Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.10.2012, 23:26   1

TSr/ 1912: Masakra serbe e Smirės, Viti


Citim:
Gjenden eshtra tė tė vrarėve mė 1912 nė Masakrėn e Smirės

Smirė (Viti), 21 tetor - Nė Smirė tė Vitisė u gjetėn eshtra tė banorėve tė vrarė nga ushtria serbe nė vitin 1912. Mbetje mortore tė kėtyre qytetarėve tė vrarė para se mė shumė se 100 viteve u zbuluan gjatė punimeve tė banorėve nė pėrgatitjen e lapidarit pėr nder tė martirėve tė kėsaj masakrės sė Smirės .

Tė vjetrit tregojnė se viktimat janė varrosur, nė jug-lindje, mbi fshat, nė vendin ku janė vrarė, nė vendin e quajtur Bjeshkallavė. Isuf Demiri, banorė i fshatit Smirė i moshės rreth 80 vjeēare thotė se dyshohet se nė kėtė vend janė tė varrosur tė paktėn 60 banorė, tė Smirės tė cilėt janė vrarė nė kėtė masakėr.

"Atė ditė nė Smirė janė vrarė 72 veta, disa thonė edhe mė shumė, por nuk ka shėnime tė sakta. Serbėt i kanė mbledhė nėpėr fshat kė e kanė zėnė dhe i kanė sjellė kėtu e i kanė vrarė", ka thėnė Demiri .

Ai ka theksuar se ndonėse e ka ditur se janė tė varrosur aty, ndihet pak mė i lehtėsuar qė u gjetėn eshtrat e tė parėve tė vrarė nė vitin 1912, sepse ka pasur dėshirė t`i shohė edhe vet me sy kėto shenja.

Sipas banorėve masakra nė Smirė dhe nė disa fshatra tjera pėrreth tė komunės sė Vitisė si Lubishtė e Tėrstenik, nga aradhat serbe, erdhi nė shenjė hakmarrje, njė ditė pas Luftės sė Ferizajt, ku kishin marrė pjesė edhe banorė tė kėsaj ane.

Me rastin e shėnimit tė 100-vjetorit tė rėnies sė viktimave tė maskrės sė Smirės dhe rėnies sė dėshmorėve Xukė Zuka, Sahit Gorani e Bajram Ahmeti, qė ranė nė Luftėn e Ferizaj mė 1912, mė 26 tetor, nė Bjeshkallavė dhe nė hyrje tė fshatit do tė shpalosen lapidarė pėr nder tė tyre .

Ditė mė parė edhe banorėt e fshatit Lubishtė nė vendin ku janė duke ngritur lapidarin pėr nderė tė tė parėve tė tyre tė vrarė gjatė vitit 1912 kanė zbuluar mbetje mortore.

http://koha.net/?page=1,31,119961
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:19.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.