Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1787-1822: Principata e Janinės
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.12.2011, 21:19   1
Stahlhelm
anėtar/e
 
Stahlhelm
 
Anėtarėsuar: 4.2008

Lėndė burimore Dokument: Pozita e vėshtirė e Ali Tepelenės


Raport i Spiridon Papadopoulos drejtuar G. A. Stroganov-it nė lidhje me robėrinė e djemve dhe nipėrve tė Ali Pashė Tepelenės nga ushtria e sulltanit dhe mbrojtjen e kėshtjellės sė Janinės nga Aliu dhe disa besnikė tė tij shqiptarė.Korfuz, 11 shtator 1820

Ekselencės sė Tij, Kėshilltarit Sekret, Kammerherr-it Taktik, Nėnambasadorit dhe Ministėr fuqiplotė nė Portėn e Lartė, Kalorėsit tė disa Urdhrave, baronit Stroganov,

Nga kėshilltari kolegjial, nėnkonsulli Papadhopoulo, raport modest.

Nuk guxoj tė vonohem dhe raportoj Ekselencės Suaj pozitėn e vėshtirė tė Ali Pashės, kur u pushtuan tė gjitha provincat shqiptare qė zotėronte dhe, mė nė fund, kur i mungoi ndihma e djemve tė tij, Veliut, Muhtarit, Selimit dhe Mehmet Pashės, tė cilėt ndodhen nėn kontrollin e rreptė tė kryekomandantėve tė ushtrive, marinės dhe kėmbėsorisė, qė u emėruan nga Madhėria e Tij Sulltani pėr tė eliminuar Pashanė e Janinės.

Komandanti i Epirit, qė kujton mė shumė lavditė e kaluara sesa rrokullisjen e afėrme, vendosi qė me njė numėr tė vogėl shqiptarėsh tė besuar, tė tėrhiqet nė kalanė afėr liqenit tė Janinės, tė cilėn arriti ta fortifikonte. Atje mbron veten e tij nga armiqtė qė e sulmojnė, tė cilėt hedhin bomba, predha tė flakta tė artilerisė, djegin dhe rrėnojnė shtėpi dhe ndėrtesa tė tjera tė qytetit tė Janinės.

Guxoj tė paraqes modestisht Ekselencės Suaj kopjet e letrave nga suljotė dhe shqiptarė tė tjerė qė zhvendosen nė Shqipėri, si dhe kopjen e e letrės sė Ismail Pashės, kryekomandantit tė kėmbėsorisė, drejtuar shqiptarėve tė Eptanisėve. Nuk pėrjashtoj gjithashtu, i plotmėshirshėm Zot, edhe letrėn e tre tė dėrguarve tė zgjedhur tė Pargės, tė cilėt dėshirojnė tė bien nė kėmbėt Tuaja dhe tė kėrkojnė mbrojtjen e fuqishme tė Ekselencės Suaj me qėllim qė, nė qoftė se ėshtė e mundur, t’ju kthehet atdheu i tyre.

Me nderime, me respekt tė thellė dhe besim,

Shėrbėtori modest i Ekselencės Suaj dhe tė plotmėshirshmit Zot,
Spiridon Papadopoulos

Guxoj tė dėrgoj Ekselencės Suaj raportin tim pėr Kėshillin Shtetėror tė Punėve tė Jashtme


Origjinali rusisht. Pėrkthimi prej greqishtes nga unė (StH). Botohet shqip pėr herė tė parė.


Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 19:26.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.