Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.11.2012, 22:09   21
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012

Citim:
Thėnė nga Ishtvan Shyc(Istvįn Schütz)

Jo Shqipja ia mori latinit shkronjat, por latini ia mori asaj. Shqipja kur i humbi, mori atė qė kishte dhėnė.

Nė Shqipe flenė tė gjitha gjuhėt.


nga libri Blank Spots in the Balkans - An Introduction to the Albanology and the Balkan Studies

Ndryshuar sė fundmi nga rrėqebull : 16.11.2012 nė 22:13.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.11.2012, 16:31   22
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
Illyrians and Spartans belonged to the serpent race - humans born from the teeth of a serpent.
Citim:
the Dragon, wild Ophion
Citim:
From Ophion's teeth, Eurynome created the first man, Pelasgus, and originated the prehistoric race of Pelasgians.

Kadhėmi dhe bashkėluftėtarėt e tij tė lindur nga Gjarpėni/Drangoi ende pėrkujtohen dhe pėrjetohen nė Vallet e Burrave gjithandej nė viset tona.


  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.12.2012, 17:34   23
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
Thėnė nga Agron Luka

Polibi, pasi shėnon se Iliria ndodhej nė Europė, siē quhej aso kohe gadishulli ynė
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.12.2012, 23:27   24
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Tė ndalemi pak tek fjala Feniks.
Ajo vjen nga ""greqishtja e lashtė"" dhe domethėn (e kuqe) purpur*.

Tani..
Do qe kryevepėr tė kishim siguri tė plotė mbi prejardhjen e fjalės kėna nė shqip; doemthėn nė qoftė se erdhi nė vitet e pushtimit osman apo mė herėt; sepse, qė tatuazhet, dhe zbukurimet qė bėhen me tė janė pjes e trashgimisė autoktone, s'ka dyshim:
Citim:
KĖNA f.
Bojė e kuqėrreme, e cila nxirret nga pėrpunimi i gjetheve tė thara tė njė druri tė vogėl (qė rritet nė ranishtet e Afrikės e tė Gadishullit Arabik) dhe pėrdoret zakonisht nga gratė pėr tė ngjyrosur flokėt ose pėr tė lyer thonjtė. Ngjyrė kėnaje.
U lye (u bė) me kėna. Vuri kėna.
Kėshtu,
Citim:
Canaan: The etymology is uncertain. One explanation is that it has an original meaning of "lowlands", from a Semitic root knʿ "to be low, humble, depressed", in contrast with Aram, "highlands".[9] An alternative suggestion derives the term from Hurrian Kinahhu, purportedly referring to the colour purple, so that Canaan and Phoenicia would be synonyms ("Land of Purple"), but it is just as common to assume that Kinahhu was simply the Hurrian rendition of the Semitic knʿn.
po tė kuptohej nė qoftė se ėshtė indevropiane(e grupit shqiptaro-hitit) do kishim edhe njė dėshmi mė tepėr pėr faktin se abetarja kadhmike u shpėrnda nga shqip-iliro-ititėt(Popujt e Detit) deri nė Feniki(pėrzierje e vazhdueshme midis indevropianve, semitve qė braktisnin nomadizmin dhe ēka mbildhnin perandoritė e atjeshme), dhe jo e kundėrta.

Si pėrmbledhje, Feniki nuk domethėn ndonjė shtet, apo popullatė e veēuar, por ėshtė thjesht, si fillim, njė emėr gjeografik, pėr tokat e kuqe, shkretėtirat e lagura nga pjesa mė lindore e detit mesdhetar.
Prandaj, mendoj se Kadhėmi ilir e ka pas prejardhen pa dyshim brenda kėsaj vije, dhe po nga brenda kėsaj vije u pėrhap dhe abetari:


*Kėtė e shpjegojnė si nga ndonjė rrėnjė pur- qė tregon trazimin, dallgėzimin, tundjen e ngjyrės, nė lidhje edhe me valėt e flakės. Atėher meqenėse u-ja dhe ė-ja janė thuajse tė barabarta duke pas parasysh mos-gjedhimin e shkrimeve me tė folmet e para do mijravjetve(meqense s'kishin ministrira pėr tė nxjerr standarte tė gjuhės), mund ti pėrmbahemi fjalėve pėrpush, shpupurish, dhe vet fjalės prush, pėrush, purush, qė na jep njikohėsisht shpjegimin e Pyrrus(flokkuqi jon) dhe pyrus("flakė" nė "greqisht")! Ah, lum ne pėr ty moj Gjuha Shqype!

Citim:
PĖRPUSH kal.
1. Trazoj zjarrin, e hap prushin me mashė qė tė ndizet mė shpejt e mė mirė, prushit, shpurrit; shpupurish. Pėrpush zjarrin

Ndryshuar sė fundmi nga rrėqebull : 25.12.2012 nė 00:00.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.7.2013, 16:07   25
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Citim:
mund ti pėrmbahemi fjalėve pėrpush, shpupurish,
dhe vet fjalės prush, pėrush, purush, qė na jep
njikohėsisht shpjegimin e Pyrrus (flokkuqi jon) dhe pyrus ("flakė" nė "greqisht"[lexo ilirisht])

PURRĖ f. krahin.
Shpuzė. Purrė zjarri. E vuri nė purrė.

SHPUZĖ f.
3. pėrd. mb. Shumė i kuq e i nxehtė, flakė, prush


Siē ėshtė vėnė nė pah edhe kėtu https://vargmal.org/lg/dan2076#post7000

Ndryshuar sė fundmi nga rrėqebull : 18.7.2013 nė 22:38.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.8.2013, 21:39   26
Hithėr
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 8.2013
Bie ndesh me fjajėn qjė pjėrdorin Grekjėt -> Πυρρά, flak, zjarr

Στην ελληνική μυθολογία με το όνομα Πύρρα είναι κυρίως γνωστή η σύζυγος του Δευκαλίωνα.

Nė mitologjin Greke me emrin Pira mė shum ėshtė njohur grua e Defkalionit

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:24.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.