Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.8.2006, 15:05   1
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Punim Mbi pėrdorimin e logut dhe faqosjen e shkrimeve


Pėr ēdo vėrejtje teknike pėrdorni kontaktin.


1. Anėtarėsimi


1.1 Leximi ėshtė i lirė pėr ēdo kalimtar, por pėr tė shkruar kėrkohet sė pari anėtarėsim.

1.2 Pėr t'u anėtarėsuar kėrkohet njė nofkė dhe njė fjalėkalim.
(Pėr nga natyra e logut nuk kėshillohet tė shkruhet nėn emrin e vėrtetė, bashkėfjalimet kryhen rreth ideve dhe jo rreth shprehėsve tė ideve.)

1.3 Anėtarėsimi jep dhe mundėsi tė tjera shtesė si pėrvijim tė shkrimeve tė reja, pajtim nė ēėshtje, kumtim vetjak, shikim tė danave shtesė, kėrkim tė brendshėm etj.


2. Njoftimi


2.1 Pėr t'u njoftuar nė log pėrdoren fushat lart nė tė djathtė.

2.2 Pėr tė qėndruar i njoftuar pa kufi kohor zgjidhet qoka "Tė ruhen tė dhėnat?" pranė fushave tė njoftimit (nuk kėshillohet nė mjedise publike). N.q.s. nuk zgjidhet kjo qokė, ēnjoftoheni vetiu prej sistemit pas njė kohe tė caktuar.
(Njė praktikė e mirė, nė mjedise publike, ėshtė tė kryhet gjithnjė ēnjoftim dorazi nga logu.)


3. Kėrkimi


3.1 Kėrkimi nė log me veēoritė e brendshme ėshtė i mundur vetėm pėr anėtarėt.


4. Kumtimi


4.1 Logu pėrfshin njė sistem tė brendshėm kumtimi vetjak mes anėtarėve (kv), qė mund tė pėrdoret nė pultin e anėtarit.

4.2 Gjithashtu mund tė kumtohet dhe nėpėrmjet postės nėse marrėsi ka zgjedhur tė pranojė postė nga anėtarėt e tjerė.
(Nėse nuk dėshiron ta bėsh tė ditur postėn elektronike, ēaktivizo marrjen e postės gjatė anėtarėsimit ose mė vonė nė pultin e anėtarit.)
 
I vjetėr 17.8.2006, 15:57   2
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
5. Faqosja e shkrimeve


5.1 Pėr lehtėsi leximi ėshtė kusht teknik i logut ndarja e paragrafėve me njė rresht hapėsirė.

5.2 Pėr tė faqosur shkrimin pėrdoren kodet pėrkatėse sipas kėsaj mėnyre:
Hapim urdhrin mes dy kllapave katrore: [urdhri], japim brendinė e ēfarėdoshme qė do faqoset: brendia, mbyllim urdhrin me thyesė ( / ) pas kllapės sė parė katrore: [/urdhri].

Trajta pėrfundimtare e ēdo urdhri ėshtė: [urdhri] brendia [/urdhri]
Ēdo urdhėr i tillė faqosjeje (njohur si kod BB) mund tė vendoset lehtė me pullat pėrkatėse qė ndodhen mbi fushėn e redaktimit tė shkrimeve:

5.2.1 Shkrimi:

[b]trashė[/b] = trashė
[i]pjerrėt[/i] = pjerrėt
[u]nėnvizuar[/u] = nėnvizuar
[s]mesvizuar[/s] = mesvizuar
[h]titull i madh[/h] =
titull i madh

[n]mbishėnim[/n] = mbishėnim
[v]shkrim i vogėl[v] = shkrim i vogėl
[d]dalluar[/d] = dalluar


5.2.2 Vendndodhja:

[indent]nėnradhė[/indent]
nėnradhė
[left]majtas[/left]

majtas

[center]mes[/center]

mes

[right]djathtas[/right]

djathtas


5.2.3 Nyjet:

Rėndom, n.q.s. jepet njė nyje e plotė nė trajtėn [url]https://vargmal.org[/url] do tė aktivizohet vetiu si e tillė: https://vargmal.org, pa e lakuar manualisht me kod. Pėr ta ēaktivizuar vetėkrijimin e nyjes, nė faqen e redaktimit tė ēdo shkrimi ēzgjedhim qokėn: Krijo vetiu nyjet nė shkrim.
Pėr tė paraqitur njė fjalė apo shprehje nė rolin e nyjes, pėrdorim kodin si mė poshtė:

