Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Popullsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.2.2009, 23:56   61

Shkrim i cituar Mitrovicė: Vendoset batalioni i parė i reagimit tė shpejtė tė FSK-sė


Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, i shoqėruar nga drejtori komunal pėr Mbrojtje dhe Shpėtim, Ylber Durmishi, kanė pritur sot pėrfaqėsues tė batalionit pėr reagim tė shpejtė tė FSK-sė nė Mitrovicė, tė prirė nga komandanti, nėnkolonel, Bekim Osmani, i cili njoftoi tė pranishmit pėr ecurinė e konsolidimit tė kėsaj force.

Sipas tij, 109 pjesėtarėt e FSK-sė nė kuadėr tė batalionit pėr reagim tė shpejtė nė Mitrovicė, janė nė konsolidim e sipėr dhe presin ngritjen e kazermės nė zonė thuhet nė njoftimin zyrtar.

http://www.rtklive.com/?categoryId=2&newsId=31984
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.2.2009, 22:43   62

Shkrim i cituar Verior: Pėr 3 vjet me 38 komuna ku 10 serbe e 1 turke


Pėr tri vjet, Shqipėria e Veriut do tė ketė 38 komuna, ku dhjetė do tė jenė me shumicė serbe, njė me shumicė turke dhe tė tjerat me shumicė shqiptare, ka thėnė ministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Sadri Ferati.

"Decentralizimi", tha ministri Ferati, "ėshtė njė prej obligimeve qė Kosova ka marrė mbi vete dhe tė cilin do ta zbatojė."

http://www.evropaelire.org/Content/Article/1496021.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2009, 14:11   63

Shkrim i cituar UNMIK-u kėrkon tė vendoset nė Mitrovicė


Nė raportin e tij tė fundit pėr gjendjen nė shtetin e Veriut dhe veprimtaritė e UNMIK-ut, sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Mun, lajmėroi njė "rikonfigurim tė shpejtė tė UNMIK-ut" dhe "rivendosje nė veri".

Ndėrkaq dje ministri i jashtėm i shtetit tė Veriut, Skėnder Hyseni, bėri me dije se UNMIK-u do tė vetėkomromentohet nėse nuk i jep fund tani misionit nė vend. Hyseni pohoi para mediave se megjithė mungesėn e konsensusit pėrbrenda OKB-sė pėr ēėshtjen e UNMIK-ut, do tė ishte mė mirė qė misioni tė mbyllej sa ende konsiderohet si "i suskesshėm".

http://www.b92.net/eng/news/politics-article.php?yyyy=2009&mm=03&dd=26&n...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2009, 15:40   64
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki-Mun, lajmėroi njė "rikonfigurim tė shpejtė tė UNMIK-ut" dhe "rivendosje nė veri"
Kushedi ē'pazar kujtojnė se do bėjnė me Mitrovicėn...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2009, 14:07   65

Shkrim i cituar Mitrovicė: UNMIK-u paralajmėron konflikt nė veri


Zyrtarė tė UNMIK-ut nė Mitrovicė kanė tėrhequr vėrejtjen pėr pėrleshje tė mundshme mes serbėve dhe shqiptarėve nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, shkruan "Koha Ditore". Banorėt serbė tė Kroit tė Vitakut, vitin e kaluar kanė kundėrshtuar rindėrtimin e shtėpive tė shqiptarėve, me ē’rast asnjė banor shqiptar nuk ėshtė kthyer aty qė nga koha e luftės.

Pėrfaqėsuesi rajonal i UNMIK-ut nė Mitrovicė, ka deklaruar se UNMIK-u po mundohet tė arrijė njė marrėveshje tė pranueshme pėr tė dyja palėt.

