Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.2.2007, 02:15   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Politika popullative antishqiptare nė Verior (BE-OKB-Serbi)


Kjo ėshtė harta e Kosovės sė "decentralizuar" qė nė tė vėrtetė po ndahet nė dy pjesė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lgjnd.gif
Shikimet:	921
Madhėsia:	21,4 KB
NNJ:	497

Serbėt po formojnė zonat e tyre kompakte tė cilat do tė jenė burim destabilizimi nė Kosovė. Aty shqiptarėt nuk do tė guxojnė tė enden sepse do hanė dajak nga serbėt pa asnjė arsye.

Kjo ėshtė harta ku tregohen vendet qė do tė kolonizohen nga serbėt:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	rkth.gif
Shikimet:	869
Madhėsia:	33,9 KB
NNJ:	499

Citim:
Nė vijim janė dhėnė fshatrat dhe qytetet nėpėr regjionet pėrkatėse nė Kosovė ku Serbia po i kthen apo planifikon t’i kthejė serbėt.

Rajoni i Mitrovicės

LEPOSAVIQ
Kthimi individual: Belloberdė, Bistricė, Borēan, Vraqevė, Vuēė, Krnin i Epėrm, Graniēan, Gumnishtė, Krnin i Poshtėm, Dren, Kamenicė, Kijevēiq, Leposaviē, Leshak, Sllatinė, Soēanicė, Trebiq, Cerajė, Bistrica e Shalės, Majdevė, Ostraq, Popoc, Potkonjė, Pridvoricė.

ZUBIN POTOK
Kthimi individual: Banjė, Bėrnjak, Bube, Kalludėr e Madhe, Vele Brijeg, Varagė, Dren, Zubin Potok, Zupē, Jagnjenicė, Lluēkarekė, Megjipotok, Oklac, Tushiqė, Crepulė, Ēeēevė.

ZVEĒAN
Kthimi individual: Banovdoll, Banjskė, Vallaq, Rudar i Vogėl, Graboc, Dolanė, Zherovnicė, Zhitkoc, Zveēan, Izvor, Jankov Potok, Korillė, Llovac, Maticė, Rudinė, Sendojė, Serbovec.

MITROVICA
Kthimi individual: Mitrovicė, Suhodoll, Frashėr.

SKĖNDERAJ
Kthimi individual: Bajė.

VUSHTRRI
Kthimi individual: Gojbujė, Gracė, Prelluzhė.
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Magjunaj
Kthimi i planifikuar: Miroēė, Nedakoc, Vrnicė.


Rajoni i Pejės

BURIM
Kthimi individual: Cėrkolez, Suriganė.
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Tuēep, Shalinoc, Osojan, Llukafc i Thatė.
Kthimi i planifikuar: Kėrninė, Belicė, Bellopojė, Gjurakoc, Dragollec, Zallq, Zhakovė, Burim, Kosh, Osojan, Polanė, Sinajė, Veriq, Prekallė, Lubozhdė, Kovragė, Dubravė, Serbobran.

PEJĖ
Kthimi individual: Brestovik, Gorazhdec.
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Bellopojė, Lėvoshė.
Kthimi i planifikuar: Cerovėrhė, Pejė, Sigė, Vitomiricė, Zagėrmė.

KLINA
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Bixhė, Grabc.
Kthimi i planifikuar: Bėrkovė, Budisallc, Dollc, Drenik, Drenoc, Drenovēiq, Klinė, Vide, Shtupel


Rajoni i Prishtinės

PRISHTINA
Kthimi individual: Ēaglavicė, Badofc, Graēanicė, Lapllasellė, Preoc, Slivovė, Shushicė, Bėrnicė e Epėrme, Nėntė Jugoviēėt, Bėrnicė, Lebane.
Kthimi i planifikuar: Dragoc, Prishtinė.

FUSHĖ KOSOVĖ
Kthimi individual: Batushė, Fushė Kosovė, Kuzmin, Uglar.
Kthimi i planifikuar: Miradi e Epėrme.

