Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Propaganda a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.5.2012, 21:44   41
Citim:
Save the Children: Shqipėria, ritme tė larta tė vdekshmėrisė gjatė lindjes

Organizata prestigjoze Save the Children ka publikuar ditėt e fundit raportin e saj vjetor mbi gjendjen e nėnave nė botė. Raporti ėshtė njė thirrje pėr veprim ndaj qeverive mbi vėmendjen qė duhet t’u kushtohet nėnave pėr tė garantuar njė tė ardhme tė shėndetshme pėr kombin. Shoqata nėnvizon njė numėr problemesh qė vėrehen nė Shqipėri nė drejtim tė mirėqėnies sė nėnės dhe fėmijės.

Kėtė vit, Save the Children pėrqendrohet tek rėndėsia e ushqyerjes sė mirė tė fėmijėve nė 1000 ditėt e para tė jetės, njė periudhė qė pėrfshin 9 muajt e shtatzanisė dhe 2 vitet e para tė jetės sė foshnjes. Ėshtė njė ndėr periudhat kritike nė jetė thotė specialistja pėr ushqimin pranė kėsaj organizate, Paige Harrigan.

“Nėse problemet e kequshqyerjes nuk kapen dhe korigjohen brenda 1 mijė ditėve tė para tė jetės, ėshtė shumė e vėshtirė tė ndreqet kjo mungesė”.

Raporti i organizatės analizon 165 vende, tė cilat i ndan nė dy kategori – vende mė tė zhvilluara dhe vende mė pak tė zhvilluara, tė cilat vlerėsohen nė bazė tė tre indekseve: mirėqėnia e nėnės, mirėqėnia e fėmijės dhe mirėqėnia e pėrgjithshme e gruas. Tė dhėnat janė pėrftuar nga statistikat e Tė dhėnat janė pėrftuar nga statistikat e Organizata Botėrore e Shėndetėsisė, UNICEF-it, dhe Bankės Botėrore. Shqipėria, e cila pėrfshihet nė kategorinė e vendeve mė tė zhvilluara, renditet e fundit nė grupin me 43 vende nė tė tria kėto indekse.

Megjithė pėrmirėsimet qė autoritetet shqiptare deklarojnė nė shėndetin e gruas, raporti identifikon njė numėr problemesh serioze nė kėtė indeks:

“Nė Shqipėri pėrdorimi i kontraceptivėve ėshtė tepėr i ulėt, nė 10 pėr qind tė popullatės krahasuar me mbi 80 % nė vende qė dilnin mė mirė. Personeli i kualifikuar gjatė lindjes ėshtė i kufizuar dhe rreziku nga vdekja gjatė lindjes ėshtė mjaft i lartė, njė nė 1 mijė e 700”.

Vdekshmėria gjatė lindjes nė Shqipėri mbetet mė e larta nė kategorinė e vendeve mė tė zhvilluara. Si ilustrim, ritmet e vdekshmėrisė prej 1 nė 1700 gra gjatė lindjes janė dy herė mė tė larta se ato tė regjistruara nė Mal tė Zi, apo afro 4 herė mė e lartė se vdekshėria nė Serbi ose Maqedoni. Ndėrkaq, nė njė vend me zhvillim tė lartė si Italia, vdekshmėria e nėnės gjatė lindjes regjistrohet nė 1 nė 15000.

Shqipėria ka ndėrkaq ritmet mė tė ulėta pėr sa i pėrket nivelit tė arsimit qė marrin gratė brenda grupimit tė vendeve mė tė zhvilluara.

“Vėrehet njė lidhje e qartė mes nivelit tė arsimit tė nėnės dhe mundėsisė sė grave pėr tė marrė vendime nė mėnyrė tė pavarur dhe mirėqėnies sė fėmijėve. Kemi vėrejtur gjithashtu ndėrlidhje mes mbėshtetjes qė u jep shoqėria pėrparėsive tė nėnės dhe mbarėvajtjes sė fėmijėve”.

Zonja Harrigan ndalet nė veēanti tek problemet qė shfaqet nė Shqipėri nė vitet e para tė jetės sė fėmijėve:

“Shqipėria ėshtė njė rast shumė interesant pėr sa i pėrket ushqyerjes. Problemi i kequshqyerjes shfaqet nga njėra anė me peshėn e ulėt qė vėrehet nė fėmijė tė moshės nėn pesė vjeē. Por po shfaqet edhe problemi i obezitetit tek njė pėrqindje e fėmijėve. Ky zbulim ėshtė diēka qė vendim-marrėsit duhet ta ndjekin me vėmendje, pasi ka ndikim real tek mbarėvajtja e njė popullate dhe produktiviteti i saj”.

