Kthehu   Kreu > D1 > 1190-1478: Shtetet Arbėrore
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 4.3.2007, 15:33   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Flokė lufte - modeli arbėror


Citim:
Arbrit qetheshin nga pėrpara, d.m.th. rruanin pjesėn e pėrparme tė kokės sė tyre bashkė me basetat, ndėrsa nga prapa i linin tė gjata e tė paprekura. Nėse vini re shumicėn e portreteve tė heronjve tė `21, do tė siguroheni pėr kėtė "qethje" tė panjohur. Dhe plaku Kolokotron si arbėr autentik qė ishte e rruante pjesėn e pėrparme tė kokės sė tij bashkė me basetat dhe i lėshonte tė gjata nga pas. Tė gjithė ato portrete qė nuk e tregojnė kėtė hollėsi janė tė pikturuara nga fantazia e piktorėve, janė krijime. Tė gjithė heronjtė e `21 edhe tė atyre qė nuk ishin arbėr si p.sh. Ipsilanti apo tė atyre qė kishin kohė qė jetonin jashtė shtetit, ishin tė qethur nga pėrpara dhe kėtė gjė le ta kenė parasysh piktorėt e rinj dhe skenaristėt, nėse duan t'i paraqesin drejt heronjtė e `21. Ajo nuk ishte njė modė e thjeshtė, por njė mbetje e lashtė, e cila ruhej me konservatorizėm nga arbrit deri asokohe.

Dikur Ali Pasha lėshoi urdhėrin qė trimat e tij tė mos ta qethin mė pjesėn e pėrparme tė kokės si dhe basetat dhe kėshtu shpėrtheu njė rebelim dhe kryengritje me rezultat qė Aliu ta tėrheqė urdhrin. Ky zakon arbėror i ka mjaft tė lashta rrėnjėt e tij dhe ėshtė e rėndėsishme qė ta pėrmendim kėtu, si njė dokument mė tepėr. Plutarku ua vė kėtė zakon avadėve apo amantėve tė Eubesė. Ne e analizuam nė kapitullin me lidhjet e ilirėve dhe arbėrve me Eubenė, se traditat pėrmendin qė ilirėt e banuan Eubenė apo eubejt Avadinė ose Amantinė ilire, nė tė cilėn ekzistonte njė popull avad apo amant.

Thotė pra Plutarku se ky zakon u formua pėr shkaqe krejtėsisht ushtarake, d.m.th. qė tė mos kapen prej balukeve nga kundėrshtarėt gjatė betejave trup me trup.

Kėtė gjė e bėri dhe ua urdhėroi dhe Aleksandri i Madh ushtarėve tė tij. Pra qė tė rruhen ashtu si dhe ai vetė.

Tė njėjtėn gjė pėrmend dhe Straboni pėr kuritėt: "Fisi i eubejve dhe prijėsi i tyre luftarak... duke qenė se luftėtarėt i zinin nga flokėt e pėrparme gjatė luftimit, ata i qethnin" ("Γεωγραφικά", vėll.I f.465).

Dhe spartanėt qė ngjajnė mė tepėr nga tė gjithė fiset e tjera helene me shqiptarėt, nė tė njėjtėn mėnyrė e qethnin pjesėn e pėrparme tė kokės sė tyre bashkė me basetat duke lėnė flokė tė gjata nga pas si krifė kali. Nuk do ta dallojmė askund tjetėr kėtė lloj qethjeje as tek joshqiptarėt dhe as tek bizantinėt. E shohim tek arbrit dhe tek helenėt e lashtė, spartanėt, eubejt, etj.

Le tė na e shpjegojnė Falmerajeri dhe Nikokliu bashkė me tė gjithė historianėt grekė ashtu si dhe historianėt e sotėm shqiptarė, kėtė koinēidencė, nėse ėshtė e tillė. Nėse ata erdhėn nga Kaukazi dhe madje nė shekullin e II-tė apo tė X-tė tė e.s. dhe kanė kaq ngjashmėri me helenizmin e lashtė, ndėrsa tė ashtuquajturit "helenė" tė Bizantit nuk ruajtėn veēse gjuhėn ashtu si dhe kanadezėt apo eskimezėt anglishten, atėherė le tė rikontrollojnė pėrfundimet e tyre.

A. Kolia - Arbrit dhe prejardhja e grekėve
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.11.2012, 22:46   2
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
1. Shkodėr, 1913
2. Kapedan suliot, 1813
3. Burrė Shqiptar, 1829

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	374967_516268921718024_703973519_n.jpg
Shikimet:	162
Madhėsia:	83,6 KB
NNJ:	5817
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2012, 15:42   3
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
1912
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	shqiperi-1912.jpg
Shikimet:	153
Madhėsia:	46,3 KB
NNJ:	5816
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2012, 19:44   4
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Tregu nė Mitrovicė, 1918

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	60700_513340555344194_633431869_n.jpg
Shikimet:	135
Madhėsia:	89,3 KB
NNJ:	5815
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.8.2013, 21:22   5
Hithėr
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 8.2013
Duke u qethur
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	flok_arber.jpg
Shikimet:	139
Madhėsia:	86,5 KB
NNJ:	5814 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	ekspozita.jpg
Shikimet:	134
Madhėsia:	189,2 KB
NNJ:	5813
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2013, 01:15   6
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
1913, Tiranė

Dhjetėra qindravjetorė nė njė dritėshkronjė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	549008_535757193104439_643112014_n.jpg
Shikimet:	152
Madhėsia:	92,6 KB
NNJ:	5812
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2013, 14:30   7
rrėqebull
anėtar/e
 
rrėqebull
 
Anėtarėsuar: 2.2012
Ai i treti qėka Kristaq Kallogjeri nga Preveza (vjehrri i Marko Boēarit)
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:37.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.