Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.4.2010, 08:48   1

Lėndė burimore Universiteti i Prizrenit


Citim:
Universiteti i Prizrenit nė qershor bėhet me rektor

Ministria e Arsimit ka bėrė tė gjitha pėrgatitjet qė mė 1 tetor tė fillojė viti i ri akademik nė Universitetin e ri tė Prizrenit, ndėrsa deri nė qershor pritet tė bėhet edhe zgjedhja e rektorit tė kėtij universitetit.

Kėshtu ka bėrė tė ditur tė mėrkurėn ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Enver Hoxhaj, gjatė prezantimit tė draft planit zhvillimor pėr Universitetin e Prizrenit.

Ministri Hoxhaj ka thėnė se draft plani zhvillimor i Universitetit tė Prizrenit ėshtė punuar pėr javė tė tėra dhe ofron zhvillimin e tij si njė model tė ri tė kėtij institucioni tė ri.

Ai po ashtu konfirmoi se pėr stafin akademik tė Universitetit tė Prizrenit kanė konkurruar mbi 600 kandidatė, pėrzgjedhjen e tė cilėve do tė bėjė rektori posa tė zgjidhet.

Pėrfaqėsuesi i kompanisė Consult High of Education, Kristian Berthold, ka thėnė se me draft planin zhvillimor tė Universitetit tė Prizrenit ėshtė paraparė njė nevojė e madhe pėr zhvillimin e shoqėrisė civile nė Kosovė.

Ai theksoi se shumė profesorė do tė vijnė nga jashtė dhe shumica prej tyre nuk do tė jenė nė gjendje tė ligjėrojnė nė gjuhėn shqipe dhe se ligjėrimi duhet tė jetė nė gjuhėn e huaj nė mėnyrė qė tė pėrgatitėn studentėt pėr tregun ndėrkombėtar tė punės.

http://rtv21online.com/home/?section...s&newsid=11240
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2010, 23:23   2
Citim:
Universiteti i Prizrenit nė korrik pranon studentėt e parė

Prizren, 15 maj - Universiteti Publik i Prizrenit, qė do tė ketė pėrkrahje tė shumtė ndėrkombėtare, nė qershor do ta ketė rektorin e tij, qė do tė zgjidhet nga 16 ndėrkombėtarėt, sa kanė konkurruar pėr kėtė pozitė, ndėrsa nė korrik do tė fillojė regjistrimi i studentėve tė parė.

Kėshtu deklaroi tė shtunėn nė Prizren, ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, i cili qėndroi nė Prizren bashkė me ambasadorin turk nė Prishtinė dhe ekspertė tė Bankės Botėrore.

Ata janė takuar nė selinė e Kuvendit Komunal tė Prizrenit me kryetarin Ramadan Muja, me tė cilin biseduan rreth ecurisė sė themelimit tė kėtij universiteti tė dytė pnulik nė Kosovė.

Ministri Hoxhaj, pas takimit tha se angazhimi i tė gjithėve ėshtė qė nė UPP tė ketė cilėsi dhe vetėm cilėsi dhe kėsisoj tė prodhojė vetėm kuadro nė pėrputhje me standardet dhe ekonominė e shekullit XXI.

”Deri tash kemi siguruar njė pėrkrahje ndėrkombėtare. Kah mesi i qershorit, nė mesin e 16 konkurrentėve ndėrkombėtarė do ta zgjedhim rektorin, ndėrsa nė korrik do tė fillojmė regjistrimin e studentėve tė parė, ndėrkohė qė kemi hartuar edhe njė plan zhvillimor pesėvjeēar”, transmeton agjencia KosovaLive fjalėt e tij.

Hoxhaj tha se pėr tė qenė pjesė e stafit akademik tė UPP-sė kanė konkurruar rreth 600 profesorė, disa prej tė cilėve i plotėsojnė edhe kriteret ndėrkombėtare.

Ambasadori turknė Kosovė, Metin Ysmet Inler , ndėrkaq, vlerėsoi se ky universitet do tė plotėsojė njė boshllėk tė madh nė fushėn edukative, ndėrsa do ta ketė rėndėsi edhe pėr rajonin e Prizrenit, pasi do tė sjellė pėrfitime tė shumta.

Eksperti i Bankės Botėrore, Shamah Kasin Lakha theksoi se nė fokus tė bisedimeve duhet tė jetė ajo se ēfarė duhet tė ofrojė ndryshe Universiteti i Prizrenit, nė mėnyrė qė tė shkollohen kuadro dhe liderė tė rinj, tė cilėt do tė kontribuonin nė ndėrtimin e sė ardhmes. Ai tha se UPP-ja duhet tė jetė institucion i njė cilėsie tė lartė, punė kjo qė kėrkon angazhim disaveēar.

