Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.10.2013, 21:05   61
Citim:
Shqipėria, mė pak se 10% pyje, trashėguam nga komunizmi 80%

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lefter-koka.jpg
Shikimet:	94
Madhėsia:	54,2 KB
NNJ:	6360Ministria e Mjedisit ėshtė nė pėrpunim e sipėr tė dy drafteve qė do tė paraqiten nė Kėshillin e Ministrave.

Sipas ministrit tė Mjedisit, Lefter Koka, ėshtė e nevojshme qė tė ndėrmerren iniciativa sa i takon menaxhimit tė mbetjeve nė vend, duke nisur nga ndarja e tyre e deri tek administrimi dhe shpėrndarja e parave dhe buxheteve drejt pushtetit vendor.

Ndėrkohė qė situata alarmante paraqitet nė territorin e mbiquajtur pyll. Sipas ambientalistėve, pas viteve ‘90 trashėguam 70-80 territore pyll ndėrkohė qė sot kemi mė pak se 10%.

Dje, nė Ministrinė e Mjedisit u zhvillua njė takim me pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, nga ku u diskutua dhe u hodhėn propozime konkrete lidhur me situatėn mjedisore nė vend. Ministri Lefter Koka e cilėsoi situatėn mjedisore nė vend, si emergjencė kombėtare dhe kėrkoi sugjerime, se nė cilat fusha duhet tė ndėrhyhet mė parė.

“Nė studimet qė janė bėrė nga Banka Botėrore ka rezultuar qė Shqipėria nuk ka pyje mė tepėr se 1 shifėr, 7-8 apo 9%, ndėrkohė qė Shqipėria ka trashėguar pyje 70-80% tė territorit, ndėrsa sot kemi me njė shifėr, sepse nuk quhen pyje arror qė kanė mbetur me njė copė bar apo shkurre”, deklaroi ambientalisti Sazan Guri.

Pėrfaqėsues tė shoqatave tė mjedisit akuzuan sipėrmarrės, tė cilėt qėndrojnė pas zjarreve nė pyje, pėr t’i hapur udhė biznesit tė shitjes sė drurėve nė zonat e djegura. Ata propozuan qė tė konsiderohen me emergjencė ndotja nga mbetjet urbane, shkatėrrimi i pyjeve dhe lumenjve.

“Ne jemi nė prag tė ngritjes tė njė komiteti ministror, nė fakt edhe Ligji i Menaxhimit tė Mbetjeve na detyron, pėr t’i propozuar qeverisė shqiptare shpalljen e njė situate emergjence nė shumė akse nacionale, por edhe nė zona tė tjera shumė tė ndotura”, tha Koka.

Ministri kėrkoi mbėshtetjen edhe tė pushtetit vendor pėr nisjen e njė projekti pilot nė institucionet publike arsimore. Sipas tij, ministria ėshtė nė prag tė njė projektvendimi pėr njė moratorium pėr gjuetinė. Pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile kėrkuan zbatimin e ligjit pėr Menaxhimin e Integruar tė Mbetjeve, pėr t’i hapur rrugė riciklimit tė mbetjeve nė vend.

Sipas tyre, duhet tė aplikohen masat ndėshkuese, si nė ēdo vend tjetėr, duke filluar nga qytetarėt qė hedhin mbeturinat e deri te bizneset. Kreu i mjedisit, duke iu referuar shkatėrrimit tė pyjeve, deklaroi se po punohet pėr njė projektligj pėr frenimin e eksportit tė lėndės drusore dhe qymyrit tė drurit.

“Pyjet dhe lumenjtė kanė pėsuar njė dėmtim shumė tė madh. Pikėrisht nesėr kemi njė bashkėpunim me Ministrinė e Brendshme pėr t’u bėrė palė nė kėtė aksion tė madh nė mbrojtje tė pyjeve. Me njė projektvendim, qė shumė shpejt do ta paraqesim para Kėshillit tė Ministrave, do tė ndalojmė eksportin e drurit tė papėrpunuar, eksportin e qymyrit tė drurit”, tha Koka.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/1...-komunizmi-80/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:39.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.