Shqipėria ka gjithashtu ritme shumė tė larta tė vdekshėrisė nėn moshat 5 vjeē.

Problemet e theksuara ekonomike pėr njė pjesė tė popullatės u vėrejtėn edhe nė raportin e fundit tė UNICEF-it, qė konstatoi se afro njė e katėrta e familjeve me fėmijė nėn 18 vjeē jeton nėn nivelin e varfėrisė.

Autoritetet shqiptare e pranojnė ekzistencėn e problemit dhe kanė vėnė nė zbatim nisma tė pėrbashkėta me UNICEF-in dhe Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė tė pėrqendruara tek problemi i kequshqyerjes.

Megjithė vėmendjen dhe fondet, Shqipėria mbetet prapa vendeve tė rajonit dhe pėr pesė vjet radhazi, shoqata Save the Children e rendit nė fund tė listės tė vendeve tė zhvilluara nė raportin mbi gjendjen e nėnave tė botės.

http://www.voanews.com/albanian/news...151719465.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.5.2012, 23:54   42
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ėshtė i njėjti "raport" (copy-paste) i majit tė vitit tė kaluar qė ėshtė diskredituar pėrpara nė kėtė temė nga shifrat e rreme qė pėrdor. Nė mos tjetėr tregon haptas "prestigjiozitetin" (deri dhe pėrshkrimin e kanė copy-paste) e kėtyre OJF-ve dhe se ku i ēojnė fondet. Miliona dollarė pėr ctrl+c dhe ctrl+v (ose direkt F12 pėr zyrėbanuesit e regjur).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.6.2012, 11:44   43
Citim:
SHBA: Shqipėria dhe Kosova destinacion pėr trafikimin njerėzor

Me njė ceremoni nė Departamentin e Shtetit, Sekretarja Hillary Rodham Clinton paraqiti tė martėn pasdite Raportin mbi Trafikimin e Personave pėr vitin 2012. Raporti bėn vlerėsimin e pėrpjekjeve tė qeverive kudo nė botė pėr tė luftuar trafikimin e qenieve njerėzore.

Nė pjesėn pėr Shqipėrinė, raporti thotė se ajo ėshtė kryesisht njė vend burimi ku burra, gra dhe fėmijė i nėnshtrohen trafikimit pėr seks dhe punė tė detyruar, duke pėrfshirė detyrimin e fėmijėve pėr tė lypur.

Nė pjesėn kushtuar Kosovės, raporti shprehet se vendi ėshtė burim, destinacion, dhe ndoshta vend tranzit pėr gratė dhe fėmijėt qė janė viktima tė trafikimit pėr seks, dhe pėr fėmijėt qė i nėnshtrohen lypjes sė detyruar.

Raporti thotė se qeveria e Kosovės po bėn pėrpjekje domethėnėse pėr tė pėrmbushur plotėsisht standardet minimale pėr eliminimin e trafikimit, por nė tė veēohet gjithashtu fakti se pavarėsisht njoftimeve mbi raste bashkėpunimi nė trafikim nga ana e punonjėsve qeveritarė, asnjė zyrtar nuk ėshtė dėnuar pėr kėtė vepėr penale.

Viktimat shqiptare, thuhet nė raport, janė objekt i kushteve tė punės sė detyruar dhe trafikimit pėr seks nė Greqi, Itali, Maqedoni, Kosovė, Serbi dhe kudo nė Evropėn Perėndimore.

Shqipėria vazhdon tė jetė vend i klasifikuar nė shkallėn e dytė pėrsa i pėrket trafikimit tė qėnieve njerėzore. Nė klasifikimin e Departamanetit tė Shtetit janė gjithsej katėr shkallė, ku shkalla e parė pėrfshin vendet qė i pėrmbahen plotėsisht standardeve minimale pėr eliminimin e trafikut.

Autoritetet kanė raportuar se gjatė vitit nė Shqipėri kanė gjetur viktima trafikimi nga Greqia dhe Ukraina. Fėmijėt janė shfrytėzuar pėr seks komercial, lypje tė detyruar dhe kriminalitet tė detyruar, si vjedhje dhe shpėrndarje droge. Edhe vajzat i janė nėnshtruar prostitucionit ose punės sė detyruar pas martesave me detyrim. Ka prova, thuhet nė raport, se burra shqiptarė i janė nėnshtruar punės sė detyruar nė bujqėsi nė Greqi dhe nė vende tė tjera fqinje.

