Kthehu   Kreu > D1 > 1757-2012: Shtetet Shqiptare > 1912-1914: Republika I (Shqipėria e bashkuar I)
Tituj tė ngjashėm
  • Sqarim (1943-44) nga DBV nė danėn "1943-1944: Mbretėria II (Shqipėria e bashkuar II)"

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.5.2012, 15:20   1

Vė re! Sqarim (1912-1914)


Pėr sqarim tė kuadrit nė tė cilin zhvillohen temat e periudhės sė Pavarėsisė (dhe duke marrė parasysh keqkuptimet e shpeshta nė vlerėsimin e datave), sipas dokumentacionit qė kemi lėvruar, rezulton se:
Shteti shqiptar ka shpallur zyrtarisht pavarėsinė nga pushtimi turk mė 28 nėntor 1912, nė njė territor 90 270 km2 dhe popullsi rreth 2 698 000 banorė.

Gjatė shpalljes sė vullnetit kombėtar nė formė autoriteti shtetėror, territoret shqiptare tė sipėrfaqes sė lartpėrmendur, tė cilat nuk kontrolloheshin nga pushteti qendror me seli nė Vlorė, u quajtėn nga administrata shqiptare si "toka tė pushtuara". Pra, u quajt "tokė e pushtuar" njėsoj si Korēa e Janina, edhe Nishi me Tregun e Ri.

Shteti shqiptar pėrfaqėsonte dhe urdhėronte nė emėr tė tė gjithė shqiptarėve, pavarėsisht se kontrolli real i tij nė kushtet e vėshtira tė kohės shtrihej nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė mbi vetėm tri qytete; Por ishte pikėrisht pjesėmarrja nė Kuvendin Kombėtar e delegatėve nga tė gjitha territoret shqiptare qė i jepte shtetit dhe autoritetit tė tij tė drejtėn dhe legjitimetin mbarėshqiptar.

Njė vit mė vonė, pas mbledhjeve me ngjyrime teatrale dhe vendimeve tė fuqive tė huaja tė kohės, ku veēohet sidomos Konferenca famėkeqe e Londrės, rezultatet nė arenėn ndėrkombėtare do tė ishin tė rėnda pėr Shqipėrinė. Pėr shkak tė konjukturave nė skenėn ndėrshtetėrore, nga territori kombėtar i shpallur i pavarur, mė pak se 1/3 do tė "njihej" prej tė fuqive tė huaja tė kohės si territor shqiptar, ndėrsa pjesa tjetėr do tė pushtohej de jure dhe de facto, me ndėrhyrjen e kėtyre fuqive, nga regjimet armiqėsore fqinje, tė cilat me radhėn e vet do tė zhduknin nė vijim me mėnyra tė ndryshme (vrasje, dėbim, asimilim) nga demografia kombėtare rreth 1 200 000 shqiptarė, duke zeruar gjithashtu metodikisht rritjen natyrore nė tokat e pushtuara pėr gati njė shekull.
Nė funksion tė dokumentimit historik, kur flasim pėr Pavarėsinė e Shqipėrisė, si sipėrmarrje mbajmė parimisht dhe ideologjikisht qėndrimin e Shtetit shqiptar dhe kemi parasysh territorin shtetėror tė 1912-s, shtrirja e tė cilit pėrafron me kufijtė e jashtėm aktualė tė Zonės 2 nė hartat tona.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 03:47.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.