KASTRIOT
Kthimi individual: Babimoc, Caravodicė, Milloshevė, Kastriot, Plemetin.
Kthimi i planifikuar: Krushec.

LIPJAN
Kthimi individual: Dobratin, Gushtericė e Ulėt, Goleshko Vrello, Gushtericė e Epėrme, Janjevė, Lepi, Livaxhė, Dobrajė e Vogėl, Radevė, Skullan, Grackė e Vjetėr, Suhodoll.
Kthimi i planifikuar: Sllovi, Magurė.


Rajoni i Anamoravės

DARDANĖ
Kthimi individual: Qarakofc, Hajnoc, Bozhefc, Bollefc, Bratillofc, Bushincė, Carefc, Domoroc, Kormnjan i Poshtėm, Drenoc, Gogollofc, Kormnjan i Epėrm, Kolloleē, Dardanė, Kostadincė, Leshtar, Ropotovė e Vogėl, Moēarė, Odevcė, Panqelė, Rajnovc, Strelicė, Strezofc, Romancė, Vaganesh, Ropotovė e Madhe.
Kthimi i planifikuar: Firiqejė, Tirincė, Koretin, Leshtar, Rahovicė.

GJILAN
Kthimi individual: Cėrnicė, Budriga e Ulėt, Livoē i Poshtėm, Dragancė, Kufcė e Epėrme, Livoē i Epėrm, Makresh i Epėrm, Kmetofc, Parallovė, Partesh, Pasjan, Ponesh, Stanishor, Strazhė, Shillovė, Koretishtė.
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Muzgovė.
Kthimi i planifikuar: Gjilan, Zhegėr, Pėrlepnicė.

SHTĖRPCĖ
Kthimi individual: Berovc 1, Berovc 2, Bitijė e Poshtme, Drajkofc, Bitijė e Epėrme, Gotovushė, Jazhincė, Sevc, Sushicė, Viēė, Vėrbeshticė, Shtėrpcė.

FERIZAJ
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Bablak.
Kthimi i planifikuar: Nerodime e Epėrme, Babush.

ARTANĖ
Kthimi individual: Bostane, Izvor, Jasenovik, Llabjan, Manushinc, Prekoc, Tėrniqefc, Zebnicė.
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Kllobukar.
Kthimi i planifikuar: Artanė.

VITI
Kthimi individual: Binēė, Gėrnqar, Kllokot, Letnicė, Mogillė, Viti, Vėrboc, Vėrnavokollė, Vėrnez, Shashare.
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Podgorc.
Kthimi i planifikuar: Zhiti, Tėrpezė, Gėrmovė, Gushicė, Kabash, Novosellė.


Rajoni i Prizrenit

SHARR
Kthimi individual: Baēkė, Brod, Dikancė, Sharr, Glloboēicė 1, Kėrsteē, Krushevė, Kukujan, Leshtan, Lubivshtė, Mlikė, Oruēashė, Radeshė, Rapēė, Restelicė, Vranishtė, Zlipotok.

RAHOVEC
Kthimi individual: Hoēė e madhe, Rahovec.
Kthimi i planifikuar: Zaēishtė, Opterushė.

PRIZREN
Kthimi individual: Drajēiq, Urbiēan.
Kthimi i organizuar qė tashmė ka filluar: Llokvicė, Mushnikovė, Novak, Pllanjan, Sreckė.
Kthimi i planifikuar: Dojnicė, Gornjasellė, Zhivinjan, Lubizhdė, Smaq, Prizren.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.2.2007, 15:37   2
kalimtar/e
 
Duhet marrė situata nė dorė; pėr Kosovėn duhet tė vendosin shqiptarėt e jo muzhikėt si Putini e Ahtisari. Apo duhet tė vuajmė edhe njė herė atė qė ndodhi mė 1913, kur "baballarėt" e kombeve u mblodhėn nė Londėr dhe e bėnė Shqipėrinė copa-copa? Po sot pse janė kundėr njė Shqipėrie kombėtare? - Sepse bėjnė llogari prej ēifuti... "kaq dhe aq bėjnė shumė shqiptarė dhe kjo nuk duhet..."