Qeveria e Shqipėrisė, thotė raporti, nuk u ėshtė pėrmbajtur plotėsisht me standardet minimale pėr eliminimin e trafikut. Megjithatė ajo po bėn pėrpjekje tė rėndėsishme pėr kėtė qėllim. Gjatė vitit, qeveria shtoi aftėsitė pėr tė identifikuar viktimat e trafikimit si dhe pėrdori programin pėr mbrojtjen e dėshmitarėve pėr tė mbrojtur njė viktimė trafikimi.

Raporti rekomandon qė Shqipėria tė verė nė zbatim procedura tė reja standarde pėr identifikimin e viktimave si dhe tė shtojė fondet pėr organizatat joqeveritare qė merren me ndihmėn pėr viktimat.

Ai rekomandon gjithashtu qė tė merren masa pėr vazhdimin e programit pėr mbrojtjen e dėshmitarėve si dhe tė hetojė nė mėnyrė aktive rreth zyrtarėve qė mund tė kenė gisht nė trafikimin e qėnieve njerėzore.

Pėrsa i pėrket Kosovės, Raporti mbi Trafikimin e Personave pėr vitin 2012 thotė se shumica e viktimave tė trafikimit seksual tė shfrytėzuara nė vend, janė qytetare femra tė Kosovės. Fėmijė nga Kosova dhe vendet fqinje shfrytėzohen pėr lypje tė detyruar brenda territorit tė Kosovės.

Pjesa mė e madhe e viktimave tė huaja tė prostitucionit tė detyruar - vazhdon vlerėsimin DASH - janė gra tė reja nga Evropa Lindore, duke pėrfshirė Moldavinė, Shqipėrinė, Poloninė dhe Serbinė.

Gra dhe fėmijė kosovarė i nėnshtrohen prostitucionit tė detyruar, martesave shfrytėzuese, dhe punės sė detyruar nė tė gjithė Evropėn. Raporti citon policinė e Kosovės pėr tė pėrmendur se trafikantėt shfrytėzojnė mė rrallė viktimat e trafikimit tė seksit nė bare dhe kafene, duke u mbėshtetur kryesisht tek banesat private.

Qeveria e Kosovės, thuhet nė raport, nuk pėrmbush plotėsisht standardet minimale pėr eliminimin e trafikimit, megjithatė, ajo po bėn pėrpjekje domethėnėse pėr ta arritur kėtė. Qeveria ka vazhduar zbatimin e procedurave operative standarde tė saj tė pėrqėndruara tek viktimat si dhe standardet minimale pėr kujdesin e viktimave tė trafikimit.

Pėrpjekjet nga ana e qeverisė sė Kosovės pėr parandalim e trafikimit vazhduan tė jenė shumė tė forta, duke pėrfshirė thirrje me bazė tė gjerė nė media, pėrqėndrim tek tė rinjtė, dhe koordinim qeveritar nė disa nivele. Por raporti i DASH i referohet organizatave ndėrkombėtare duke thėnė se ėshtė vėrejtur se gjyqėsori dhe prokurorėt mbeten jo plotėsisht tė aftė pėr tė ndjekur penalisht rastet e trafikimit, duke rezultuar nė vėnie tė pamjaftueshme para pėrgjegjėsisė tė autorėve tė trafikimit. Pavarėsisht njoftimeve mbi raste bashkėpunimi nė trafikim nga ana e punonjėsve tė qeverisė, asnjė zyrtar qeveritar nuk ėshtė dėnuar pėr bashkėpunim.

Raporti mbi Trafikimin e Personave pėr vitin 2012 i Departamentit amerikan tė Shtetit rendit edhe disa rekomandime pėr Kosovėn, duke kėrkuar qė vendi tė bėjė pėrpjekje mė tė fuqishme pėr tė ndjekur penalisht, fajėsuar dhe dėnuar autorėt e trafikimit pėr seks dhe pėr punė, duke pėrfshirė zyrtarėt e pėrfshirė nė trafikim; tė rrisė trajnimin specifik pėr trafikimin tė prokurorėve dhe gjyqėsorit, tė sigurojė qė mbrojtja e punės sociale pėr viktimat e trafikimit tė jetė plotėsisht e financuar; duke kėrkuar gjithashtu qė Kosova tė zbatojė Planin Strategjik dhe tė Veprimit Kombėtar kundėr Trafikimit tė Qenieve Njerėzore pėr vitet 2011-2014; tė shtojė hetimet e veprave penale tė punės sė detyruar si dhe tė rrisė rastet e zbulimit dhe tė mbrojtjes sė viktimave tė lypjes sė detyruar nė Kosovė.