“Nėse kjo nuk arrihet, kam frikė se do tė ketė konfrontime nė kėtė pjesė tė Mitrovicės, dhe atėherė ėshtė e mundur qė nė atė konfrontim tė ndėrhyjė policia, EULEX-i, madje edhe KFOR-i”, ka pohuar pėrfaqėsuesi rajonal i UNMIK-ut nė Mitrovicė.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=3969
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.4.2009, 02:13   66

Shkrim i cituar Mitrovicė: Serbėt gatiten pėr pėrleshje nė veri


Nė bazė tė veprimeve tė marra ditėt e fundit, kriminelėt serbė tė “Kroit tė Vitakut” nė Mitrovicė, po pėrgatiten pėr konflikt nė rast kthimi tė shqiptarėve nė tokat e tyre nė kėtė zonė. Nė njė letėr tė hapur tė shpėrndatė tė dielėn nė veriun e Mitrovicės, serbėt bėjnė thirrje njėri-tjetrit qė tė grumbullohen nė rast alarmi.

“Gjithmonė kemi qenė mė tė fortė nė mbrojtjen e Kosovės e Metohisė, kur kemi qenė unik, andaj kėshtu duhet tė jemi edhe tash. Vetėm bashkimi i shpėton serbėt”, thuhet nė letėr.

Ndėrkohė UNMIK-u, njė organizatė e paligjshme e OKB-sė qė vepron nė shtetin shqiptar tė Veriut, ka ndėrhyrė nė zonė, duke luajtur rolin e ndėrmjetėsit duke i dhėnė kohė dhe autoritet palės serbe, teksa administrata shqiptare rri duarlidhur nga frika e "konflikteve" dhe "imazhi i jashtėm".

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=11979
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2009, 21:44   67

Shkrim i cituar Mitrovicė: Nisin punimet pėr rindėrtimin e shtėpive shqiptare


Nė "Kroin e Vitakut" nė veri tė Mitrovicės kanė nisur tė enjten punimet pėr rindėrtimin e shtėpive shqiptare. Kryetari i Komunės ka pėrshėndur fillimin e punimeve dhe ka premtuar se nuk do tė lejohen mė provokimet.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=4134
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.4.2009, 18:22   68

Shkrim i cituar Sejdiu: Incidentet shkaktohen nga Beogradi


Gjatė pėrcjelljes sė ambasadorit austriak nė Veri, Gernot Pfandlerit, presidenti Sejdiu pohoi se "shkaktarėt e incidenteve tė fundit nė Mitrovicė janė tė dirigjuar drejtpėrdrejt nga Beogradi, ndaj nevojitet njė presion i shtuar i bashkėsisė ndėrkombėtare qė Serbia ta ndalė qasjen konfliktuoze ndaj fqinjėve tė vet".

Presidenti Sejdiu falėnderoi ambasadorin Pflander pėr punėn e tij nė Shqipėrinė e Veriut, si dhe pėr mbėshtetjen e pėrhershme tė Austrisė ndaj ēėshtjes shqiptare, duke shfaqur bindjen se marrėdhėniet midis dy vendeve do tė jenė gjithnjė e mė tė mira.

http://www.ina-online.net/Default.aspx?news=b1072d5d-db25-4121-9903-63ab...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.4.2009, 19:48   69
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Serbėt duan dhunė, vazhdojnė me shpėrthime
http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=14656

Tre serbė tė arrestuar pėr sulm ndaj Policisė sė Kosovės
http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=14587
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.4.2009, 19:52   70

Shkrim i cituar Tiranė: MPJ dėnon dhunėn nė Mitrovicė


Ministria e Punėve tė Jashtme e shtetit Perėndimor ka dėnuar, nė njė deklaratė pėr shtyp, veprimet e dhunshme tė ditėve tė fundit tė njė grupi serbėsh nė «Kroin e Vitakut» nė Mitrovicė, qė kėrkonin ndėrprerjen e punimeve pėr rindėrtimin e shtėpive shqiptare tė shkatėrruara gjatė luftės sė vitit 1999.

