Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kulturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.7.2012, 14:50   1

Prizren: Panairi vjetor i Librit


Citim:
Nė Prizren pėrfundoi panairi i librit

Panairi tradicional i librit, qė ėshtė mbajtur pėr tė katėrtėn herė nė qytetin e Prizrenit, ka pėrfunduar tė shtunėn pasdite. Nė kėtė pėrpjekje tė prezantimit, por edhe tė shitjes sė librave, kanė marr pjesė 30 shtėpi butuese, njė pjesė e madhe nga Republika e Shqipėrisė, tė cilat pėr lexuesin prizrenas dhe kosovarė kanė sjellur tituj interesant dhe libra shumė kualitativ.

Meqė ky organizim ka korresponduar me ditėt kur nė Prizren ėshtė mbajtur edhe Festivali Ndėrkombėtar i Filmave Dokumentar dhe tė Shkurėr “DokuFest” dhe tendat ekzpozuese ishin tė vendosura nė njėrėn nga pikat mė frekuentuese tė qytetit, mundėsia e vizitės sė qytetarėve nė kėtė panair ka qenė shumė e madhe.

Mirėpo, pėrfaqėsuesit e shtėpive botuese, thone se numri blerėve qe i vogel. Kėtė eveniment, edhe kėsaj radhe e ka rganizuar Organizata pėr Arsim.Kulturė dhe Edukim “AKE”nga Prizreni, pėr ēka ka gėzuar edhe mbėshtetjen e Ministrisė pėr Kulturė,Rini dhe Sport tė Republikės sė Kosovės.

http://www.zeri.info/artikulli/4/22/...airi-i-librit/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:54.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.