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Mahir Yagcilar, tha se vetė prania kaq e lartė tregon gatishmėrinė dhe vendosmėrinė pėr tė shtyrė pėrpara kėtė proces, ndėrsa duhet shpresuar se ai do tė jetė burim i kuadrove shkencore nė tėrė rajonin.

Ministri Hoxhaj tha ndėrkaq se pėr tri vite nuk planifikohen investime tė mėdha nė infrastrukturėn e UPP-sė, ndėrsa pritet qė tė fillohet me 5 programe studimore nė tė tri gjuhėt mėsimore, tė komuniteteve qė jetojnė kėtu. Pra, pos studentėve qė do tė studiojnė nė gjuhėn shqipe, do tė pranohen edhe studentė qė do tė studiojnė nė gjuhėt boshnjake dhe turke.

Duke sqaruar arsyet se pėrse ky universitet duhet ketė rektor ndėrkombėtar, ministri Hoxhaj tha se me kėtė synohet cilėsi e lartė studimi dhe nė harmoni me standardeve bashkėkohore.


http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,21590
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.7.2010, 09:09   3
Citim:
Hoxhaj: Rektori i Universitetit tė Prizrenit do tė zgjedhet kėtė muaj

Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, tha se kanė ftuar pėr tė aplikuar tė gjithė ata qė janė tė interesuar pėr karrierė akademike nė Universitetin e Prizrenit. Ai bėri tė ditur se ka pasur njė interesim shumė tė madh pėr stafin akademik tė kėtij Universiteti.

“Derimė tash ka rreth 600 kandidatė qė kanė aplikuar pėr karrierė akademike nė Universitetin e Prizrenit. Mirėpo, pėrzgjedhja e stafit do tė jetė ēėshtje e rektorit. Unė besoj se gjatė muajit korrik do ta kemi rektorin, dhe nė atė moment kur ai tė zgjidhet, ai do tė hapė konkursin pėr tė filluar me pranimin e kuadrove tė parė nė Universitetin Publik tė Prizrenit”, tha Hoxhaj.

Ministri Hoxhaj, tha se kėtė vit do tė fillohet me njė numėr jo shumė tė madh tė profesorėve, meqė nuk do tė ketė as numėr tė madh tė studentėve, pasi siē tha ai, ky ėshtė njė universitet nė ndėrtim e sipėr.

Ndėrkaq, profesorėt e Universitetit Publik tė Prishtinės, nuk do tė punojnė nė Universitetin e Prizrenit. Qėllimi ėshtė qė ky Universitet i ri tė ketė vetėm stafin e tij, tha Ministri Hoxhaj.

“Ne jemi tė interesuar, qė universiteti I Prizrenit ta ketė stafin e tij, meqė procesi I akreditimit parasheh qė ēdo universitet duhet ta ketė stafin e tij. Rreth 50 pėr qind e stafit qė jep mėsim nė njė univeristet duhet t’i takojė atij universiteti, kėshtu qė njėherė pėr njėherė jemi duke biseduar qė tė punėsojmė vetėm tė tij, tė cilėt do tė jenė staf I plotė I Universitetit tė Prizrenit dhe jo tė tjerė” , tha ai.

http://www.rtklive.com/?cid=1&newsId=39917
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.7.2010, 17:46   4
Citim:
Universiteti i Prizrenit hap dyert pėr 1200 studentė

Prishtinė 25 korrik – Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė sė Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj tha tė shtunėn se nė Universitetin e Prizrenit sivjet do tė pranohen nė studime 1 200 studentė, kurse tė interesuar pėr tė qenė pjesė e stafit akademik tashmė janė mbi 600 persona.

Ai shpalosi kėtė fakte nė konferencėn me gazetarė tė mbajtur nė Prizren, me rastin e vizitės sė homologut tė tij shqiptar, Myqerem Tafaj.

Ministrat Hoxhaj e Tafaj si dhe kryetari i komunės sė Prizrenit, Ramadan Muja,
biseduan pėr zhvillimet aktuale shoqėroro politike tė vendit, si dhe perspektivėn e bashkėpunimit tė ndėrsjellė nė mes dy vendeve ne fushėn e arsimit, me theks tė veēantė funksionalizimin e Universitetit tė Prizrenit, thuhet nė komunatėn e MASHT-it.

Myqerem Tafaj ėshtė shprehur se Qeveria e Shqipėrisė e ka mirėpritur themelimin e Universitetit tė Prizrenit dhe se do ta mbėshtesė atė nė forma tė ndryshme sipas nevojės, e veēanėrisht me kuadėr profesional.

