Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.12.2011, 22:11   1

Lėndė burimore Akademia e Mbrojtjes


Citim:
Akademia e Mbrojtjes

Akademia e Mbrojtjes “Spiro Moisiu”, si institucioni mė i lartė i arsimit ushtarak nė Shqipėri, ka pėr qėllim tė pėrgatisė oficerė tė pėrzgjedhur tė karrierės pėr pozicionet kyēe tė komandim - drejtimit nė nivele tė ndryshme operacionale, nė shtabet e komponentėve tė forcės, nė shtabe tė bashkuara, si dhe nė mjedise shumėkombėshe tė organizmave ndėrkombėtare. Ajo realizon kualifikimin individual pasuniversitar pėr njė karrierė tė suksesshme nėpėrmjet organizimit dhe zhvillimit tė kurseve institucionale.

Objektivat e kurseve institucionale janė pėrcaktuar nė pėrqasje me objektivat madhore tė Forcave tė Armatosura pėr tė siguruar realizimin e misionit kushtetues dhe integrimin e plotė Euroatlantik.

Programet e arsimimit krijojnė mundėsinė e kualifikimit edhe pėr personelin civil tė strukturave shtetėrore tė Mbrojtjes dhe tė Sigurisė me detyra ekuivalente me personelin oficer qė pėrzgjidhet pėr tė ndjekur kurset.

Programet e kurseve ofrojnė studime tė nivelit “master” nė fushat e Mbrojtjes dhe tė Sigurisė pėr tė gjithė kandidatėt qė pėrzgjidhen pėr Kursin e komandės dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe Kursin e Lartė tė Oficerit, por qė gjithashtu plotėsojnė kriteret e pėrcaktuara nga Akademia pėr kėtė nivel studimi.

Akademia e Mbrojtjes ofrohen edhe programe afatshkurtra pėr trajnimin e personelit tė FA pėr tė kryer detyra nė funksione tė ndryshme nė shtabet e NATO-s.

Akademia e Mbrojtjes, nė pėrputhje me dokumentin “Politika e arsimimit dhe trajnimit individual tė personelit tė FA tė RSH 2008 – 2010” realizon kėto kurset si mė poshtė:

1. Kursi Themelor i Oficerit tė Shtabit (KTHOSH).

Kohėzgjatja e kursit ėshtė tre muaj.

Kursi synon kualifikimin e oficerėve dhe specialistėve pėr nivelin taktik tė komandimit e tė drejtimit.

Programi i KTHOSH pėrforcon njohuritė e marra nė kurset e mėparshme dhe njėkohėsisht i arsimon pjesėmarrėsit pėr tė kryer detyra tė ndryshme nė nivel reparti, si dhe si specialistė shtabi nė nivel njėsie.

2. Kursi i Komandės dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm (KKSHP).

Kohėzgjatja e kursit ėshtė njė vit akademik.

Synimi i kursit ėshtė pėrgatitja e oficerėve tė pėrzgjedhur tė karrierės nė pozicionet kyē tė komandim - drejtimit tė njėsive kryesore, nė shtabet e komponentėve tė forcės, nė shtabe tė bashkuara, si dhe nė mjedise JOINT e shumėkombėshe tė organizmave ndėrkombėtare.

Programi i KKSHP merr nė konsideratė ambiciet e Akademisė sė Mbrojtjes pėr tė rritur e zhvilluar mė tej nivelin e arsimimit ushtarak dhe pėr tė krijuar kushtet pėr njė pėrzgjedhje mė tė studiuar e tė kualifikuar tė oficerėve tė karrierės pėr nivelet e larta tė komandimit.

Ky kurs i kushton vėmendje tė veēantė zhvillimit tė aftėsive tė lidershipit pėr tė vepruar nė njė mjedis me teknologji gjithmonė e mė tė pėrparuar.

Gjithashtu programi i kursit mbėshtetet nė pėrvojėn e mėparshme, nė pėrvojėn mė tė mirė tė kurseve tė kėtij niveli nė vendet e NATO-s, si dhe nė mendimet e vlefshme tė akademistėve dhe stafit akademik.

3. Kursi i Lartė i Oficerit (KLO).

Kohėzgjatja e kursit ėshtė njė vit akademik.

Kursi ka pėr qėllim tė pėrgatisė oficerė tė pėrzgjedhur tė karrierės nė pozicionet kyēe tė komandim - drejtimit tė njėsive kryesore, nė shtabet e komponentėve tė forcės, nė shtabe tė bashkuara, si dhe nė mjedise JOINT e shumėkombėshe tė organizmave ndėrkombėtare.

AM, me Kursin e Lartė tė Oficerit, synon tė diplomojė udhėheqės ushtarakė e civilė qė tė jenė praktikantė efektivė tė artit strategjik, njerėz qė tė jenė nė gjendje tė pėrcaktojnė, lidhin qartė e koordinojnė objektivat me mjetet nė dispozicion. KLO kualifikon profesionistė pėr tė vepruar nė mjedise dhe pėr ēėshtje JONIT, tė aftė tė mbijetojnė e tė udhėheqin nė situata komplekse. Akademistėt nė kėtė kurs pėrgatiten nė FA nė vitet mė produktive tė jetės sė tyre profesionale. Matėsi i suksesit tė KLO do tė jenė kontributi cilėsor dhe ndryshimet qė do tė sjellin diplomantėt tanė gjatė karrierės sė tyre tė mėtejshme profesionale.

Programi i KLO merr nė konsideratė ambiciet e Akademisė sė Mbrojtjes pėr tė rritur e zhvilluar mė tej nivelin e arsimimit duke e pėrshtatur atė me kėrkesat e ligjit pėr Arsimin e Lartė nė RSH dhe duke e ngritur programin nė nivelin e studimeve “master” nė fushėn Sigurisė.

4. Kursi i Lartė pėr Sigurinė dhe Mbrojtjen (KLSM).

Kohėzgjatja e kursit ėshtė tre muaj.

Misioni: Ndėrtimi i besimit dhe krijimi i njė klime pozitive nė strukturat civilo-ushtrarake midis vendeve tė rajonit nėpėrmjet programeve tė integruara tė arsimimit; promovimi i bashkėpunimit midis vendeve tė rajonit dhe nismave, paqes dhe sigurisė si vlera themelorė nė proēesin e integrimit nė strukturat Euro-Atlantike; krijimi i mundėsive nė kėrkimin e metodave tė mėsimit dhe pėrdorimit sė bashku nė afrimin e eksperiencave tė ndryshme kulturore dhe profesionale tė udhėheqėsve tė ardhshėm nė rajon.

5. Kurse tė tjera.

Synimi i kėtyre kurseve ėshtė pėrgatitja afatshkurtėr e specialistėve tė fushave dhe shėrbimeve tė ndryshme (kryesisht G/J 1 – 6) sipas nevojave tė FA. Nė kėto kurse pėrgatiten edhe oficerė dhe personel civil pėr tė shėrbyer nė detyra tė ndryshme nė strukturat e NATO-s.

http://www.tradoc.mil.al/index.php?o...128&Itemid=221
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 14:32.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.