Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.9.2012, 21:48   1

Gėrmime nė Slloveni


Citim:
Zbulohet dhėmbi mė i lashtė i mbushur nė botė

Dhėmbi mė i lashtė i mbushur u zbulua nga njė ekip ndėrkombėtar studiuesish nga Italia dhe Australia.

Me ndihmėn e spektroskopisė infra tė kuqe shkencėtarėt gjetėn se zgavra e njė dhėmbi ishte e mbushur me dyll blete, mosha e fosileve - rreth 6500 vjet, transmeton ZR njoftimin.

Dhėmbi me gjurmėt e mbushjes u gjet nė njė nofull tė fosilizuar, qė arkeologėt e gjetėn nė fillim tė shekullit XX nė territorin e Sllovenisė sė sotme. Nofulla e poshtme, qė i pėrkiste njė njeriu tė moshės 24-30 vjet, gjithė kėtė kohė ndodhej nė muzeun e qytetit italian Trieste.

http://koha.net/?page=1,8,116383
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:40.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.