Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.1.2012, 09:42   1
allianz
 

Pyetje 1939-1943: Statusi juridik gjatė pushtimit italian


Cili ishte statusi juridik i Mbretėrisė Shqiptare gjatė pushtimit italian? Ka dokumentacion pėr kėtė?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.1.2012, 18:11   2
kalimtar/e
 
Juridikisht u realizua njė "bashkim personal kurorash" (sui generis), Viktor Emanuelit III iu ofrua kurora e Skėnderbeut, pra ai pėrveē se mbret i Italisė (dhe i territoreve tė tjera tė pushtuara nė siujdhesėn ilire, ishujt e Egjeut, Francė etj.), perandor i Etiopisė (dhe i territoreve tė tjera nė veri dhe nė bririn e Afrikės) u shpall, prej shqiptarėve, mbret i tyre. Pushtetin e tij e ushtronte nėpėrmjet Mėkėmbėsisė sė Pėrgjithshme, e cila luante rolin e kreut tė shtetit (kėrkesa shqiptare ishte pėr njė mėkėmbės nga shtėpia Savoja).

Pėr sa iu pėrket qytetarėve, ata kishin tė drejta tė barabarta, pra dy shtetėsitė u barazuan, de facto dhe de jure. Shtetas shqiptarė u bėnė anėtarė tė Senatit italian apo dhe tė Akademisė.

Sdq. pėr sa i pėrket bashkimit personal, kjo ėshtė njė formulė e vjetėr sė cilės iu dha njė pėrmbajtje e re. Pikėrisht pėrmbajtja bėhet pika kryesore e ēėshtjes. Bashkimi nuk nisi mbi baza tė paracaktuara qartė, pėrjashto ndėrhyrjet legjislative tė periudhės sė parė, javėt dhe muajt e parė, tė cilat ishin tė planifikuara, ēdo ndėrhyrje legjislative pasardhėse dhe ēdo raport mes palėve ishte i paplanifikuar dhe merrte rrjedha nė bazė tė aftėsive negociuese tė vetė palėve. Kjo bėri qė "bashkimi personal" Itali-Shqipėri t'i jepte jetė njė forme tė re komunitare, deri diku tė papraktikuar mė parė dhe as mė pas.

Vetė palėt e pėrkufizonin bashkimin "Komuniteti Perandorak i Romės". (Nė Shqipėri pati dhe njė lėvizje kulturore rinore qė nė vitin 1937 pėr "Universalitetin e Romės" dhe 4 vite mė vonė u ngrit njė komitet rinor i quajtur "Komuniteti Perandorak i Romės" i cili kishte pėr synim pėrhapjen e ideve komunitare edhe pėrtej kufinjve tė Shqipėrisė.)

Qė pėrmbajtja e formės ishte e ndryshueshme nė bazė tė forcės negociuese tė palėve duket qartė gjatė qeverisė Kruja. Simbolet shtetėrore shqiptare nė atė kohė zhvishen nga simbolet e Savojėve (pra kemi njė monarki e cila nuk ka nė asnjė nga simbolet shtetėrore simbolin e monarkut apo tė shtėpisė sė saj mbretėruese), pėr mė shumė nė muajt e fundit krijohen dhe situata paradoksale (pėr njė bashkim kurorash) ku Monarku emėron ambasadorėt (shqiptarė nė Romė) dhe mė pas i duhet dhe t'iu pranojė kredencialet.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.1.2012, 18:08   3
allianz
 
Citim:
Kjo bėri qė "bashkimi personal" Itali-Shqipėri t'i jepte jetė njė forme tė re komunitare, deri diku tė papraktikuar mė parė dhe as mė pas.

Vetė palėt e pėrkufizonin bashkimin "Komuniteti Perandorak i Romės".

(...)

nė muajt e fundit krijohen dhe situata paradoksale (pėr njė bashkim kurorash) ku Monarku emėrton ambasadorėt (shqiptarė nė Romė) dhe mė pas i duhet dhe t'iu pranojė kredencialet.
Ekzistenca e ambasadorėve i bie tė tregojė se juridikisht kemi tė bėjmė me dy shtete tė ndryshme dhe KPR-ja tė jetė pak a shumė federatė (me pahir gjithsesi, pėrderisa u vendos me ndėrhyrje ushtarake). Po a dėshmohet nė ndonjė dokument kjo formė e regjimit apo nxirret vetėm indirekt si mė lart? Besoj ėshtė me interes tė sqarohet me dokumente cila ishte natyra administrativo-ligjore e kėtij "bashkimi" dhe e regjimit administrativ qė vepronte nė Shqipėri. Pra, Shqipėria si rajon administrativ i KPR-sė si pėrkufizohej nė dokumentat tekniko-juridike?
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.