Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.5.2012, 21:41   1

Prizren: Muze i hapur pėr Pavarėsinė


Citim:
Prizreni bėhet me muze tė hapur arkeologjik

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	muzeu_prizren.jpg
Shikimet:	190
Madhėsia:	45,4 KB
NNJ:	3792Nė qytetin e Prizrenit, mu nė afėrsi tė objektit tė Lidhjes Shqiptare, do tė hapet “Muzeu i hapur”, i pari i kėtij lloji jo vetėm nė Kosovė, por nė tėrė rajonin. Kėtė e ka konfirmuar tė enjten Samir Hoxha, drejtori pėr Turizėm dhe Zhvillim Ekonomik nė komunėn e Prizrenit,duke shtuar se kjo iniciativė ka gjetur pėrkrahje edhe te Instituti Arkeologjik dhe te Muzeu i Kosovės.

“Nisma pėr hapjen e muzeut tė parė tė hapur nė Kosovė, i cili do tė jetė nė afėrsi tė kompleksit memorial tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit ka nisur nė Prizren dhe si iniciativė ka fituar mbėshtetje edhe nga institucionet komunale dhe ato qendrore, kėshtu qė pas pėrgatitjeve qė do tė bėhen, ky muze do tė hapet solemnisht nė kuadėr tė festave tė qershorit, tė cilat kėtė vit pėrkojnė edhe me shėnimin e 100- vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė”, ka thėnė Samir Hoxha.

Nė kuadėr tė kėtij muzeu, sipas tij, do tė vendosen gjetjet e shumta arkeologjike, qė janė gjetur gjatė gėrmimeve arkeologjike nė rajonin e Prizrenit, qė nuk janė tė pakta e tė cilat do tė kenė mundėsi qė t’i shikojnė tė gjithė tė interesuarit.

Drejtori Hoxha ka pohuar se Muzeu i hapur nė Prizren do tė jetė i pari i kėtij lloji nė tėrė Republikėn e Kosovės dhe si i tillė, me siguri se do tė zgjojė kėrshėrinė e vizitorėve tė shumtė, tė cilėt sidomos gjatė stinės sė verės e vizitojnė kėtė qytet tė kulturės dhe historisė sonė kombėtare.

"Hapjen e kėtij muzeu ne e kemi marrė me seriozitet, kėshtu qė ky ėshtė njė prej projekteve mė tė rėndėsishme qė i ka nė objektivin e vet dikasteri ynė, kėtė pėr faktin se Prizreni ėshtė mjaft i pasur me pasuri kulturore e veēanėrisht me ato nėntokėsore,pėr tė cilat edhe janė bėrė gjurmime tė shumta arkeologjike gjatė tė cilave edhe janė gjetur shumė burime tė artefakteve nga periudha tė ndryshme”, ka thėnė drejtori Samir Hoxha, duke shtuar se ky muze do ta ketė mbikėqyrjen e shtetit, pasi qė shumė shpejt do tė nėnshkruhet memorandumi i mirėkuptimit midis disa institucioneve tė nivelit komunal dhe atij republikan.

Me fillimin e punės sė kėtij muzeu, qyteti i Prizrenit do tė bėhet edhe mė atraktiv, jo vetėm pėr vizitorė tė shumtė, por edhe pėr studiues tė lėmit tė arkeologjisė. ‘Kėtė vit ky muze do tė jetė i hapur pėr njė kohė tė caktuar, kurse nga viti i ardhshėm funksionimi i tij do tė jetė i pėrhershėm”, ka thėnė pėr “Zėrin”, Samir Hoxha.

http://www.zeri.info/artikulli/4/22/...r-arkeologjik/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:41.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.