Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.1.2012, 18:19   1

Shkrim i cituar Z1: Sistemi i ujėsjellėsit (joefikas)


Citim:
“Brenda 2012 Tirana, furnizim 24 orė me ujė”

Ndėrmarrja e Ujėsjellės-Kanalizimeve tė Tiranės do tė nisė nė fillim tė vjeshtės sė kėtij viti, heqjen e depozitave tė ujit nga pallatet e kryeqytetit. Nė inspektimin e realizuar nė njėrėn nga depot mė tė mėdha tė ujit nė kryeqytet, nė zonėn e qytetit ‘Studenti’, Olldashi u shpreh se projekti- pilot do tė nisė fillimisht vetėm nė njė zonė tė kryeqytetit.

Ky projekt do tė ndėrmerret, pasi gjatė kėtij viti Tirana do tė furnizohet 24 orė me ujė pa ndėrprerje dhe depozitat nuk do tė jenė mė tė nevojshme. Sipas ministrit tė Punėve Publike, ndėrmarrja e Ujėsjellės- Kanalizimeve tė Tiranės ka kryer investime prej 600 milion lekėsh, ku pjesa mė e madhe, rreth 470 milionė prej tyre janė investuar nga buxheti i vetė Ujėsjellėsit.

Tė ardhurat e Ujėsjellėsit kėtė vit pritet tė jenė mė tė larta, kjo falė edhe rritjes sė tarifės sė ujit, edhe pse kjo rritje nuk ėshtė e mjaftueshme sipas drejtuesve tė kėsaj ndėrmarrjeje. Rritja e tarifave ėshtė e konsiderueshme pėr xhepat e konsumatorėve, por sipas drejtorit tė Ujėsjellės-Kanalizimeve, nė vlerė monetare nuk cėnojnė buxhetet e familjeve dhe bizneseve.

Vendimi i Entit Rregullator tė Ujit, sipas Sahit Dollapit, krijon probleme me financat e kompanisė, pasi kostoja e shėrbimit qė u ofrohet konsumatorėve ėshtė mė e lartė dhe se sa tarifat e reja qė kanė nisur tė aplikohen kėtė fillim viti.

“Rritja shkon rreth 27%. Tarifa e ujit tė pijshėm shkon, nga 33 lekė nė 45 lekė, ujė me shumicė nga 10 lekė nė 12 lekė/m3, largimi i ujėrave tė ndotura nga 10 lekė nė 11 lekė/m3. Janė ngritje jo tė mėdha. E konsiderojmė jo tė mjaftueshme pėr ndėrmarrjen tonė, por ėshtė njė rritje lehtė e pėrballueshme nga qytetarėt”,- ka thėnė drejtori i Ujėsjellėsit pak kohė mė parė.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/ar....php?id=109783
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.3.2012, 16:32   2
Citim:
"Pengoi ujėsjellėsin", Olldashi: Rama vonoi procesin

Tiranė - Kapacitetet e furnizimit me ujė tė pijshėm pėr qytetarėt e Tiranės do tė rritet ndjeshėm. Njė depo e re uji me kapacitet mbajtės 10 mijė metra kub ėshtė pėruruar sot.

Ministritri i Punėve Publike dhe Transporteve, Sokol Olldashi, i pranishėn nė pėrurim theksoi se kryeqytetsit nuk do tė mbajnė mė depozita mbi taraca, pasi kapacitet mbajtėse tė ujit tani sigurohen nga Ujėsjellėsi i Tiranės.

Depo e re e ujit nė komunėn Dajt ėshtė pjesė e paketės sė investimit nė ujėsjellės me njė vlerė prej 18 milionė dollarė.

Kalimi i Ujėsjellės Kanalizime nė varėsi tė bashkisė sė Tiranės, pėr ministrin Olldashi konsiderohet njė proces i vonuar, duke shigjetuar kėshtu ish kreun e bashkisė Edi Rama pėr kėtė pengesė.

