Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.4.2013, 22:41   1

Sarandė: Pushohet nga puna pėr mosfalsifikim tė historisė


Citim:
Arkeologu: Mė pushuan nga puna, objektet ilire mė thanė t’i bėja helene

TIRANE - Nuk ka pranuar tė shėnojė nė kartela pėrkatėsi helene pėr objektet arkeologjike ilire dhe ėshtė pushuar nga puna. Ky ėshtė pretendimi qė ngre nė njė prononcim pėr “Gazeta Shqiptare”, arkeologu sarandjot Halil Shabani.

Autor i mė shumė se dhjetė librave kushtuar arkeologjisė dhe kulturės kombėtare shqiptare, pėrgjatė vitit tė fundit ai ka punuar si pėrgjegjės sektori i arkeologjisė nė Drejtorinė Rajonale tė Kulturės Kombėtare nė Sarandė.

“Mė dt.01.04.2013, drejtori i DRKK, Panajot Gunari, mė pushon nga puna me motivacionin e ardhjes sė strukturės sė re, prej sė cilės, nga 13 vende pune, DRKK-ja bėhet me 12 tė tilla. Drejtori pushoi dy persona, mua dhe ing. Grigor Marton”, - shpjegon Halil Shabani.

Po atė ditė, sipas tij, ėshtė emėruar nė punė nė detyrėn e pėrgjegjėsit tė Sektorit tė Artit, Arkitekturės dhe Arkeologjisė, zoti Vangjel Zafirati, me specialitet ekonomist.

Me gjithė shpjegimin qė i ėshtė dhėnė, ai nuk beson se arsyeja e vėrtetė e largimit tė tij nga puna ka qenė struktura e re e DRKK-sė.

“Arsyeja e vėrtetė, ėshtė refuzimi im pėr tė hedhur nė kartelat dhe pasaportat e monumenteve tė kulturės informacion joprofesional dhe qė bie ndesh me kėrkimet shkencore”, - deklaron z.Shabani.

Sipas tij, nė shumė prej kėtyre kartelave qė Drejtoria e Monumenteve pėrgatit pėr ēdo monument apo objekt qė ka nė mbrojtje, ai, sipas studimeve tė tija apo fakteve tė pėrcaktuara nga arkeologėt tanė dhe ata tė huaj, ka shėnuar pėrkatėsinė kulturore iliro-epirote.

“Por, ndėrkohė qė studimet tė ēojnė drejt kėsaj origjine, drejtori i Monumenteve nė Sarandė, inxhinieri Panajot Gunari, sė bashku me personin qė ka punėsuar si pėrgjegjės tė sektorit tė Artit dhe Arkitekturės, Z.Vangjel Zafirati, mė kanė kėrkuar qė nė kėto kartela unė tė shėnoj pėrkatėsinė e tyre helene”, - thotė ai.

Arkeologu, shton me bindje se kjo kėrkesė bie ndesh me parimet e tija profesionale dhe pėr kėtė arsye ka refuzuar ta zbatojė kėtė urdhėr tė drejtorit Gunari.

Z.Halil Shabani bėn me dije se si eksponent i Partisė Demokratike lokale dhe si anėtar i saj, ka kėrkuar tė drejtėn e tij nė hierarkinė partiake dhe atė institucionale.

“Kam parė se askush nuk mė ka ndihmuar nė tė drejtėn time dhe pėrgjigjja e dhėnė ka qenė se, ish-shefi i urbanistikės nė Bashkinė e Sarandės, aktualisht drejtor i DRKK-sė sė Sarandės, z.Pano Gunari mbrohet nga deputeti Astrit Patozi dhe nuk kanė se ēfarė tė bėjnė”, - shprehet pėr “GSH” Shabani.

I pyetur se kush ėshtė Vangjel Zafirati dhe pse i ka kėrkuar tė ndryshojė pėrkatėsinė e objekteve ilire, arkeologu tha se ai ėshtė pjesė e tė ashtuquajturit “komunitet grek nė Sarandė” dhe ėshtė i angazhuar me PBDNJ-nė.


Halil Shabani ėshtė autor i disa studimeve e librave, ndėr tė cilat do tė veēonim: “Muharrem Rushit”, “Shalėsi ynė nė Jug”, “Trashėgimia Kulturore e Konispolit”, “Prasajbėt e periferisė”, “Vendbanimi Shpellor Konispolit”, “Haki Rushiti me derte”, “Konispoli – guidė turistike”, “Arhondi i fundit i Butrintit” dhe “Foinike – guidė turistike”. Ka mbaruar Universitetin e Tiranės nė degėn Histori-Gjeografi dhe ėshtė diplomuar nė vitin 1973. Ka punuar si mėsues historie dhe qė nga viti 1976, ėshtė marrė me studime dhe gėrmime arkeologjike nė krahinėn e Konispolit dhe nė rajonin e Delvinės e Sarandės. Punimet e tij, i ka pasqyruar edhe nė botimet e revistės periodike e shkencore “Iliria” dhe organe tė tjera tė shtypit tė pėrditshėm. Ėshtė zbuluesi i dhjetėra sajteve arkeologjike me rėndėsi kombėtare, si vendbanimi shpellor i Konispolit, Kalaja e Dishatit, vendbanimi i antikitetit i Vastroit, sajti i nėndheshėm i gdhendur nė gur nė Manet (Konispol), sajti i Bregut tė Seterrės, skulptura e Perėndisė sė Panit e derdhur nė bronz etj. Ndėrkaq, ka kryer disa gėrmime arkeologjike me rėndėsi kombėtare e ndėrkombėtare, si ekspedita e bashkėpunimit shqiptaro-amerikan me Universitetin e Teksasit – SHBA nė vitet 1992-’94, si dhe bashkėpunimi me arkeologė grekė nė vitet 1995-96, ekspedita e vitit 1982 nė Butrint etj. Pėr kėtė aktivitet tė dendur shkencor, nga Qendra e Kėrkimeve Arkeologjike Tiranė ėshtė shndėrruar nė bashkėpunėtor tė jashtėm shkencor.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 14:07.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.