Pėrvoja e themelimit tė universiteteve nė rajone tė ndryshme nė Shqipėri ėshtė treguar shumė e suksesshme, tha ai, dhe shprehu besimin se kėshtu do tė ndodhė edhe nė Kosovė, “ndėrsa Universiteti i Prizrenit pėr njė kohė tė shkurtėr do tė jetė i njė cilėsie tė lakmueshme dhe konkurruese me te tjerėt”.

Nė pyetjen e gazetarėve drejtuar ministrit Hoxhaj se ēfarė do tė bėhet me Fakultetin e Edukimit, ministri Hoxhaj ėshtė shprehur se ky fakultet do tė ekzistojė edhe mė tutje, por sivjet nuk do tė regjistrohen studentė nė vitin e parė pėrderisa ky fakultet sipas vlerėsimeve tė Agjencisė pėr Akreditim ende nuk i ka plotėsuar kriteret.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,7,29238
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2011, 08:23   5
Citim:
Pritet akreditimi i Universitetit tė Prizrenit

Universiteti i Prizrenit, ka pasur shumė parregullsi dhe probleme gjatė kėtij viti. Edhe pse me vonesė ka aplikuar pėr akreditim, ky Universitet i ėshtė nėnshtruar kėtij procesi. Zyrtarė tė Agjencisė sė Akreditimit, nuk duan tė flasin pėr mossuksesin e universitetit, pa dalė rezultati i akreditimit, mė 6 korrik.

Udhėheqėsit e Agjencisė sė akreditimit, thonė se pas aplikimit nė muajin maj tė Universitetit tė Prizrenit, janė formuar menjėherė grupet e ekspertėve pėr tė vizituar kėtė universitet. Drejtori i Agjencisė sė Akreditimit, Basri Muja, tha se Universiteti i Prizrenit pėr njė kohė tė shkurtėr i ėshtė nėnshtruar procesit pėr ri-akreditimin institucional dhe pėr programe.

Muja bėri tė ditur se Universiteti i Prizrenit ka aplikuar edhe me shtatė programe tė reja. Ai nuk deshi tė flasė se si do tė dalė rezultati i akreditimit pėr kėtė universitet, pasi ky rezultat do tė publikohet me 6 korrik.

Muja u shpreh optimist se me dinamikėn e punės sė Agjencisė sė Akreditimit, edhe pėr Universitetin e Prizrenit, do tė shpallen rezultatet me kohe, sikurse edhe pėr institucionet e tjera qė janė nė proces. Ndėrkohė, pritet qė shumė shpejt do tė hapet edhe konkursi pėr studentė dhe staf akademik si dhe pėr postin e rektorit, pasi gjermanit Ronald Monch, i pėrfundon kontrata nė muajin shtator.

http://www.botasot.info/def.php?category=43&id=126315
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2012, 21:38   6
Citim:
Studentėt duan qė UPZ-ja ta mbajė emrin e Ukshin Hotit

Prizren, 26 mars – Njė grup i studentėve tė Fakultetit Juridik tė Universitetit tė Prizrenit ka marrė iniciativėn qė ky institucion i arsimit tė lartė tė mbajė emrin e intelektualit dhe veprimtarit tė shquar tė ēėshtjes kombėtare, Ukshin Hoti. Para pak ditėsh ata kanė nisur mbledhjen e nėnshkrimeve, tė cilin peticion synojnė ta dėrgojnė te institucionet pėrkatėse me qėllim tė finalizimit tė nismės sė tyre. Deri mė tani janė mbledhur mbi 500 nėnshkrime, por iniciuesit presin mė shumė mbėshtetje, bėn tė ditur “Koha Ditore”. Ndėrkohė, drejtuesit e UPZ-sė kanė theksuar se mirėpresin ēdo nismė qė vjen nga studentėt apo nga vetė qytetarėt, porse duhen ndjekur procedurat nė mėnyrė qė kėto ēėshtje tė adresohen te institucionet kompetente vendimmarrėse.

Drenusha Berisha, studente Fakultetit Juridik nė UPZ, ka pohuar se bashkė me njė grup tė vogėl tė kolegėve kanė nisur iniciativėn qė emri i Ukshin Hotit tė nderojė kėtė universitet. "Iniciativa jonė ėshtė pėrkrahur nga Parlamenti studentor nė Prizren dhe ne kemi nisur mbledhjen e nėnshkrimeve pėr peticion. Kjo iniciativė deri tani ka marrė pėrkrahjen e njė numri tė konsiderueshėm tė studentėve dhe mbledhja e nėnshkrimeve do tė vazhdojė edhe nė ditėt nė vijim. Nėse ajo pėrkrahet nga numri i madh i studentėve, atėherė do tė dėrgohet nė dikastere me tė larta, nė MASHT dhe Qeveri, ku edhe presim miratimin e kėsaj nisme, duke e ditur faktin se Ukshin Hoti ėshtė simbol i vetėdijes sonė kombėtare", ka thėnė Berisha.

