Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.1.2013, 21:21   1

TSr/ 1999: Masakra serbe e Rogovės, Gjakovė


Citim:
14 vjet nga masakra nė Rogovė

Nė muajin janar 1999 janė kryer tri raste tė ekzekutimit nė masė tė shqiptarėve nga forcat ushtarake dhe paramilitare serbe nė Kosovė. Kurse sot bėhen katėrmbėdhjetė vite nga masakra nė fshatin Rogovė tė Gjakovės, ku forcat ushtarako-policore serbe vranė 26 shqiptarė.

Sipas dėshmitarėve, qė i kishin shpėtuar kėsaj masakre, atė ditė, rreth orės 05.30, ushtarėt, policėt e paramilitarėt serbė, pasi e kishin futur nė rrethim tė hekurt tėrė fshatin, kanė hyrė nėpėr shtėpitė e fshatit, i kanė bastisur e demoluar, transmeton KP.

Popullata, e gjendur para kėsaj katrahure, kishte filluar tė arratisej nė drejtime tė ndryshme ose tė strehohej ku mundej. Atėherė ushtarakėt e paraushtarakėt dhe policėt serbė vranė e masakruan kė mundėn dhe ku mundėn.

Atė ditė u vranė e masakruan, Agron dhe Sejdi Rama nga Smolica e Gjakovės, Gėzim Ademaj nga Ratisha e Deēanit, Agush Gjoci nga Raushiqi i Pejės, Agim Zeneli dhe Luan Islami nga Shqiponja e Dushkajės, Sahit Krasniqi nga Ratkoci i Pėrdrinit, Daut Zagraxha nga Banja e Burimit, Haxhi Lipjani nga Kleēka e Malishevės, Valon Gashi nga Buēani i Pejės, Vesel Avdyli nga Drenoci i Klinės, Emrush Ēeta nga Turbovci i Burimit, Bahtjar Morina nga Lubizhda e Malishevės dhe Naim Dreshaj nga Vrella e Burimit. Qė tė gjithė ishin ushtarė nga Zona Operative e Dukagjinit dhe ajo e Pashtrikut.

Nė mėngjesin e 29 janarit forcat kriminale serbe nė Rogovė nė shtėpitė e tyre masakrojnė: Rrustem Morinėn me 3 djemtė Selmanin, Nysretin dhe Mehmetin, pastaj Ibrahim Kryeziun, Adem, Rifat dhe Zyber Shalėn.

Ndryshe, nė janar ka ndodhur edhe masakra nė Reēak tė Shtimjes, ku u vranė e u masakruan mizorisht 45 shqiptarė. Kurse, Masakra e Rakovinės ndodhi mė 24 janar, rreth orės 21.00, nė afėrsi tė urės sė Rakovinės nė rrugėn magjistrale Prishtinė - Gjakovė.

Policia serbe, pa asnjė pretekst, pati vrarė me armė automatike nga autoblinda Shaban T. Kelmendin (45) dhe fėmijėt e tij Haxhiun (11) e Besimin (12) nga Rakovina dhe Hysen e Sanije Kurtin (30) nga Cėrmjani, qė ishin mysafirė tė Shabanit dhe po ktheheshin me traktor nė Cėrmjan. /Telegrafi/

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=28612
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.