Depo e re e ujit pėrmirėson ndjeshėm furnzimin me ujė pėr zonat e Freskut, Selitės, Kinostudios, Kodrės sė Diellit e disa tė tjerave rreth kryeqytetit.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/32323

Citim:
Olldashi inspekton depon e re tė ujit nė Dajt, akuzon Ramėn

TIRANĖ- Ministri i Punėve Publike, Sokol Olldashi, inspektoi sot pėrfundimin e punimeve nė zonėn e gurores, nė malin e Dajtit duke theksuar se depoja e re ėshtė pjesė e njė pakete investimesh prej 18 milionė dollarėsh.

“Pėrmes saj janė shtruar 82 kilometra rrjet transmetimi dhe rrjet shpėrndarės ujesjellėsi nė Tiranė, janė shtuar 26 mijė m3 kapacitete mbajtėse dhe ėshtė pėrmirėsuar furnizimi me ujė nė zonėn e qendrės sė kryeqytetit, Tiranėn e Re, Komunėn e Parisit, Kodrėn e Diellit, Sauk, Selitė, Misto Mame, Uzinėn Traktori, Shkozė, Laknas, Bėrxull , Yzberisht, Kombinat, Babrru dhe Paskuqan”,- theksoi Olldashi.

Ministri i Punėve Publike pėrgėzoi vendimin e Kėshillit Bashkiak tė Tiranės pėr pjesėmarrjen nė administrim tė ujėsjellėsit, ndėrkohė ka akuzuar ish kreun e Bashkisė Edi Rama pėr bllokim tė projektit.

'Transferimi i ujėsjellėsit duhet tė ishte mbyllur qė nė fundvitin 2007, por z.Rama, me njė qėndrim tėrėsisht politik dhe logjikisht tė paqėndrueshėm, refuzoi tė merrte administrimin, ndonėse kishte dy vjet qė akuzonte qeverinė se nuk i jepte ujėsjellėsin",- deklaroi Olldashi.

Ministri Olldashi njoftoi se pritet tė ndėrtohen dy depo tė reja, prej 8 mijė m3 nė Kinostudio dhe 15 mijė m3 nė zonėn e qytetit 'Studenti', gjė qė do tė bėjė tė mundur fillimin e heqjes sė depozitave individuale tė banorėve nga tarracat e pallateve tė kryeqytetit.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.3.2013, 21:14   3
Citim:
Shumica e popullsisė nuk ka ujė 24 orė

Shėrbimi i ujėsjellės kanalizimeve ėshtė njė ndėr sektorėt qė ka tėrhequr investimet mė tė mėdha nga qeveria, por sėrish shqiptarėt nuk kanė ujė 24 orė nė rubinetat e tyre. Gjatė analizės vjetore tė kėtij sektori, ministri i Punėve Publike, Sokol Olldashi, tha se, nga viti 2005 e deri mė sot janė investuar 54.5 miliardė lekė.

Kėto para janė shpenzuar pėr ndėrtimin e shumė veprave, megjithatė, situata pėrsa i pėrket mbulimit me kėtė shėrbim mbetet problematike nė zonat rurale. Ndėrkohė, edhe pėrsa i pėrket impianteve tė trajtimit tė ujėrave tė zeza, situata vazhdon tė paraqitet problematike. Nė Shqipėri janė ndėrtuar 9 tė tillė, por nė zonat bregdetare nuk janė ende funksionalė.

http://www.scan-tv.com/lajmet/vendi/...je-24-ore.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.7.2013, 21:45   4
Citim:
Furnizimi me ujė tė pijshėm, 60 % nuk faturohet

Rreth 60 pėr qind e ujit tė pijshėm me tė cilin furnizohen qytetarėt nuk faturohet. Ky ėshtė konkluzioni i dalė nga raporti i performancės sė 58 shoqėrive tė ujėsjellės-kanalizimeve gjatė vitit 2012. Rezultatet paraprake tė raportit i bėn tė ditura pėr TV SCAN, kreu i Entit Rregullator tė Ujit, Avni Dervishi, sipas tė cilit faturohet vetėm 40 pėr qind e ujit, pasi pjesa tjetėr humbet.

