Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.7.2013, 10:23   1

Lėndė burimore Universiteti i Gjilanit


Citim:
Universiteti i Gjilanit regjistron 2000 studentė

Gjilan, 13 korrik - Arben Dėrmaku kryetar Kėshillit Themelues tė Universitetit tė Gjilanit tha pėr rajonipress se puna me kėtė universitet ka nisur mbarė dhe se ky Universitet po ndėrtohet nė themele tė shėndosha e tė sigurta. Nė kėtė universitet sivjet janė paraparė tė regjistrohen 1400 student nė Fakultetin Ekonomik, 400 student nė Juridik dhe 200 nė Fakultetin e Edukimit.

Universitetit i Gjilanit tashmė pas zgjedhjes sė drejtuesve tė saj dhe kompletimit tė Bordit ka nisur edhe pėrgatitjet pėr afatin e tetorit. Arben Dėrmaku (nė foto)kryetar i Kėshillit Themelues pėr Universitetin e Gjilanit tha se tani puna ka nisur tė kanalizohet dhe gjithēka po shkon sipas dinamikės sė paraparė.

Dėrmaku tha se Universiteti i Gjilanit po ndėrtohet nė themele tė shėndosha dhe kjo ėshtė njė garanci e mirė qė puna nė kėtė universitet, disiplina, pėrgjegjėsia, cilėsia e studimeve kanė me qenė pjesė e punės sonė ekipore.

Dėrmaku tha se me kėrkesėn e studentėve tė gjeneratave 2012/2013 , por edhe tė atyre mė herėt qė janė rreth 4000 student ėshtė kėrkuar qė ata tė mbesin si pjesė e Universitetit tė Prishtinės dhe kėshtu edhe do tė ndodhė.”Megjithatė tė gjitha ligjėratat, provimet kėta student i mbajnė nė Gjilan” ka sqaruar Dėrmaku.

Sipas Dėrmakut studentėt qė regjistrohen nga 1 tetori i vitit 2013 janė student tė Universitetit tė Gjilanit.

Sipas tij nė kėtė vit nė kėtė universitet pritet tė regjistrohen 1400 student nė Fakultetin Ekonomik dhe prej tyre 1000 tė rregullt dhe 400 me korrespondencė.

http://www.koha.net/?page=1,31,152139
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.9.2013, 21:48   2
Citim:
Universiteti i Gjilanit emėron prorektorėt

Nė proces tė konsolidimit tė strukturave drejtuese tė Universitetit tė Gjilanit, Kėshilli Themelues ka emėruar edhe dy ushtruesit e detyrės sė prorektorėve. Sabri Tahiri ėshtė emėruar pėr ēėshtje financiare dhe infrastrukturė kurse Xhevdet Thaēi, pėr ēėshtje mėsimore.

Ushtruesi i detyrės sė Rektorit, njėherėsh kryetar i Kėshillit Themelues, Prof.Dr. Arben Dėrmaku tha se Universiteti i Gjilanit ėshtė bėrė gati pėr tė pritur studentėt e parė tė tij, mė 1 tetor.

“Me kėto emėrime, Universiteti i Gjilanit ka konsoliduar edhe komponentin menaxhues dhe krahas pėrgatitjeve qė janė bėrė, si nė aspektin akademik ashtu edhe tė infrastrukturės, Universiteti ėshtė i gatshėm pėr t’i pritur brucoshėt e parė mw 1 tetor dhe pėr ta nisur mbarė rrugėtimin e tij”, tha ud. i Rektorit tė Universitetit tė Gjilanit, Prof.Dr. Arben Dėrmaku.

Gjithashtu, nė mbledhjen e Kėshillit Themelues ėshtė formuar edhe Komisioni pėr pėrgatitjen e procesit te akredimit.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,15,122079
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.