Ministria e Punėve tė Jashtme ka bėrė thirrje pėr qetėsi dhe shmangie tė provokimeve ndėrsa vlerėson se kthimi i shqiptarėve nė pronat dhe shtėpitė e tyre ėshtė plotėsisht legjitim dhe nuk do tė mbetet peng i politikės.

http://mfa.gov.al/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.4.2009, 02:41   71
Citim:
BE: Tė dėnohen sulmuesit nė Mitrovicė
29.04.2009

Protestuesit nė Kosovė, tė cilėt i kanė sulmuar paqėruajtėsit ndėrkombėtarė, duhet tė sillen para drejtėsisė sa mė shpejt tė jetė e mundur, tha Bashkimi Evropian, dy ditė pasi njė paqėruajtės francez u lėndua nė dhunėn nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.

"Bashkimi Evropian do t'i bėjė qė tė dalin para drejtėsisė tė gjithė ata, tė cilėt i rrezikojnė jetėt e personelit, si dhe tė qytetarėve tjerė, tė cilėt i binden ligjit", thuhet nė komunikatėn e BE-sė tė lėshuar nė Bruksel.

Blloku 27-anėtarėsh thotė se ėshtė "thellėsisht i shqetėsuar" nga dhuna, nė tė cilėn dy paqėruajtės u sulmuan me granata dore.

Bashkimi Evropian "e mbron dhe e mbėshtet tė drejtėn e njerėzve pėr t'u kthyer nė shtėpitė dhe pronat e veta legjitime, pavarėsisht nga origjina e tyre etnike", thotė komunikata e BE-sė.

Ngjarjet e dhunshme filluan kur serbėt filluan tė protestojnė kundėr rindėrtimit tė shtėpive tė shqiptarėve nė veri tė Mitrovicės.

http://www.evropaelire.org/Content/News/1618597.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2009, 15:33   72
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kėta janė romėt qė bėjnė zhurmėn:

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2009, 00:01   73

Shkrim i cituar Mitrovicė: Organizata kriminale "UNMIK" shet toka shqiptare


Nesėr nė Mitrovicė "pritet tė fillojė ndėrtimi i shtėpive tė serbėve", thonė pėrfaqėsuesit e serbėve tė zonės, tė cilėt bazohen nė "marrėveshjen" qė kanė arritur me organizatėn kriminale tė OKB-sė qė vepron tashmė jashtė ligjit nė shtetin shqiptar tė Veriut.

Sipas kėsaj "marrėveshjeje" nesėr do tė fillojė ndėrtimi i pesė shtėpive tė para tė serbėve nė lagjen "Kroi i Vitakut", ku po rindėrtohen shtėpitė e shqiptarėve tė djegura gjatė luftės.

Kreu i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, pohoi ndėrkaq se nė lagjen nė fjalė nuk ka pasur asnjė pronė serbe ndaj nuk mund tė flitet pėr "rindėrtim shtėpish".

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=35707
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.5.2009, 00:04   74
Citim:
Qeveria serbe ndėrton shtėpitė nė veri (!)

Qeveria serbe, pėrmes individėve tė caktuar, ka blerė pronat dhe po investon nė ndėrtimin e shtėpive tė serbėve nė lagjen Kroi i Vitakut. Kėshtu tė paktėn pohon vetė kreu i Komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi.

“Natyrisht qė Qeveria e Serbisė ka investuar edhe mė parė dhe blerjet qė i ka bėrė nė pjesėn veriore, kanė qenė strategji shtetėrore. Ajo ka qenė e qėllimshme. Mirėpo, para gjyqit janė kontrata tė shitblerjes mes individėve dhe para gjyqit nuk ke ēka tė bėsh. Shqiptarėt le tė tranohen, s’ke mekanizėm si ta ndalosh atė”, tha pėr Radion Evropa e Lirė, Bajram Rexhepi.

http://www.evropaelire.org/Content/Article/1713241.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2009, 00:28   75
Citim:
Ka filluar rindėrtimi i shtėpive tė serbėve nė lagjen Kroi i Vitakut, nė veri tė Mitrovicės

Nė lagjen Kroi i Vitakut ka filluar pa probleme rindėrtimi i katėr shtėpive nė pronat e blera nga serbėt, tė cilat mė herėt janė shitur nga shqiptarėt. Forcat e njėsisė speciale tė EULEX-it, po kujdesen pėr sigurinė nė kėtė lagje, ku nė njėrėn anė po punohet pėr rindėrtimin e shtėpive tė shqiptarėve dhe anėn tjetėr pėr rindėrtimin e shtėpive tė serbėve. Ndėrkohė, nė veri tė Mitrovicės po qėndron sot i ashtuquajturi monistėr serb pėr Kosovėn, nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanoviē.