Nėse Ahtisari ėshtė rritur nė demokraci dhe beson tek ajo... atėherė nuk do pengojė qė ta vendosin vetė kosovarėt apo ēamėt se ēfarė ėshtė mė e mirė pėr ta.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.2.2008, 18:23   3

Shkrim i cituar Mitrovicė: Digjen dy posta kufitare nė kufirin shqiptaro-serb


Citim:
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	79835056.jpg
Shikimet:	414
Madhėsia:	39,3 KB
NNJ:	1090

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	79835072.jpg
Shikimet:	408
Madhėsia:	51,4 KB
NNJ:	1089

Pictures show the burning border station Brnjak, connecting Serbia with the ethnically divided town of Mitrovica on February 19, 2008. Angry Serbs destroyed two checkpoints on the Kosovo-Serbia border in arson attacks on Tuesday, prompting NATO forces to intervene for the first time since Kosovo declared independence. © AFP / Dimitar Dilkoff
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2008, 23:59   4

Shkrim i cituar Mitrovicė: Dy tė plagosur nga njė pėrleshje nė rajonin e policisė


Zyrtarė tė policisė thanė se njė person i panjohur i ėshtė afruar stacionit tė policisė nė pjesėn jugore tė qytetit dhe ka shtėnė me armė zjarri duke plagosur njė oficer tė policisė. Oficerėt janė kundėrpėrgjigjur duke plagosur sulmuesin.

http://www.voanews.com/albanian/2008...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.6.2008, 14:59   5

Shkrim i cituar Mitrovicė: Garda e Car Llazarit merr pėrgjegjėsinė pėr sulmin e dėshtuar


Mjetet serbe tė informimit thonė se formacioni paraushtarak serb qė vetėquhet Garda e Car Llazarit, ka marrė pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr sulmin e djeshėm nė njė stacion policie nė Mitrovicė. Po kėto mjete pohuan se sulmuesi ėshtė Predrag Xhorxheviē, serb 28-vjeēar i lindur nė qytetin e Zemunit afėr Beogradit.

http://www.voanews.com/albanian/2008...rss=topstories
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.6.2008, 12:49   6

Shkrim i cituar Ndėrkombėtarėt ia kanė paracaktuar Mitrovicėn Serbisė


Analisti i njohur amerikan, Daniel Server pohon se Beogradi po bėn pėrpjekje tė mėdha pėr tė ndarė RK-nė, ndėrkohė qė, siē shprehet, "as OKB-ja, as BE-ja, nuk po bėjnė sa duhet pėr ta ndaluar njė gjė tė tillė".

Nė pyetjen nėse bashkėsia ndėrkombėtare po pranon nė heshtje ndarjen e RK-sė, Server pohon: "Mendoj se jemi shumė afėr njė gjėje tė tillė dhe kjo ėshtė fatkeqėsia, pasi do tė ketė implikime rajonale."

http://www.kosova.com/artikulli/47166
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2008, 15:59   7

Shkrim i cituar Mitrovicė: Kuvendi Vendor akuzon zyrtarėt e UNMIK-ut nė krahinė


"Ky konfuzion i zyrtarėve tė UNMIK ut nė Mitrovicė tregon se krerėt e saj kolaborojnė me pėrfaqėsuesit e strukturave paralele serbe dhe me fituesit e zgjedhjeve tė kontestuara, duke bėrė qė edhe mė tė humb kredibiliteti i UNMIK-ut", tha tė hėnėn nė takimin e Komitetit tė Sigurisė nė Mitrovicė, kryetari i Komunės, Bajram Rexhepi.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=1689
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2008, 10:43   8

Shkrim i cituar Mitrovicė: Shqiptarė dhe serbė pėrleshen me gurė


Banorė shqiptarė dhe serbė nė fshatin Suhadoll tė Mitrovicės janė pėrleshur rreth orės 10. Konflikti, i cili ka pėrfunduar me gjuajtje gurėsh kundėr njėri-tjetrit, ka nisur pasi njė grup serbėsh ka qėlluar nė punėtorėt shqiptarė qė po kryenin punimet e hapjes sė kanaleve tė ujėsjellėsit.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=1738
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.7.2008, 09:25   9