[url=https://vargmal.org]Shprehje me nyje[/url] = Shprehje me nyje

5.2.4 Citimet:

Pėr citim pa pėrmendur thėnėsin pėrdorim kodin: [quote]citimi[/quote]
Citim:
citimi
Pėr citim duke pėrmendur dhe thėnėsin: [quote=MbV]citimi[/quote]
Citim:
Thėnė nga MbV

citimi
Pėr citim tė burimeve tė ndryshme vetėm pėr anėtarėt, lakojmė burimin si vijon:

[code]Autori, "Vepra", Viti, "Botuesi", nyja etj.[/code]

Burimi i dokumentit mund tė shikohet vetėm nga anėtarėt.
Bėhu dhe ti pjesė e trupave.


5.2.5 Fotografitė

Tė brendshme (bashkėngjitje me shkrimin).
Fotografitė mund tė ngarkohen si bashkėngjitje nė shkrimin pėrkatės (siē dhe kėshillohet). Bashkėngjitjet ngarkohen me pullėn e posaēme mbi fushėn e redaktimit. Pas ngarkimit nė dritaren qė hapet, do tė shfaqen tek e njėjta pullė e bashkėngjitjeve, nė formė liste, dhe mund tė zgjidhen prej aty pėr t'u vendosur kudo nė shkrim.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	bashkngjitjet1.gif
Shikimet:	393
Madhėsia:	5,9 KB
NNJ:	2063


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	bashkngjitjet2.gif
Shikimet:	385
Madhėsia:	13,7 KB
NNJ:	2064

Tė jashtme (nyjėtim).
Pėr tė vendosur fotografi nga jashtė kėrkohet patjetėr tė lakohet vendndodhja e saj me kodin [img]:

[img]http://faqja.com/psh/fotoja.jpg[/img]
 
I vjetėr 10.3.2007, 11:20   3
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Nofka tė ndryshueshme


Qė sot nofkat janė tė ndryshueshme pėr tė gjithė anėtarėt. Ndryshimet bėhen nė Pultin e e anėtarit, nė zgjedhjen Ndrysho postėn, fjalėkalimin & nofkėn.

Nofkat qė zgjidhen parapėlqehen nė shqip, megjithatė nuk ka kufizime.

Nofka mund tė ndryshohet nė ēdo kohė, por pėr tė mos krijuar hutim nė log nuk kėshillohet tė ndėrrohet shumė shpesh. Njė herė nė muaj ėshtė minimum i arsyeshėm.
 
I vjetėr 4.8.2007, 00:56   4
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Komente vetjake


Simboli k majtas poshtė shkrimeve shėrben pėr t'i dhėnė autorit tė njė shkrimi koment rreth shkrimit nė fjalė. Pėr tė mos rėnduar ēėshtjet me fjali qė nė thelb janė komente shoqėrore apo bisedė jashtė teme, mund tė pėrdoret pikėrisht ky funksion.

Komentet mė tė vjetra se 4 muaj shuhen automatikisht.
 
I vjetėr 3.10.2009, 12:01   5
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006

Videot


Pėr tė vendosur video nga shėrbimi YouTube kopjojmė kodin pėrkatės tė videos nga adresa ku ndodhet dhe e lakojmė me urdhrat [yt]kodi i videos[/yt], sipas shėrbimit:

Emri:  yt01.gif
Shikimet: 374
Madhėsia:  3,1 KB

Emri:  yt02.gif
Shikimet: 363
Madhėsia:  3,2 KB

Emri:  yt03.gif
Shikimet: 367
Madhėsia:  3,3 KB

Emri:  yt04.gif
Shikimet: 361
Madhėsia:  3,7 KB

Emri:  yt05.gif
Shikimet: 357
Madhėsia:  3,8 KB
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 08:23.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.