Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.8.2012, 22:18   1

Lėndė burimore Universiteti i Arteve, Tiranė


Citim:
Universiteti i Arteve ėshtė institucion publik i arsimit tė lartė me karakter artistik nė Shqipėri, qė ofron diplomė Universitare nė Muzikė, Arte tė Bukura, dhe Art Skenik.

I themeluar mė 1966, Instituti i Lartė i Arteve bashkoi tre institucione artistike: Konservatorin Shtetėror tė Tiranės, Shkollėn e Arteve tė Bukura, dhe Shkollėn e Lartė tė Aktorėve “Aleksandėr Moisiu”. Mė 1990, me ndryshimet nė sistemin arsimor, Instituti i Lartė i Arteve u ngrit nė nivel Universiteti dhe u emėrua "Akademia e Arteve".

Me VKM nr. 234, date 23.03.2011, u krijua Universiteti i Arteve mbi bazen e Akademise se Arteve, duke ruajtur te pandryshuar strukturen e Fakulteteve.

Universiteti i Arteve ka tre fakultete:

- Fakultetin e Muzikės
- Fakultetin e Arteve tė Bukura
- Fakultetin e Artit Skenik

Qellimi kryesor i tij eshte tė ofrojė arsimim tė lartė profesional dhe veprimtari krijuese nė fushėn e artit dhe tė kulturės, tė thellojė kualifikimin profesional e shkencor tė specialistit tė lartė nė fushėn e artit e tė kulturės, si dhe tė kontribuojė nė rritjen e standarteve tė demokracisė e tė qytetėrimit . E gjithė rruga mbi 40 vjeēare e Universitetit te Arteve ka qėnė njė rrugė e shtimit sistematik tė specialiteteve, si dhe vitet e fundit implementimi i Kartės sė Bolonjės.

Pranimet ne Universitetin e Arteve bėhen vetem me anė tė konkurimit, kriteret e tė cilit kanė specifikėn e tyre nė lidhje me specialitetin e kerkuar. Aktualisht nė auditorėt e saj studiojnė 947 studentė, tė cilėt udhėhiqen nga njė staf pedagogjik prej 386 asistentė, pedagoge, profesorė tė asociuar dhe profesorė, prej tė cileve 119 janė tė brendshėm.

Trupa mėsimdhėnėse dhe bashkėpunėtorėt e Fakulteteve janė emra tė mirėnjohur nė fushat ku operojnė – muzikantė, piktorė, skulptorė, regjisorė teatri dhe filmi-televizioni, aktorė, skenografė dhe koreografė - me njohuri tė gjera teorike dhe praktike. Shumica prej tyre kanė marrė ēmime artistike pėr kontribute tė veēanta dhe punė krijuese.

Ambientet e Universitetit te Arteve si studiot, atelieret, lektoriumet, Salla e Madhe e Koncerteve, Salla “Ēesk Zadeja”, Teatri Eksperimental “Black Box”, Galeria e Fakultetit te Arteve te Bukura dhe Biblioteka, krijojnė njė marrėdhėnie interaktive, ku studentėt kanė mundėsinė tė studiojnė nė njė mjedis tė specializuar dhe angazhohen nė punė krijuese. Artistėt e pėrgatitur nė kėtė institucion pėrbėjnė njė forcė gjeneruese nė jetėn kulturore Shqiptare.

Lidhjet me shkolla dhe Akademi tė Artit nė Evropė e mė gjerė, tė qėnit e anėtaresuar nė Organizata Ndėrkombėtare tė Institucioneve tė Artit, pjesėmarrja aktive ne aktivitete e workshop-e ndėrkombėtare, kanė kontribuar nė futjen dhe pėrdorimin e metodave tė reja tė mėsimdhėnies.

Forcimi i lidhjeve institucionale me Akademi dhe Universitete Evropiane tė Artit ėshtė prioritet i stadit aktual tė Universitetit te Arteve.


Adresa postare:
Universiteti i Arteve
Bulevardi “ Dėshmoret e Kombit”, Sheshi "Nėnė Tereza”,
Tiranė, ALBANIA

http://www.uart.edu.al
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.