Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.6.2012, 21:45   1

Z1·SHP| Nė ankand 40 avionė tė vjetėr luftarakė


Citim:
Nxirren nė ankand 40 avionė tė vjetėr luftarakė shqiptarė

Nxirren nė ankand avionėt ushtarakė. “Shqiponjat e qiellit”, siē njiheshin dikur mjetet ajrore tė Luftės sė Dytė Botėrore, do tė hiqen pėrfundimisht nga qarkullimi. Plot 40 avionė tė tipave “Jak” dhe “Amdysh” do tė shiten pėr t’u larguar nga ambientet e Aerodromit tė Kuēovės. Me vendim tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Shqipėrisė, ato janė nxjerrė nė shitje dhe pritet qė sė shpejti tė nisė ankandi pėr blerjen e tyre nga kompanitė e interesuara.

Mėsohet se deri tani janė interesuar firma tė huaja, si greke dhe italiane. Sipas specialistėve tė Aerodromit tė Kuēovės, mėsohet se avionėt ushtarakė tė kėtyre dy tipave kanė qenė aktivė pėr shumė vite me radhė, por tashmė, ndonėse janė ende nė gjendje pune, cilėsohen tepėr tė vjetėr pėr shėrbime. Ata janė shfrytėzuar gjatė luftės pėr operacione ushtarake, ndėrsa nė vitet e mėvonshme, kur u bėnė pjesė e forcave ushtarake shqiptare, u pėrdorėn pėr stėrvitje tė ndryshme e mė pas dhe pėr qėllime civile, si nė raste fatkeqėsish natyrore, transport tė sėmurėsh apo dhe nė ndihmė tė bujqėsisė, pėr spėrkatje nga ajri.

Me grumbullimin e ushtrisė shqiptare nė kazerma, nė kėtė kohė edhe avionėt luftarakė u grumbulluan nė Aerodromin e Kuēovės, njė ndėr mė tė mėdhenjtė dhe tė vjetrit nė Shqipėri. Ky aerodrom u ndėrtua nė fillim tė viteve ’50 dhe pikėrisht mė 23 prill 1953 u ngrit prej tij avioni i parė luftarak.

Burime tė sigurta bėjnė tė ditur se janė rreth 40 avionė tė tipave “Jak” dhe “Amdysh”, tė cilėt do tė ēelin serinė e shitjes sė mjeteve ajrore. Mė pas fatin e tyre pritet qė ta kenė rreth 200 avionė reaktivė tė tipave “Mig 15”, “Mig 17”, “Mig 19” dhe “Mig 21”. Njė pjesė e tyre ndodhen nė Aerodromin e Kuēovės, ndėrsa pjesa tjetėr nė tunelet gjigante tė zonės sė Magjatės.

Nė fakt, ende nuk dihet destinacioni i kėtyre avionėve. Drejtues tė bazės ushtarake thonė se Ministria e Mbrojtjes ka kėrkuar ēeljen e procedurave tė shitjes sė tyre, ku tė interesuarit mund tė japin ofertat e tyre. Burimet thonė se nga Ministria e Mbrojtjes nuk ėshtė lejuar shitja e tyre pėr skrap. Megjithatė, mbetet i paqartė destinacioni, nėse do tė vendosen nė muze, si pjesė e dėshmisė sė Luftės sė Dytė Botėrore, do tė shėrbejnė ende pėr fluturime apo do tė pėrftohen pėr hekurishte. Sipas specialistėve tė bazės, 40 avionėve, qė pėrbėjnė partinė e parė tė daljes nė ankand, iu ėshtė bėrė njė remont special, me qėllim qė tė jenė nė gjendje tė lartė teknike kur tė shiten, megjithėse prej vitesh ata nuk ishin aktivė.

Pastrimi i Aerodromit tė Kuēovės nga avionėt e vjetėr i lė vend mbėrritjes sė helikopterėve tė NATO-s. Qė pas anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Aleancė, aerodromi ėshtė marrė nė zotėrim nga komanda e NATO-s, ku mjetet ajrore qė do tė vendosen aty do tė shėrbejnė pėr stėrvitje ushtarake apo qėllime civile.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=172385
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.