Pėr Departamentin amerikan tė Shtetit ėshtė e rėndėsishme gjithashtu qė tė sigurohet qė tė gjitha viktimat e trafikimit tė lejohen tė lėnė vendstrehimet sociale tė papėrgjuar dhe me vullnetin e tyre e tė financohet nė mėnyrė tė pėrshtatshme nė nivel komunal puna sociale e kujdesit pėr viktimat e trafikimit. Raporti thotė se Kosova duhet tė vazhdojė vlerėsimin e programeve tė trafikimit pėr tė siguruar efikasitetin e tyre; tė sigurojė qė emigrantėt pa dokumenta tė jenė shqyrtuar pėr tė parė nėse janė viktima tė trafikimit para se tė dėrgohen nė vendet e tyre; tė pėrmirėsojė procedurat e kthimit pėr t’u lejuar viktimave tė trafikimit tė kenė mundėsi tė pėrdorin kėto procedura kthimi; tė ndajė tė dhėnat e autoriteteve ligjore pėr anti-trafikimin seksual nga ai i punės si dhe tė vazhdojė fushatat pėr ndėrgjegjėsimin e publikut, duke pėrfshirė edhe fushata rreth rreziqeve tė lypjes.

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=173428
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.11.2012, 21:11   44
Citim:
75 % e fėmijėve te dhunuar

UNICEF publikon shifra alarmante per dhunėn ndaj fėmijėve ne Shqipėri. Pas njė anketimi te fėmijėve nga 2-14 vjeē ėshtė vene re se 75% e fėmijėve shqiptare kane vuajtur te paktėn njė forme te dhunės fizike ose psikologjike.

Ambasadori i BE Ettore Sequi vlerėsoi si shqetėsues fenomenin e lypėsve ne rruge, te cilet janė fėmije qe dhunohen nga prindėrit e tyre dhe detyrohen te punojnė ne vogėli. Ndėrsa kryeministri Sali Berisha kėrkoi ndryshime ne kodin e familjes per te forcuar sanksionet ndaj prindėrve ne raste te dhunės ndaj fėmijėve te tyre.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...ale&Itemid=120
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.5.2013, 22:49   45
Citim:
Shqipėria, ndėr vendet me vdekshmėri mė tė lartė foshnjore

Tiranė, 19 maj - Raporti mė i fundit i publikuar nga “Save the Children” e rendit Shqipėrinė ndėr vendet me vdekshmėrinė foshnjore mė tė lartė. Sipas raportit 18% e vdekjeve nėn moshėn 5-vjeēare ndodhin nė ditėn qė lind fėmija, ndėrsa 50% ndodhin brenda muajit tė parė tė lindjes. Sipas raportit nė Europėn Qendrore dhe Lindore, rreziku i vdekjes nė ditėn e lindjes ėshtė mė i lartė nė Shqipėri, Turqi dhe Rumani. Shqipėria ka nivelin mė tė lartė tė vdekshmėrisė nė ditėn e parė tė lindjes nga ēdo vend tjetėr nė Gadishullin Ballkanik, transmeton BW.

“Bota ka bėrė progres tė jashtėzakonshėm qė nga viti 1990 nė reduktimin e vdekshmėrisė sė nėnave dhe foshnjave pėrfshirė kėtu edhe Shqipėrinė. Numri i fėmijėve qė vdesin nėn 5 vjeē nė mbarė botėn ēdo vit ėshtė ulur me mbi 40%, nga 12 milionė – 6.9 milionė. Por, pak progres ėshtė bėrė pėr foshnjat e porsalindur tė cilėt janė mė tė rrezikuar nga tė gjithė”, thuhet nė raport.