Bogdanoviē ka hyrė nė Kosovė nga pika kufitare nė Jarinje nė veri dhe po takohet me pėrfaqėsuesit e serbėve tė lagjes Kroi i Vitakut.
Bogdanoviē nuk ka kėrkuar leje pėr hyrė nė Kosovė nga askush.

Bogdanoviē tha se vizita e tij ka qėllim tė mirė qė t’i qetėsojė banorėt serbė, tė cilėt kanė protestuar disa ditė rresht nė lagjen Kroi i Vitkaut. Ai tha qė ėshtė shenjė e mirė edhe fillimi i rindėrtimi nė pronat serbe nė lagjen Kori i Vitakut.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=35767
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2009, 00:30   76
Citim:
Montgomeri: Beogradi mbėshtet protestat e serbėve nė Kosovė

Ish-ambasadori amerikan nė Beograd Uiliem Montgomeri pėr protestat e serbėve tė Kosovės thotė se nuk janė spontane, por tė dirgjuara nga liderėt e papėrgjegjshėm serbė tė veriut tė Kosovės tė cilėt kanė mbėshtetje logjistike nė Beograd.

"Nuk ka kurrfarė dyshimi se pjesėmarrėsit e protestave gėzojnė ndihmėn dhe mbėshtetjen e disa liderėve serbė nė Kosovė dhe mbėshtetjen indirekte tė disa njerėzve nė Beograd", ka thėnė Montgomeri pėr Radion Evropa e Lirė. Ai kėtė e argumenton me faktin se askush nė Beograd nuk u ka dėrguar ndonjė masazh serbėve qė tė ndėrpresin ato protesta. "Madje as ata serbė tė Beogradit, me orientim tė moderuar, apo ata tė cilėt nė thellė nė shpirt besojnė se Kosova tekniksht ėshtė e humbur, nuk guxojnė ta thonė kėtė publikisht, as qė guxojnė tė shprehin pikėpamjet se e pranojnė rrjedhėn e tillė tė gjėrave", ėshtė shprehur Montgomeri.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=35737
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2009, 11:46   77
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga VNf

Organizata kriminale "UNMIK"
Bėma tė tjera tė UNMIK-ut:

Citim:
UNMIK-u me dosje?

Dosjet me emrat e zyrtarėve tė UNMIK-ut tė pėrfshirė nė parregullėsitė gjastė procesit tė privatizimit kanė kaluar te EULEX-i. Ky i fundit nuk i komenton ato

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/7776/C4/C14/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.6.2009, 13:36   78

Shkrim i cituar Mitrovicė: KFOR-FR, si mercenarė tė Serbisė


Citim:
Shqiptarėt shtrojnė rrugėn, KFOR-i francez heq zhavorrin
Hysni Syla

Mitrovicė, 23 qershor - Shqiptarėt qė kanė zgjedhur tė kthehen nė shtėpitė e tyre nė veri assesi tė rehatohen. Kėsaj here ata janė shqetėsuar nga sjellje tė pakuptueshme tė KFOR-it francez. Pak pas mesdite, tė martėn disa ushtarė tė KFOR-it francez me njė buldozer e kanė hequr tėrė zhavorrin nga njė pjesė e rrugės nė lagjen veriore tė Mitrovicės “Kroi i Vitakut”, tė cilėn tė hėnėn e kishin shtruar shqiptarėt.