Shkrim i cituar Sėrish pėrleshje mes shqiptarėve e serbėve nė Suhodoll


Shqiptarėt dhe serbėt pėrleshen sėrish nė Suhodoll tė Mitrovicės. Njė tjetėr incident ka ndodhur tė hėnėn nė orėn 13:30.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=1754
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.8.2008, 07:16   10

Shkrim i cituar Mitrovicė: Pėrleshje me gurė midis shqiptarėve dhe serbėve


Tė paktėn katėr persona janė lėnduar tė enjten rreth mesnatės, gjatė njė pėrleshjeje mes grupeve shqiptare dhe serbe nė veri tė qytetit tė Mitrovicės nė Kosovė. Zyrtarė tė policisė sė Kosovės thanė se katėr tė lėnduarit janė serbė.

Pėrleshja me gurė ka ndodhur nė lagjen "Tre Soliterat", nė afėrsi tė urės kryesore mbi lumin Ibėr, qė ndan qytetin nė veriun e dominuar nga serbėt dhe nė jugun e banuar nga shqiptarė. Movitet e pėrleshjes nuk dihen ende zyrtarisht.

http://www.24-ore.com/kosova/kosove_kronika/2169.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.9.2008, 11:00   11

Shkrim i cituar Vazhdojnė pėrleshjet nė Mitrovicė


Njė pjesėtar i Policisė sė Kombeve tė Bashkuara, njė qytetar shqiptar dhe dy tė tjerė serbė janė lėnduar nė njė incident qė ka ndodhur mbrėmė pas mesnate nė Mitrovicė. Sipas autoriteteve tė rendit incidenti ka ndodhur nė Lagjen e Boshnjakėve,qė gjendet nė pjesėn veriore tė qytetit, buzė lumit Ibėr dhe ka motive ndėretnike.

Incidenti ka nisur rreth orės 21:30 kur njė shqiptar, i cili ka kaluar nga Lagjja e Boshnjakėve nė drejtim tė urės kryesore ėshtė ndalur fillimisht nga gjashtė persona tė dyshuar tė nacionalitetit serb, tė cilėt pasi i kanė kėrkuar tė identifikohet, kanė filluar ta sulmojnė mė shkopinj druri.

Sipas zėdhėnėsit Hoti, mė vonė, duke marrė pėr bazė ketė incident, tek ndėrtesat qė njihen si "Tre rrokaqiejt", rreth orės 1 e 20 minuta, shqiptarėt kanė gjuajtur dy vetura tė serbėve, ku janė lėnduar dy serbė, duke nxitur kėshtu edhe reagimin e banorėve serbė tė cilėt janė kundėrpėrgjigjur duke dėmtuar mbi gjashtė vetura me targa KS dhe 3 lokale qė besohet tė jenė pronė e shqiptarėve, tha Besim Hoti duke shtuar se me vonė ka ndėrhyrė policia e UNMIK-ut, ku si pasojė ėshtė lėnduar njė polic nga India.

http://www.sot.com.al/index.php?option=com_content&task=view&id=77234&It...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.9.2008, 11:07   12
allianz
 
Ka mėnyra mė efikase se gurėt pėr tė spastru lagjet nga materiali serb. Ujėsjellėsi, ushqimi, ajri i banesave, etj.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.9.2008, 11:11   13
allianz
 
Citim:
duke shtuar se me vonė ka ndėrhyrė policia e UNMIK-ut, ku si pasojė ėshtė lėnduar njė polic nga India.
Me tė ardh polici nga India me tė bo ligjin nė vend tat...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.9.2008, 21:31   14

Shkrim i cituar UNMIK-u ka dėshtuar nė Mitrovicė


UNMIK-u ka dėshtuar nė Mitrovicė, andaj pėrfundimi sa mė i shpejtė i kėtij misioni, do tė ndikojė pozitivisht pėr zhvillimin e qytetit, ka deklaruar nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė, kryetari i Komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=2390
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.9.2008, 11:02   15