Sipas kėtij raporti dita mė kritike pėr jetėn e foshnjės ėshtė dita e parė e lindjes. Ky pėrfundim ėshtė arritur pas njė hulumtimi tė thellė nė statistika.

http://www.koha.net/?page=1,14,146242
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.7.2013, 20:12   46
Citim:
Padi pėr fondet e OJF-sė sė mbrojtjes sė grave

TIRANE – Njė kallėzim penal pėr abuzim me fondet nė shoqatėn “Nė dobi tė gruas shqiptare” ka mbėrritur dje nė Prokurorinė e Tiranės. Dy ditė mė parė, Policia e Tiranės ka bėrė tė ditur se mė 22 korrik 2013 filloi procedimi penal nė gjendje tė lirė ndaj shtetases Fabiola Shefqet Laēo, e datėlindjes 12.04.1963, lindur dhe banuese nė Rrugėn e Durrėsit Tiranė.

Sipas Policisė, procedimi penal filloi sepse ndaj saj ka bėrė kallėzim shtetasja Sevim Ilmi Arbana, e datėlindjes 28.09.1951, lindur dhe banuese nė rrugėn “Pjetėr Bogdani”, Tiranė. Kjo e fundit ka denoncuar Fabiola Laēon me pretendimin se duke qenė nė punė nė shoqatėn “Nė dobi tė gruas shqiptare”, ka falsifikuar vulėn e shoqatės me qėllim qė tė pėrfitojė fonde nga donatorė tė huaj”.

Materiali ka mbėrritur nė Prokurorinė e Tiranės dhe mėsohet se ende nuk ėshtė marrė ndonjė vendim nė lidhje me nisjen e hetimeve apo jo.

Nė padi, Sevim Arbana, nė cilėsinė e drejtueses sė shoqatės, pretendon se e denoncuara prej saj ka falsifikuar dokumente, firma dhe vula tė kėsaj shoqate dhe ka bėrė madje edhe disa tentativa pėr tėrheqje shumash nė banka nė emėr tė kėsaj organizate pėr mbrojtjen e grave.

Pak ditė mė parė, drejtuesja e shoqatės, Sevim Arbana, pati njė konflikt me njė tjetėr anėtare tė OJF-sė qė drejton, ndėrsa policia filloi hetimet pėr kanosje.

http://www.panorama.com.al/2013/07/2...tjes-se-grave/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.9.2013, 15:34   47
Citim:
Metodat kontraceptive, ISHP: Nuk pėrdoren as nga tė rinjtė

Rreth 11% e shqiptarėve pėrdorin metodat kontraceptive. Ndėrkohė, pjesa tjetėr ose nuk i njohin ato ose janė indiferentė ndaj pėrdorimit tė tyre. Lidhur me kėtė fakt, nga njė studim i Shėndetit Publik, adoleshentėt nė vendin tonė kanė ende probleme me informimin e pėrdorimit tė kėtyre metodave tė cilat janė njė masė e sigurt parandalues ndaj shtatėzanive tė padėshiruara por edhe sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme.

Pėrballė kėsaj situate specialistėt e ISHP deklarojnė se Ministria e Shėndetėsisė dhe ajo e Arsimit do tė fillojnė rishikimin e kurrikulave nė sistemin parauniversitar nė lėndėn e biologjisė dhe tė shėndetit riprodhues.

“Adoleshentėt nė disa raste kanė keq informimin e pėrdorimit tė metodave kontraceptive dhe duke qenė kjo arsyeja Ministria e Shėndetėsisė dhe Ministria e Arsimit ėshtė duke punuar intesitivisht. Ministria e Arsimit ėshtė duke shikuar kurrikullat shkollore tė fokusuara kryesisht tek shėndeti seksual dhe riprodhues. Ėshtė menduar qė kjo tė filloj qė ne klasėn e katėrt. Ne do tė dėshironim qė tė pėrdorej prezervativi si metoda mė e mirė pėr tė rinjtė qė siguron njė mbrojtje tė dyfishtė jo vetėm pėr njė shtatėzani tė planifikuar por edhe pėr infeksione seksualisht tė transmetueshme. Por tė rinjtė pėrdorin nė masė tė gjera nga sondazhet qė kemi bėre neve kontraceptivin e urgjencės”-tha Lumturi Mėrkuri , specialiste nė ISHP.

Por situata e mos e pėrdorimin nė masė tė gjerė tė kontraceptivėve si dhe keq informimi janė njė problem nė mbarė botėn. Mė shumė se 41% e shtatzėnive nė tė gjithė botėn nga 208 milion qė ndodhin ēdo vit janė tė padėshiruara.