Pėrfaqėsuesi i lagjes, Musa Halitit tha se ėshtė i befasuar dhe se ende nuk mund ta kuptojė dhe ta besojė atė qė pa nė rrugėn e lagjes sė tij, qė i lidh pronat shqiptare, nė zonėn ku kanė filluar rindėrtimi i shtėpive. “Mbeta pa mend, kur pashė njė buldozer qė drejtohej nga njė ushtar francez i KFOR-it dhe qė kishte filluar largimin e zhavorrit nga rruga, qė ne shqiptarėt e kishim shtruar njė ditė mė parė”, rrėfen i tronditur Haliti pėr “Bota sot”.

“Heqja e zhavorrit tė shtruar, madje deri nė dhe, si dhe hedhja e tij nė pronėn, pėrkatėsisht livadhin e Agim Vitakut, pa e pyetur fare atė, nga ushtarėt francez, me njė buldozer dhe nė prani tė disa policėve serbė tė Kosovės, policėve tė EULEX-it dhe tė njė pėrfaqėsuesi tė UNMIK-ut”, ishte e pashpjegueshme.

Edhe mė i zhgėnjyer kishte mbetur nga pėrgjigja qė e kishte marrė. “I pyeta se pse po veproni kėshtu? Dhe ata mė thanė se ju nuk mund tė punoni asgjė nė kėtė pjesė, pa lejen e serbėve dhe tė UNMIK-ut!”, rrėfen i shqetėsuar Haliti. Ai njoftoi se kishte biseduar mė gjatė me tė gjithė ata, qė ishin aty tė pranishėm, duke bėrė pėrpjekje t’ua sqaronte se shtruarja e zhavorrit ishte bėrė pėr tė mirėn e shqiptarėve dhe tė serbėve, por kjo nuk kishte ndikuar fare tek ata.

“Kjo qė po bėni ju, ėshtė e turpshme dhe nuk ėshtė nė favor tė krijimit tė njė klime tė mirėbesimit, e cila kėtu kishte filluar tė ndėrtohet kėto ditė. Zotėri ju duke e hedhur zhavorrin nė livadh, po e dėmtoni pronėn e shqiptarėve jashtė ēdo norme civilizuese. Ju jeni duke punuar sipas urdhrave tė ekstremistėve serbė, por jo edhe tė qytetarėve tė ndershėm, sepse rrugėn e duan tė gjithė, andaj edhe po gaboni. Mė mirė ėshtė tė ndėrprisni kėtė punė tė ligė dhe tė ktheheni nga keni ardhur”, u kishte thėnė Haliti pjesėtarėve ndėrkombėtarė dhe serbėve tė uniformuar.

Ai ua kishte kujtuar edhe njėherė, se po e prishnin rrugėn. Ai tha po ashtu, se mė pas ka rritur nė vendin e ngjarjes njė patrullė tjetėr e KFOR-it francez, e cila po ashtu u befasua nga ajo qė pa.

“Ata mė thanė se do tė interesohemi se me urdhėr tė kujt ėshtė bėrė ky veprim dhe nesėr do t’iu informojmė. Ne mendojmė se kjo nuk ėshtė nė rregull”, rrėfen Haliti. Gjatė gjithė kohės situate ka qenė e qetė nė lagje dhe punėt nė rindėrtimin e shtėpive tė filluara mė parė nuk janė ndėrprerė pėr asnjė moment.

http://botasot.info/home.php?category=3&id=21112
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.8.2009, 11:32   79
Citim:
Serbėt dhunshėm ndėrpresin punimet nė rindėrtimin e shtėpive shqiptare tė “Kroi i Vitakut”

Protesta e dhunshme e serbėve tė lagjes “Kroi i Vitakut” njė ditė mė parė ka bėrė qė punimet nė kėtė lagje pjesėrisht tė ndėrpriten. Kreu i Mitrovicės, Bajram Rexhepi, thotė se protestuesit e dhunshėm po ndikohen nga strukturat paralele. Ndėrsa zyrtarėt komunalė thonė se janė duke punuar nė shtimin e masave tė sigurisė dhe zgjerimin e punėtorėve.

