Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.5.2013, 22:59   21
Citim:
Tahiri: Veriu dhe Lugina janė toka shqiptare

Emri:  f.0512220453124_m.jpg
Shikimet: 84
Madhėsia:  33,2 KBZėvendėskryeministrja e Kosovės, Edita Tahiri ka thėnė se Prishtina do tė insistojė tek autoritet e Beogradit tė heqin dorė nga politika diskriminuese ndaj shqiptarėve nė Luginė tė Preshevės.

“Marrėveshja nė fjalė padyshim do tė reflektohej pozitivisht edhe tek perspektiva dhe pėrmirėsimi i statusit tek minoritet tona, qoftė nė Kosovė, qoftė nė Serbi. Veē kėsaj, vazhdimisht do tė kėrkojmė dhe do tė insistojmė tek autoritet e Beogradit tė heqin dorė nga politika antishqiptare dhe gjitha format e tjera diskriminuese ndaj shqiptarėve etnikė nė Luginėn e Preshevės”, ka thėnė pėr “Presheva Jonė”.

Tahiri e ka kundėrshtuar idenė e shkėmbimit tė territoreve. “Veriu i Kosovės dhe Lugina e Preshevės janė troje shqiptare, prandaj edhe e kundėrshtojmė kėmbimin e territoreve”, ka thėnė Tahiri.

Duke folur pėr marrėveshjen e arritur nė Bruksel, ajo ka thėnė suksesi i marrėveshjes sė Brukselit mes Kosovės dhe Serbisė ėshtė i ndėrlidhur me zbatimin e saj tė plotė brenda afatit kohor.

Nė kuadėr tė kėtij afati kohor, Tahiri ka thėnė se pritet edhe zhbėrja e strukturave paralele tė sigurisė dhe gjykatave nė veri.

“Nė implementimin e marrėveshjes janė pėrfshirė domosdo edhe integrimi i serbėve tė veriut nė institucionet qeverisėse tė Republikės sė Kosovės duke pranuar realitetin e Kosovės si dhe mbajtja e zgjedhjeve lokale nė komunat veriore tė Kosovės me qėllim tė krijimit tė qeverisjes lokale demokratike. Pra, kėta janė hapat qė duhen ndėrmarrė veriu i Kosovės nė kuadėr tė marrėveshjes, bashkė me tė edhe krijimi i njė asociacioni tė komunave serbe do tė jetė me status identik me asociacionin e komunave tė tjera tė Kosovės qė do tė funksionojė nė bazė tė koordinimeve tė ligjeve dhe Kushtetutės sė Kosovės dhe Kartės sė BE-sė pėr qeverisje lokale”, ka thėnė Tahiri

Ajo ka thėnė se normalizimi i marrėdhėnieve nė mes dyja vendeve do tė kurorėzohet me njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=32014
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 10:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.