Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.5.2015, 09:11   1

Gėrmime nė Turqi


Citim:
Hellenistic sarcophagus unearthed in NW Turkey

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Turkey_sarcophagi.jpg
Shikimet:	100
Madhėsia:	90,9 KB
NNJ:	7325A 2,200-year-old sarcophagus containing ancient bones, a gold crown and teardrop vases was discovered in the Gemlik district of Turkey’s northwestern province of Bursa during a routine construction excavation.

Hellenistic sarcophagus unearthed in NW Turkey

A private construction company excavating the foundation of a building in Gemlik came upon an ancient sarcophagus during the dig. The company owner notified the authorities at the Bursa Museum Directorate and archaeologists were dispatched to the site.

Upon inspection by the archaeological team, the sarcophagus was determined to be 2,200 years old, dating back from the Bithynia era. Inside they uncovered a golden crown and teardrop vases alongside ancient bones.

The excavation work in the area is ongoing.

Three sarcophagi belonging to the Hellenistic period had been discovered in Gemlik during a similar routine construction project in 2010.

http://archaeologynewsnetwork.blogsp...l#.VWa9h0b7K9J
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 14:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.