Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.7.2013, 21:29   1

Gėrmime nė Strugė


Citim:
Gėrmime arkeologjike nė afėrsi tė Strugės

Nė afėrsi tė Strugės, nė fshatin Vranishtė, ekspedita arkeologjike e Muzeut “Nikolla Nezllobinski” nė pėrbėrje tė cilės janė edhe arkeologėt Fitni Dalipi dhe Valentina Todoroska, tashmė disa ditė janė duke punuar nė gėrmime arkeologjike nė njė objekt neolitik-shtėpi e periudhės sė neolitit.

“Struga ėshtė shumė e pasur me lokalitete arkeologjike e njė ndėr ta ėshtė edhe lokaliteti nė fjalė qė quhet “Livadhet e kishės” nė Vranishtė. Kėtu janė bėrė gėrmime qė para 30-40 vjetėve dhe kanė vazhduar edhe vitin e kaluar, ndėrsa sivjet u jam bashkangjitur edhe unė. Sipas fragmenteve qe dalin bėhet fjalė pėr njė shtėpi tė neolitit dhe kemi zbuluar tashmė dyshemene dhe do tė shofim mos vallė ka edhe objekte tė tjera qė janė ndėrtuar nė shtylla. Dyshohet se lumi Drin ka kaluar nė afėrsi prandaj edhe janė formuar vendbanime dhe shtėpi nė periudhėn e neolitit”, theksoi arkeologu Dalipi.

Kėtė javė pėrfundon ekspedita ndėrsa mandej do tė vazhdojė ekspedita nė gėrmimet nėnujore nė lokalitetin “Shelgjet” (Vrbnik).

Ndėrkaq, arkeologja Valentina Todoroska, e cila ėshtė e specializuar pėr gėrmime nėnujore thekson se sipas materialit tė zbuluar tė qeramikės, janė gjetur fragmente qė nga koha e neolitit e deri nė periudhėn e bronzės. Neoliti ėshtė periudhė parahistorike e gurit, qė pėrfshin njė kohė qė fillon nga mijėvjeēari i shtatė dhe mbaron nga fundi i mijėvjeēarit tė katėrt p.e.sonė. (M.Latifi/INA)

http://ina-online.net/maqedoni/32934.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 12:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.