Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.8.2012, 21:56   1

Z2: Lindor: Pėrjashtim i shqiptarėve nga policia, Tirana hesht


Citim:
Konkursi pėr policė, vetėm 10 pėrqind janė shqiptarė

Nga 300 policė qė duhet tė pranohen nė konkursin e fundit tė MPB-sė sipas informacioneve tė televizionit ALSAT, as 10 pėrqind e kandidatėve shqiptarė qė kanė kaluar fazėn e parė nuk kanė arritur tė kalojnė testimet e fazės sė dytė. Nėse fazėn e parė nga gjithėsej 1055 kandidat e kishin kaluar 92 kandidatė shqiptarė, tani nga ky numėr testimin e fazės sė dytė e kanė kaluar mė pak se 10 kandidatė shqiptarė.

Nga MPB rrefuzojnė tė japin detaje mbi kėto testime duke u arsyetuar se nuk ka pėrfunduar ende plotėsishtė testimi i kandidatėve. Zėdhėnėsi i MPB-sė, Ivo Kotoevski nė linjė telefonike pėr Alsat u shpreh se edhe ata kandidat qė kanė kaluar testimet e fazės sė dytė nuk do tė thotė se do tė pranohen pasiqė ata duhet ti nėnshtrohen edhe kontrolleve mjekėsore.

Numri i pėrgjithshėm i kandidatėve qė ka kaluar testimet e fazės sė dytė arrinė numrin 750. Sipas kėsaj as pėr sė afėrmi nuk do tė realizohet obligimi ligjor dhe kushtetues i pėrfaqėsimit tė drejtė dhe adekuat tė bashkėsive etnike.

Nėse nga 300 persona sa duhet tė pranohen janė vetėm se 10 shqiptarė ose mė pak se kaq atėher rezulton se pėrqindja e shqiptarėve tė punėsuar nė bazė tė kėtij konkursi tė MPB-sė nuk do tė kalojė 3 pėrqindshin.

Zyrtarėt e BDI-sė, po edhe vetė ministrja Jankullovaska ishin zotuar se do tė rrespektohet parimi i pėrfaqėsimit adekuat dhe tė drejtė nė polici. Zėvendėsi i Jankullovskės, Xhelal Bajrami madje kishte premtuar se nga 300 kandidatė qė do tė pranohen nė MPB 75 do tė jenė shqiptarė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=12&id=180440
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.