Shkrim i cituar Mitrovicė: Serbėt plagosin vozitėsin shqiptar


Gjithēka ka ndodhur ditėn e djeshme nė orėt e paradites, kur 51-vjeēari shqiptar, vozitės taksie, po transportonte njė serb nė pjesėn veriore tė Mitrovicės. Ai ėshtė sulmuar me mjete tė forta nga 3 shtetas serbė, duke pėrfunduar nė gjendje tė rėndė nė spital, ndėrsa makina e tij ėshtė shkatėrruar plotėsisht. Shėrbimi Policor i Kosovės ka konfirmuar se i plagosuri ėshtė Q.Ēeliku.

http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=44420
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.10.2008, 21:07   16

Shkrim i cituar Nė veri tė Mitrovicės, gjendja e tendosur


“Nė veri kemi njė situatė tė tendosur, e cila nė ēdo moment mund tė pėrshkallėzohet dhe tė ketė implikime mjaft tė rėnda pėr tėrė territorin e Kosovės, e ndoshta edhe pėr rajonin”, thotė Ramadan Qehaja, ekspert i sigurisė.

Ne, edhe nė prononcimet e mėhershme, kemi thėnė se ajo pjesė e Kosovės nė fakt vepron si e ndarė nga territori i tėrėsishėm i Kosovės. Atje vlejnė ligjet e Beogradit zyrtar, tė Serbisė, dhe kėtu nuk ka dyshim.

Unė, si ushtarak profesionist, ndoshta mendoj ndryshe nga politikanėt, por kam njė qėndrim timin personal, se duhet tė shkohet me njė plan konkret, me tė cilin duhet bėrė ēmos qė nė koordinim tė ngushtė me KFOR-in, policia e Kosovės tė hyjė apo tė depėrtojė nė atė pjesė tė territorit tė Kosovės pėr tė mbrojtur ligjshmėrinė dhe Kushtetutėn e Kosovės.

http://www.evropaelire.org/Content/Article/1331924.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 12:44   17
Citim:
Eksperimenti "Kosova", kthim nė kolonializėm
Hannes Hofbauer

Hannes Hofbauer mendon se me Kosovėn ėshtė shėnuar kthimi nė kolonializėm. Plani i Ahtisaarit, parasheh pavarėsinė e kontrolluar, qė do tė thotė se legjislativi dhe ekzekutivi nė Kosovė ndodhen nė duart e tė huajve.

Shkrimi i ligjeve, administrata politike, ekzekutivi policor dhe ai ushtarak kanė hapur njė fushė eksperimentale pėr institucionet evropianoperėndimore dhe amerikanoveriore, mendon Hannes Hoffbauer. Parlamenti i Prishtinės shpalli pavarėsinė e Kosovės dhe shteti i 47-tė i Evropės ndau jo vetėm Serbinė por edhe komunitetin ndėrkombėtar. Ata qė janė kundėr i kthehen tė drejtės sė popujve, ata qė janė pro tė drejtės pėr vetėvendosje kombėtare.

Si rast precedent i zhvendosjes sė kufijve, zhvillimet nė Kosovė shėnojnė kthesė ligjore dhe politike nė historinė evropiane tė pasluftės. Njohja dhe mosnjohja ka shpurė nė pėrceptimin e dyfishtė tė njė ekzistence shtetėrore. Kosova fillon njė epokė tė re si "shtet i dėshtuar".Zoti Hofbauer! Ju e keni titulluar librin tuaj "Eksperimenti Kosova- Kthim nė kolonializėm" Sipas mendimit tuaj, kush eksperimenton nė Kosovė?

Eksperimenti ėshtė duke u bėrė kryesisht nga institucionet e mėdha perėndimore, si pėr shembull OKB dhe Nato e BE. Teza ime ėshtė se eksperimenti ėshtė duke u zhvilluar nė drejtim tė kthimit tė Kosovės nė shtet me pavarėsi tė kontrolluar, siē thuhet edhe zyrtarisht, pra duke mos i dhėnė Kosovės pavarėsinė e vėrtetė, por duke ngritur atje njė sistem sipas modeleve tė protektoratit ose tė kolonializimit.


