Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.6.2015, 20:57   1

Shkrim i cituar Durrės: Vendoset vepra "Gladiatorėt" e Janaq Paēos nė shėtitoren "Taulantia"


Citim:
Pėrurohet kompleksi monumental “Gladiatorėt”, Dako: Nė shėrbim tė turizimit

Emri:  1_101.jpg
Shikimet: 99
Madhėsia:  27,9 KBĖshtė pėruruar nė Durrės kompleksi Monumental “Gladiatorėt”, me vepra tė realizuara nga skulptorit tė Popullit, Janaq Paēo, qė nė vitin 1974, me porosi tė arkeologut tė mirėnjohur Vangjel Toēi.

Kryetari i bashkisė sė Durrėsit, Vangjush Dako, u shpreh se pas ekspozimit tė skulpturave tė dy gladiatorėve, vizitorėt vendas dhe tė huaj do tė gjejnė nė shėtitoren “Taulantia” pjesė tė historisė sė lashtė tė vendit tonė.

Nė ceremoninė e pėrurimit ishin tė pranishėm zv/Ministri i Kulturės Zef Ēuni dhe djali i skulptorit, Kliton Paēo.

Vendosja e dy statujave tė gladiatorėve ilirė 3 metra tė larta, hap rrugėn pėr ta kthyer shėtitoren “Taulantia” nė njė park arkeologjik, pasi pritet tė pasurohet me vepra tė reja.

http://www.oranews.tv/vendi/perurohe...-te-turizimit/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:09.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.