Mė tepėr se gjysma e kėtyre shtatzėnive tė padėshiruara pėrfundojnė nė abort. Sipas tė dhėnave tė OBSH , njė nė tre vdekje tek gratė, tė lidhura me shtatzėninė dhe lindjen mund tė shmangen nėse gruaja pėrdor kontraceptiv.

http://www.gazetarepublika.al/2013/0...nga-te-rinjte/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.9.2013, 18:15   48
kalimtar/e
 
Shifra nga Shqipėria nuk ka, apo nuk pėrputhen me projektet qė kanė nė plan?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.9.2013, 21:15   49
Citim:
Nė Shqipėri dhe Kosovė abuzohen seksualisht fėmijėt

Nė raportimin vjetor tė publikuar nė Independent News Balkan Agency mbi abuzimet e fėmijėve dhe tė miturve , Shoqėria Ndėrkombėtare pėr Prandalimin e Abuzimit tė Fėmijėve dhe Neglizhimin e tyre , ka publikuar raportin vjetor nė Kongresin qė po mbahet nė Honolulu tė shtetit amerikan Hawai.

ISPCAN , kėrkon hetimin dhe parandalimin e abuzimit tė fėmijėve nė vendet e Evropės Juglindore, duke i kėshilluar kėto vende qė tė mos neglizhojnė fenomenin e abuzimit seksual tė fėmijėve dhe tė miturve.

Sipas raportit tė shkėputur nga Pėrmbledhja e Punimeve tė Kongresit tė 18-tė Ndėrkombėtar qė po mbahet nė Hawai ėshtė konkluduar se :

"Nė vendet e Evropės Juglindore ekzistojnė grupe qė kanė abuzuar sistematikisht seksualisht fėmijėt .Ata qė kanė kryer nė mėnyrė tė organizuar aktet e dhunės seksuale janė kategoritė si : miqėt , familjarėt , mėsuesit , punėdhėnėsit dhe priftėrinjėt."

" Nė vitin 2010-12 ne kemi marrė raporte pėr 227 raste tė abuzimit seksual tė tė miturve kryesisht nga shtetet e Europės JugLindore”, ka thėnė ISPCAN.

Skandaloze : Serbia , Shqipėria dhe Kosova , me rastet mė tė shumta tė abuzimit seksual tė fėmijėve.

Sipas ISPCAN nė Kosovė kemi 48 raste tė raportuara tė abuzimit seksual tė fėmijės tė pėrdhunuar nga, priftėrinjtė, mėsuesit dhe banorėt pranė.

Nė Shqipėri 39 raste tė raportuara tė abuzimit seksual tė fėmijės tė pėrdhunuar nga priftėrinjtė, mėsuesit dhe banorėt pranė.

Ndėrsa udhėheq Serbia me 62 raste tė raportuara tė abuzimit seksual tė fėmijės tė pėrdhunuar nga priftėrinjtė, mėsuesit dhe familjet.

"Fatmirėsisht" Kosovėn dhe Shqipėrinė e dallon nga vendet fqinje vetėm fakti se asnjė raportim nuk ėshtė bėrė pėr abuzime nga ana e familjarėve.

ISPCAN, vlerėson gjithashtu se ekzistojnė shumė raste tė tjera tė paraportuara pėr shkak tė mentalitetit tė frikės dhe injorimit nga shoqėria qė pėrballen viktimat.

http://www.botasot.info/lajme/243498...lisht-femijet/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.11.2013, 06:05   50
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
inthelandofeagles.wordpress.com/2012/07/26/if-you-are-an-albanian-woman-you-hav-one-third-chance-to-be-beaten-by-your-husband/

ky komenti i shpejgon tė gjitha:

Citim:
Bullshit!

We don’t go to psychologist, we talk to each other about anything. Whatever happens, neighbors, friends and relatives come to know. And stories of men beating their woman are quite rare.
Furthermore, with 1/3 chances as you claim, you would see woman with signs of violence everywhere you turn your eyes in the street.

The truth is, thousands of Albanians study psychology, public communication, politic sciences, and other easy but useless disciplines. There is no job for such qualifications, but many of them managed to self employ themselves by creating countless NGOs that live with the money of EU and USA taxpayers.

This is a war for survival: they have to report dramatic situations in their respective fields in order to justify the money they get, and they don’t know how to do anything other than this.
S'ka ngelė mė skutinė haleje e huaj pa na pėrgojuar.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 14:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.