Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.6.2015, 15:22   1

Shkrim i cituar Tiranė: MHK, ekspozitė "Frymėzime nga lashtėsia", 12-22 qershor 2015


Citim:
Ēelet ekspozita ‘Frymėzime nga Lashtėsia’

Ekspozita ‘Frymėzime nga Lashtėsia’, e hapur nė ambientet e Muzeut Arkeologjik, Tiranė, ėshtė njė bashkėpunim midis Muzeut Arkeologjik tė Institutit Arkeologjik, ICOM Shqipėri (Shoqata Kombėtare e Muzeve Shqiptare) dhe Liceut Artistik “Jordan Misja”.

Ekspozita, paraqet punime tė nxėnėsve tė Liceut Artistik, nėn drejtimin e pedagogut Klement Zoraqi, tė frymėzuara nga objektet antike tė ekspozuara nė Muzeun Arkeologjik.

Nė fakt, tradita e bashkėpunimit mes Institutit Arkeologjik dhe Liceut Artistik ėshtė shumė e hershme, breza tė tėrė artistėsh tė rinj kanė kryer dhe kryejnė shumė orė praktike vizatimi dhe historie arti pranė Muzeut Arkeologjik.

E veēanta e kėtij viti qėndron nė faktin qė nxėnėsve tė Liceut, krahas orėve tė dhėna nė programin mėsimor, iu mundėsuan disa orė shtesė mbi trashėgiminė kulturore dhe historinė e artit nė antikitet nga kėrkuesit shkencorė tė Muzeut Arkeologjik dhe specialistėt e ICOM-it, duke pasuruar njohuritė e tyre mbi artin dhe trashėgiminė kulturore nė territorin shqiptar gjatė periudhės antike.

Gjithashtu, vlen pėr t’u pėrmendur fakti, qė pėr herė tė parė punimet e nxėnėsve tė Liceut kaluan njė proces pėrzgjedhjeje dhe arritėn qė tė ekspozohen, duke bėrė tė mundshme hapjen e kėsaj ekspozite e para nė llojin e vet pėr njė publik mė tė gjerė.

Ekspozita, e hapur e tėra nė baza vullnetare, pėrbėhet nga rreth 40 piktura tė objekteve arkeologjike qė kanė ngacmuar mė shumė interesin dhe frymėzimin e nxėnėsve, shpeshherė tė shoqėruara me informacione shtesė mbi objektin, datimin e tyre apo ēka i ka inspiruar ata mė shumė.

Tri ēmime tė para u dhanė pėr punimet e arritura mė artistikisht dhe pėr arritjet nė pėrvetėsimin e leksioneve mbi historinė e artit.

Ekspozita ‘Frymėzime nga Lashtėsia’ e cila u hap ditėn e premte mė datė 12.06 2015 nė hollin e Muzeut Arkeologjik Tiranė, e ka hyrjen tė lirė, dhe do tė qėndrojė e hapur deri mė datė 22.06.2015.

http://balkanweb.com/gazetashqiptare...nga-lashtesia/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:46.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.