Cilat interesa ndiqen atėherė nė Kosovė?

Nė radhė tė parė interesa gjeostrategjike. Nuk duhet harruar pėr shembull se Camp Boldsteel ėshtė kampi mė i madh amerikan jashtė territoreve tė SHBA-ve.

Nuk duhet harruar qė Kosova ėshtė njė shtet qė ndodhet midis Gjermanisė, Italisė dhe Lindjes sė Mesme, qendėr e interesave ushtarake dhe politike amerikane.

Por pas statusit kolonial tė Kosovės unė do tė shihja edhe interesa ekonomike, nėse pėr shembull kihen parasysh lėndėt e para nė Trepēe dhe qymyret nė Kosovė, pra interesa qė kanė pozicionime ekonomike.


Ju shkruani nė librin tuaj se "Kosova fillon njė epokė tė re si shtet i dėshtuar". Mendoni se ky eksperimenti pėr tė cilin flisni ju ka dėshtuar?

Koncepti im i eksperimentit ėshtė se perėndimi pėrpiqet ta pozicionojė Kosovėn si njė vend qė ėshtė nėn protektoratin e tij, dhe kjo nuk duket tė ketė dėshtuar.

Ajo qė ka dėshtuar ėshtė dėshira pėr pavarėsi. Kjo shihet edhe nė faktin qė aktualisht dy reprezentantė tė lartė tė OKB-sė dhe BE-sė janė autoritete politike mė tė larta se administrata lokale, pra si UNMIK ashtu edhe EULEX- ICO, kanė nė fund tė fundit edhe zyrtarisht mė shumė tė drejtė fjale nė Kosovė, se sa parlamenti apo presidenti, pra institucioneve tė zgjedhura kosovare.

Prandaj unė do e quaja kėtė eksperiment shumė tė ēuditshėm. Por pėr interesat e perėndimit ai ėshtė njė eksperiment i nevojshėm, pėr interesat e Kosovės, unė do tė thoja se nuk ėshtė shumė interesant.


A janė tezat tuaja me orientim tė majtė?

Majtas ose djathtas, unė do tė thoja se ėshtė njė mėnyrė social-historike ose ekonomiko-historike e vėshtrimit tė gjėrave. Pėr mua e rėndėsishme ėshtė tė thuash se me planin e Ahtisaarit, i cili nuk u votua nga OKB-ja, por nė tė vėrtetė ka dhėnė bazėn e kushtetutės sė Kosovės dhe shpalljes sė pavarėsisė, fjalėn nė Kosovė nuk e morrėn politikanėt lokalė, ose populli por e morrėn interesat e jashtme dhe funksionarėt qė vijnė nga jashtė, qė janė me mijra nė Kosovė.

Siē e dini mijra njerėz tė UNMIK-ut, EU-sė, EULEX-it, ICO, OJQ-ve vijnė vėrdallė nė Kosovė, marrin rroga tė majme, paguajnė sekretarė, pėrkthyes, kopshtarė, vila, dhe nė tė vėrtetė kjo strukturė vendos nė Kosovė, edhe nga pikėpamja ekonomike.


http://www.dw-world.de/dw/article/0,...737370,00.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 12:54   18
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
E kemi pėrmend kėtu e sa kohė rolin e kavies qė na kanė rezervu, tani kanė fillu ta pėrmendin dhe joshqiptarėt. Ky rol luhet me faza dhe testim, dmth nuk ėshtė i paracaktum fati. Tjetri cyt dhe merr ēfarė tė mundet duke pa' reagimin e kavies. Nė kėt' dritė ajo qė kemi ne nė dorė duke e ngrit nė rang ideologjie dhe veprimi ėshtė agresiviteti, vetėm kjo mbetet, tė qenit agresiv nė ēdo instancė me "turistėt" institucionalė nė ShV, shkopa rrotave tė tyre deri nė rimarrjen e pushtetit me ēfarėdo forme.

