Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset > Terrorizmi a/sh
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.4.2013, 22:59   1

TSr/ 1998: Masakra serbe e Lybeniqit, Pejė


Citim:
Pėrkujtohet masakra e Lybeniqit

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	read_infokus-1333302209_367974.jpg
Shikimet:	122
Madhėsia:	19,7 KB
NNJ:	4266Nė 14 vjetorin e njėrės prej masakrave mė tė mėdha nė Kosovė, nė Lybeniq tė Pejės, janė pėrkujtuar 80 dėshmorėt dhe martirėt e kėtij fshati. Mė 25 maj tė vitit 1998, forcat paramilitare serbe pushkatuan 9 burra tė kėtij fshati ndėrsa mė 1 prill tė vitit 1999 u vranė dhe u masakruan 71 shqiptarė.

Sadik Jahmurataj, ėshtė njėri ndėr 10 personat qė i mbijetuan masakrės sė Lybeniqit. Ai edhe sot pas 14 vjetėve i ka tė freskėta tmerret dhe pamjet trishtuese tė asaj dite.

Familjarėt e tė masakruarve u shprehen kritik ndaj trajtimit tė institucioneve vendore.

Mė 25 maj tė vitit 1998, forcat paramilitare serbe pushkatuan 9 burra tė kėtij fshati ndėrsa mė 1 prill tė vitit 1999 u vranė dhe u masakruan 71 shqiptarė, nė mesin e tė cilėve gra shtatzėna, fėmijė tė moshės dy vjeēare dhe pleqė mbi tė nėntėdhjetat.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,107727
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.