Njė situatė qė bėhet edhe mė e vėshtirė po tė mbahen parasysh humbjet nė rrjet. Enti Rregullator i Ujit analizon 10 tregues tė shoqėrive, ku sėrish problematikė edhe pėr vitin e kaluar vijon tė mbetet furnizimi me ujė tė pijshėm. Ndėrkaq, edhe cilėsia e ujit tė pijshėm qė konsumojnė qytetarėt vijon tė jetė njė tregues qė kėrkon mjaft investime pėr tė arritur nivele tė kėnaqshme.

Pėrmirėsim gjatė vitit 2012 kanė pasur vetėm treguesit fiskalė, ku vihet re se shoqėritė e ujėsjellės-kanalizimeve po arrijnė qendrueshmėri financiare nė krahasim me vitet e kaluara. Norma e arkėtimit gjatė vitit qė lamė pas arrin nė nivelet 80%, ndėrsa raporti i plotė i performancės i hartuar nga Enti Rregullator i Ujit, pritet tė bėhet publik javėt nė vijim.

http://www.scan-tv.com/lajmet/vendi/...-12-03-29.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.8.2013, 20:21   5
Citim:
Uji i ndotur, ISHP: Depozitat burim infeksionesh

Tiranė - Ēėshtja e ujit tė pijshėm mbetet ende njė problem i pazgjidhur pėr qytetarėt shqiptare. Depozitat e ujit mbi tarracat e pallateve gjithnjė e mė shumė pėrbėjnė shqetėsim pėr jetėn e qytetareve. Alarmi vjen pas kontrolleve tė shumta nga specialistėt e kėtij instituti, tė cilat kanė konstatuar se uji i depozitave ėshtė johigjienik, burim i njė sėrė sėmundjeve. Specialistja pranė Institutit tė Shėndetit Publik Valbona Bara apelon qė ēdo qytetar apo subjekt tė pastrojė depozitat vetjake tė ujit.

"Qytetarėt pėr tė plotėsuar nevojat e tyre 24-orėshe, dhe furnizimi me ujė tė pijshėm nė shumė qytete ėshtė me orare, atėherė ato pėrdorin depozita. Edhe mėnyrat e reja tė pallateve tė reja qė vendosin depozita poshtė pallatit kėto pėrbėjnė njė problem pėr qytetarėt dhe pėr banorėt sepse duhen pastruar herė pas here. Por edhe qytetarėt nuk janė tė mirėinformuar pėr pastrimin e kėtyre depozitave"- tha Valbona Bara.

Monitorimi i ujit tė pijshėm kryhet vazhdimisht nga Drejtoria e Shėndetit public pėr t?u garantuar qytetarėve njė cilėsi dhe shėndet tė mirė pėr popullatėn. Mirėpo problemi qėndron te depozitat e ujit. Ka mjaft familjarė tė cilėt kanė vite e vite qė kanė depozita uji dhe nuk i kanė tė pastruara dhe dezinfektuara u shpreh specialistja e ISHP-sė.

"Problemi mė i madh i kėtyre depozitave ėshtė tek kėto pallatet e reja qė kanė depozita poshtė pallatit tė tyre sepse kėto furnizohen me ujė kur e kanė orarin dhe nuk pastrohen. Duhen pastruar rregullisht por kur dihet se uji vjen i pastėr nga rrjeti i ujėsjellėsve duhet tė pastrohet njė herė nė 6 muaj"-u shpreh Valbona Bara.

Ndėrkohė qė nė kėto raste duhet tė jenė vetė qytetarėt ata qė duhet tė marrin nismėn pėr t'i pastruar kėto vende tė depozitimit tė ujit pėr tė shmangur sadopak rrezikun qė kanoset nga kjo situatė. Specialistja rekomandon qė tė paktėn 1 herė nė gjashtė muaj tė kryhet pastrimi dhe dezinfektimi i depozitave tė ujit.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/66641/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:35.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.