N.q.s. e keni vėnė re, krejt eksperimentet komuniste qė nuk i bėjnė dot nė vendet e tyre po i provojnė nė Ballkan, e jo vetėm mbi shqiptarėt, por ne po dukemi mė shumė si mall pa zot. Nė shikim tė pėrgjithshėm masa e gjerė nė troje sot ėshtė nė gjendje femre tė pambrojtur, i duket sikur po e dhunojnė ose ndihmojnė shtete meshkuj. Mendėsi problematike kjo qė ka infektu' njė pjesė jo tė vogėl tė popullsisė, e cila, nė kėmbim, jepet pa kushte nė krahėt e tė parit protektor.

Mes kėtij ēorapi shumė syresh janė tė lodhur psikologjikisht, ca tė tjerė kanė filluar tė hanė dhe propagandėn globaliste me bukė, shprehje e rėndomtė e utilitarizmit tė turmave tė skllevėrve. Si reaksion njė pjesė tjetėr kapet pas ēdo lloj ideje qė tė gjejė rrugės se ēdo gjė i duket e kotė dhe sakaq kemi dhe superprodhim analistėsh qė na ēajnė veshėt, nga brenda dhe dyfish nga jashtė. Kėta shumohen tani sepse organizmi kombėtar nė rolin qė ka marrė ka nevojė tė racionalizojė e justifikojė gabimet qė e di se po i bėn, duke i mbush mendjen vetes se nuk janė gabime, po se janė rruga drejt idealit tė lavdishėm tė barazisė, vėllazėrisė, seksit anal dhe idesh tė tjera komuniste qė ka dėgju nga shtetet e mėsipėrme qė po i hedhin lėmoshė.

Fatalistėt qenve, e kena thon'. Ene stėrvitje ndėrkohė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 15:35   19
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ndėrkombėtarėt jo rastėsisht kanė zgjedhur shqiptarė e boshnjakė pėr kėto eksperimente, dihet pėr shkak tė sfondit fetar, nė kėtė mėnyrė nuk vije deri aty qė t'i thojė anglezi francezit, ose cilido europian njė tjetrit, se "pse po veproni kėshtu", sepse edhe nėse bėhen padrejtėsi ose shkelje tjera, opinioni i gjerė ėshtė i pėrgatitur tė mendojė se kryqtari lufton xhihadin, edhe pse ėshtė shumė larg realitetit.

Nė anėn tjetėr, nuk shoh rrezik pėr humbje tė trojeve kombėtare kėtu sipėr, me pėrjashtim tė pjesės qė veē e kemi humbur, pjesėn veriore. Pjesa veriore me sa duket qėllimisht ėshtė lėnė nė atė gjendje, qė organizatat ndėrkombėtare tė mund tė veprojnė lirshėm nė pasuritė e Trepēės, siē e ka cekė edhe ky tipi nė intervistė.

Rreziku mė i madh, ėshtė importimi i asaj kulture qė tek ne nuk ekzistonte. Para lufte nuk dinte kush ēfarė pamje ka droga, as nuk ia kishte idenė AIDS-it, ose nuk mund tė pėfytyronin dot dylberizmin e gjėra tjera, sot ėshtė ndryshe. Kėto veē tjerash mund tė ndikojnė direkt nė natalitet dhe mortalitet, duke ulur shtimin natyror.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.10.2008, 09:50   20

Shkrim i cituar Mitrovicė: Tjetėr incident nė Suhadoll


Tė rinj shqiptarė dhe serbė kanė gjuajtur njėri-tjetrin me armė zjarri nė Mitrovicė, por askush nuk ėshtė plagosur, kanė njoftuar zyrtarėt.

"Besohet se rreth 20 persona nga tė dy grupet etnike (shqiptarė dhe serbė), janė tubuar nė mes tė fshatit Suhadoll dhe lagjes “Kroi i Vitakut”, mirėpo forcat policore tė SHPK-sė, UNMIK-ut dhe pjesėtarė tė KFOR-it, kanė arritur qė tė vejnė situatėn nėn kontroll duke mbajtur nė distancė prej 200 metrash, personat e tubuar pėr tė evituar problemet e mėtejme", thuhet nė komunikatėn e policisė.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1336664.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.