Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.6.2012, 21:45   1

Arsim: Pedagogėt e dypunėsuar shkelin ligjin


Citim:
Shumica e pedagogėve tė dypunėsuar

Nga kėrkimet qė ka bėrė gazeta “Sot”, ka rezultuar se shumė pedagogė qė janė tė punėsuar si pedagogė tė brendshėm nė universitete publike, rezultojnė edhe si pedagogė me kohė tė pjesshme ose tė plotė edhe nė universitete private.

Madje, nė pjesėn mė tė madhe tė kėtyre tė fundit mungojnė edhe databaset me tė dhėnat e stafit pedagogjik tė punėsuar pranė kėtyre institucioneve. Por, mungesa e kėtyre databaseve nuk bėn gjė tjetėr, veēse sa legjitimon shkeljet qė bėhen nė universitetet private, pėr pjesėn mė tė madhe edhe vetė shteti ėshtė nė dijeni.

Kėshtu, njė nga kėta emra ėshtė ai i Artan Fugės, emri i tė cilit rezulton si tek Universiteti i Tiranės, nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė, ku rezulton si pedagog, por edhe si shef i Departamentit tė Gazetarisė. Por, emri i Fugės rezulton edhe tek UET, pėr vitin akademik 2010-2011. Njė tjetėr emėr ėshtė ai i ish-anėtarit tė Gjykatės Kushtetuese, Sokol Sadushi, qė rezulton njėkohėsisht si pedagog i brendshėm edhe nė Universitetin e Tiranės, edhe nė UET. Nė tė njėjtėn listė, rezulton edhe emri i Adrian Ulit dhe Enkeleda Olldashit, emrat e tė cilėve rezultojnė tek lista e pedagogėve tė brendshėm edhe nė Universitetin e Tiranės, si dhe nė atė tė UET. Por, kėsaj liste nuk kishte si t’i mungonte emri i vajzės sė kreyministrit, Argita Malltezit. Emri i saj, rezulton nė tė njėjtėn kohė si pedagoge nė universitetin “Kristal”, UFO dhe nė UET.

Emrave tė kėsaj liste i shtohen edhe emra tė tjerė. Kėshtu, njė emėr qė rezulton nė tė njėjtėn kohė edhe tek Universiteti i Tiranės, ashtu si edhe tek universiteti privat “Justiniani I”, ėshtė ai i Paskal Milos. Njė pedagog tjetėr qė rezulton nė tre universitete, ėshtė ai i Roland Lamit, i cili nė tė njėjtėn kohė jep mėsim nė Universitetin e Tiranės, tek “Ufo”, si dhe tek UET. Tė njėjtin itinerar pune ndjek edhe pedagogu tjetėr, Olsi Lelaj. Emri tjetėr qė i shtohet kėsaj liste, ėshtė ai i Andi Pinarit, edhe pse shumė i ri nė moshė. Pinari rezulton si pedagog nė tė njėjtėn kohė si nė Universitetin e Tiranės, ashtu edhe nė universitetin privat “UFO”.

Emra qė rezultojnė si pedagogė nė tė njėjtėn kohė edhe nė Universitetin e Tiranės, ashtu edhe tek universiteti privat “UFO”, janė edhe Genta Skura, Gjovalin Shkurtaj, Rrapo Zguri, Jonila Godole dhe Ylber Lili. Emrat e tyre rezultojnė nė tė njėjtėn kohė si tek emrat e pedagogėve tė Universitetit tė Tiranės, ashtu edhe nė universitetin privat “UFO”.

Kjo listė vazhdon pafund, ashtu si ēdo ditė e mė tepėr thellohen skandalet me arsimin shqiptar, pasojat e tė cilit ēdo ditė e mė tepėr po reflektohet tek arsimimi i brezave tė rinj.

Emrat e pedagogėve sipas universiteteve

Sokol Sadushi UT, Fakulteti Juridik UET
Adrian Uli UT, Fakulteti Juridik UET
Enkeleda Olldashi UT, Fakulteti Juridik UET
Artan Fuga UT, shef i Departamentit tė Gazetarisė UET
Paskal Milo UT Justiniani I
Andi Pinari UT UFO
Genta Skura UT UFO
Gjovalin Shkurtaj UT UFO
Rrapo Zguri UT UFO
Ylber Lili UT UFO
Jonila Godole UT UFO
Olsi Lelaj UT UET UFO
Roland Lami UT UET UFO
Argita Malltezi UT UFO Kristal

Por, njė emėr tjetėr qė i shtohet listės sė pedagogėve qė janė tė implikuar me emrin e universitetit “Kristal”, ėshtė edhe emri i Avokatit tė Popullit, Igli Totozani. Gazeta “Sot”, ka arritur tė zbulojė se Totozani prej kohėsh jep mėsim nė kėtė universitet. Kjo shpjegon edhe heshtjen e plotė qė zaptoi institucionin e Avokatit tė Popullit, menjėherė pas bėrjes publike tė skandalit tė diplomimit tė Renzo Bossit nė universitetin “Kristal”.

Si pėrfaqėsues i shoqėrisė civile, Avokati i Popullit duhet tė mbante njė qėndrim pėr kėtė ēėshtje. Por, heshtja e tij tregon edhe njė herė se si instancat shtetėrore janė tė pėrfshirė nė tė gjitha skandalet qė publikohen.

Kėto skandale tregojnė edhe njė herė se si ligji nė vendin tonė anashkalohet dhe askush nuk merr masa pėr ndėshkimin e atyre qė e shkelin atė.

http://sot.com.al/index.php?option=c...tet&Itemid=482
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.