Studenti Avdyl Suka ka bėrė tė ditur se gjatė tri ditėve tė para tė mbledhjes sė nėnshkrimeve janė grumbulluar mbi 500 sosh, porse pritet qė ky numėr tė jetė dukshėm mė i madh, pasi qė peticioni do tė vazhdojė edhe gjatė javės sė ardhshme. "Mendojmė se kjo nismė do ta ketė pėrkrahjen e gjerė tė studentėve pasi qė do tė ishte nder pėr tė gjithė ne qė tė studiojmė nė njė institucion qė mban emrin e intelektualit dhe veprimtarit, Ukshin Hoti", ėshtė shprehur ai.

Ndėrkaq, iniciativa ėshtė pėrkrahur edhe nga Parlamenti Studentor i UPZ-sė. “Pėr ne ėshtė nder qė universiteti ta mbajė emrin e Ukshin Hotit. Ēdo iniciativė e studentėve pėr tė mirė, tek ne do ta gjejė gjithnjė pėrkrahjen”, ka thėnė kryetari i kėtij Parlamenti, Granit Rifaj.

Nė anėn tjetėr, rektori i Universitetit tė Prizrenit, Mazllum Baraliu, ka shprehur bindjen se nė parim ēdo iniciativė pozitive e studentėve dhe e qytetarėve ėshtė e mirėseardhur, por se ato duhen proceduar nė adresat e duhura.

"Siē e dini, ne jemi Universitet nė themelim dhe emėrtimet bėhen nga institucionet e vendit. Iniciativat duhet tė procedohen nė adresat e duhura dhe vendimin e marrin institucionet pėrkatėse", ka thėnė Baraliu, duke shtuar se ky qėndrim i ėshtė shpjeguar edhe grupit tė studentėve tė Fakultetit Juridik.

Ukshin Hoti i lindur nė Krushė tė Madhe tė Rahovecit njihet si filozof, shkrimtar e politikan qė angazhohej pėr avancimin e pozitės sė shqiptarėve dhe tė Kosovės nė ish-Jugosllavi, pėr tė cilat pikėpamje edhe u gjykua dhe dėnua dy herė. Mbi fatin e tij nuk dihet asgjė qė nga mesi i muajit maj tė vitit 1999, kur, sipas dėshmitarėve, ishte nxjerrė nga Burgu i Dubravės nga zyrtarėt e sigurimit serb.

http://koha.net/?page=1,13,93017
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2013, 22:45   7
Citim:
Universiteti i Prizrenit dhe ai i Shkodrės, me marrėveshje bashkėpunimi

Universiteti i Prizrenit “Ukshin Hoti” dhe Universiteti i Shkodrės “Luigj Gurakuqi” kanė lidhur marrėveshje bashkėpunimi me qėllim shkėmbimin dhe koordinimin e veprimtarive kėrkimore dhe shkencore mes dy institucioneve tė arsimit tė lartė. Marrėveshja mes rektorėve tė dy universiteteve, Prof. Dr. Mazllum Baraliu, tė UPZ-sė, dhe Prof. Dr. Artan Haxhi, tė USH-sė, ėshtė arritur gjatė punimeve tė konferencės shkencore qė ėshtė duke u mbajtur nė Shkodėr kėto ditė. Nė bazė tė marrėveshjes sė nėnshkruar, palėt do tė ndihmojnė njėra tjetrėn nė kualifikimin e stafeve pedagogjike tė njėra tjetrės, nėpėrmjet organizimit tė seminareve trajnuese, projekteve kėrkimore-shkencore tė pėrbashkėta, udhėheqjeve shkencore, etj.

“Palėt, sipas kushteve dhe mundėsive, do tė shkėmbejnė botime akademike apo periodike si dhe ēdo informacion tjetėr shkencor me interes tė pėrbashkėt. Palėt do tė informojnė njėra tjetrėn pėr organizimin e konferencave shkencore nga ana e tyre ose nė bashkėpunim me fakultete apo institucione homologe, vendase ose tė huaja, dhe do tė inkurajojnė pjesėmarrjen e pedagogėve tė tyre nė kėto veprimtari”, theksohet ndėr tjera nė marrėveshjen e arritur.

Nė kuadrin e shkėmbimit tė pėrvojės pedagogjike dhe akademike, palėt po ashtu do t’i dėrgojnė njėra tjetrės programet dhe planet e tyre mėsimore, do tė shkėmbejnė lektorė pėr dhėnie leksionesh nė disiplina qė do t’i gjykojnė me interes tė pėrbashkėt, duke respektuar aktet e brendshme normative tė tyre.

http://www.koha.net/?page=1,13,146870
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.