Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 8.11.2012, 01:18   1
IllyrianSoldier
 

Nga vjen turqishtja?


Pėrshendetje deshta te ju pyes se prej nga rjedh gjuha turke ??
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2012, 14:07   2
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
Thėnė nga IllyrianSoldier

Pėrshendetje deshta te ju pyes se prej nga rjedh gjuha turke ??

Kjo ėsht harta e gjuhėve turkiēe. Prejardhja ėshtė nga lindja nė perėndim, kshu qė origjina mund tė caktohet diku rreth Mongolisė.


Bėn pjesė tek gjuhėt altaike bashk me gjuhėt mongole dhe ndohsta japonezēe e koreanēen, por nuk pajtohen as vet studimtarėt nė ktė pikė.


Sa pėr turqishten osmane, kishte shumė huazime nga persishtja dhe arabishtja. Por kanė bėrė disa reforma pėr tė pastruar dhe pasuruar fjalorin, ose duke shpikur fjalė tė reja, ose duke rigjallėruar fjalė turke qė nuk pėrdoreshin mė me shekuj, dhe sidomos duke ndaluar pėrdorimin e huazimeve arabe nė shtyp.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2012, 01:48   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ka ngjashmėri edhe me hungarisht e finisht
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2012, 02:41   4
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
Thėnė nga Kandhaon

Ka ngjashmėri edhe me hungarisht e finisht
Po pėr pėrbėrjen "aglutinante" pėrngjitėse tė copsėzave gramatikore: nė njė fjalė tė vetme pėrngjiten 2, 3, 4, e mė shumė pjesė dhe funksione gramatikore.

Pėr shėmbull nė finisht:

kirja = libri
kirjani = libri im
kirjassa = nė libėr
kirjassani = nė librin tim
kirjassanikin = edhe nė librin tim
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.11.2012, 12:11   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
nė fakt kanė edhe leksik tė pėrbashkėt edhe theksin sidomos tė ngjashėm
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.