Mirėpo nė kėtė lagje nuk janė vetėm shqiptarėt ata qė po ndėrtojnė. Ditė mė parė, njė kompani private serbe ka filluar ndėrtimin e njė objekti-banim kolektiv, pėr tė cilėn thuhet se nuk ka leje ndėrtimi.

Rexhepi ka bėrė tė ditur se ai u ka kėrkuar shpjegim autoriteteve tė UNMIK-ut nė Mitrovicė nėse kanė lėshuar leje pėr ndėrtimin e kėsaj ndėrtese.

Gjatė ditės udhėheqėsit komunalė tė Mitrovicės kanė mbajtur njė takim me pėrfaqėsues tė EULEX-it, ICO-sė, UNMIK-ut, KFOR-it dhe policisė.

Mėsohet se fokus i takimit ka qenė procesi i rindėrtimit tė shtėpive dhe protestat e serbėve tė kėsaj ane. Zyrtarė komunalė nuk kanė bėrė tė ditur nėse pėrfaqėsuesit e UNMIK-ut tė kenė kėrkuar ndėrprerjen e pėrkohshme tė punimeve. E nga ana tjetėr, menaxheri komunal pėr rindėrtimin e shtėpive nė kėtė lagje, Rasim Veseli, ėshtė shprehur i bindur se punimet do tė fillojnė brenda pak ditėsh.

Veseli ka kritikuar mėnyrėn e sjelljes sė pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės nė protestėn e serbėve, duke thėnė se ‘policėt nuk janė munduar tė mbrojnė punėtorėt dhe banorėt shqiptarė tė lagjes, por kanė mbrojtur veten e tyre’.

Ndėrsa pėr policinė, marrė parasysh numrin e pranishėm dhe mungesėn e pajisjeve, ka qenė e pamundur tė ndėrhyjė policia.

Nga protestat e djeshme tė serbėve nė lagjen “Kroi i Vitakut” ka mbetur i lėnduar njė polic dhe njė gazetar, ndėrsa janė dėmtuar tri makina.

http://www.kohavision.net/index.php?...ac=0&Itemid=40

Citim:
Serbėt vazhdojnė ndėrtimet pa leje nė “Kroin e Vitakut”

Punimet pėr rindėrtimin e shtėpive tė shqiptarėve nė lagjen Kroi i Vitakut, tė cilat u ndėrprenė njė ditė mė parė nga dhjetėra serbė tė revoltuar, ende nuk kanė filluar.

Ndėrsa serbėt po vazhdojnė punimet pėr ndėrtimin e ndėrtesave shumėkatėshe nė kėtė lagje, edhe pse nuk posedojnė leje ndėrtimi.

Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Bajram Rexhepi, tha sot se procesi i rindėrtimit tė shtėpive do tė vazhdojė, ndėrsa serbėt duhet tė marrin leje pėr ndėrtim.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=38562
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.8.2009, 22:07   80

Shkrim i cituar ShV: Qeveria lejon zgjedhje serbe nė territor shqiptar!


Citim:
Nė Graēanicė dhe Gorazhdec serbėt po votojnė nė zgjedhjet e parakohshme tė organizuara nė kėto lokalitete nga qeveria e Serbisė. Qendrat e votimit nė kėto dy vendbanime tė banuara me shumicė serbe janė hapur nė orėn 7 tė mėngjesit dhe vėrehet njė interes i theksuar i serbėve pėr tė votuar.

Rivale kryesore pėr tė fituar kėto zgjedhje, janė partia e Radikale e Vojisllav Sheshelit, Partia Demokrate e Serbisė e udhėhequr nga Vojisllav Koshtunica, dhe Partia Pėrparimtare Serbe e Tomisllav Nikoliqit.

Qeveria e Kosovės nuk ka ndėrmarrė asnjė veprim pėr parandalimin e mbajtjes sė kėtyre zgjedhjeve paralele serbe, por i ka quajtur ato si pseudospektakulare.

http://www.kohavision.net/index.php?...ac=0&Itemid=40
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.