Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.9.2012, 21:00   1

Durrės: Qelqet e lashta janė punime vendase


Citim:
Qelqet antike shqiptare nė kongresin e Sllovenisė

DURRĖS-Nė disa nga qendrat mė tė rėndėsishme antike tė vendit tonė, nė shekujt I-IV-tė tė erės sonė, edhe nė qytetet Durrės, Bylis, Apoloni e Butrint, kishin hyrė nė pėrdorim artikujt e qelqit, ku edhe ishin ngritur atelie lokale pėr prodhimin e kėtyre artikujve me lėndė tė parė vendase.

Sipas studiuesit, arkeolog prof. Fatos Tartari, "kėto pėrfundime janė bėrė tė ditura kėto ditė nga njė ekip studiuesish nga Shqipėria dhe Sllovenia, tė cilėt morėn pjesė nė Kongresin e 19-tė tė AIHV (Shoqata Ndėrkombėtare e Historisė sė Qelqit)".

Kongresi zhvilloi punimet nė Piran (Slloveni) nga 17-23 shtator, ku grupi i studiuesve shqiptaro-sllovenė, pjesėmarrės nė kėtė aktivitet, kishte nė pėrbėrje specialistė tė Instituteve, universiteteve dhe muzeve pėrkatės tė tė dy vendeve.

Synimi kryesor i kėtij bashkėpunimi ishte realizimi i analizave arkeometrike pėr tė dalluar prodhimin vendas nga ai i importit nė vendin tonė, nėnvizoi prof. Fatos Tartari, i cili ka marrė pjesė edhe nė 7 edicione tė tjera tė kėtij Kongresi.

Analizat u kryen nė institutin "Jozef Stefan" nė Ljubjanė, ku prania e rėrave vendase dhe riciklimi nė procesin e rishkrirjes sė prodhimeve skarco tė qelqit, provuan nė mėnyrė bindėse pėr praninė e atelieve lokale nė qytetet tona kryesore tė antikitetit.

Gjatė kongresit u mbajtėn 72 kumtesa dhe u organizuan dy sesione posterash, tė cilat nė mėnyrė tė ekuilibruar paraqitėn jo vetėm punėn e arkeologut nė terren, por edhe rezultatet e jashtėzakonshme tė ekipeve, me pjesmarrjen e kimistėve, fizikanėve, etj.

Bashkė me koleksionet e reja tė qelqit nė Kongresin e 19-tė tė AIHV u ekspozuan edhe tė dhėna tė reja tė zbuluara nė papiruse, tabela, mbishkrime funerare, regjistra, stampa enėsh, etj.

Posteri shqiptaro-slloven "Qelqe romake nga Shqipėria", frut i njė bashkėpunimi dy-vjeēar mes institucioneve tė tė dy vendeve, tėrhoqi vėmendjen e specialistėve tė shumtė, pjesėmarrės nė Kongres, bėri tė ditur prof.Tartari.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...Categoria=2691
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.