Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.6.2015, 22:28   1

Shkrim i cituar Libėr: "mbi shtetin e Arbėrit nėn udhėheqjen e Gjergj Kastriotit", Gjon Keka


Citim:
Shkrimtari Gjon Keka, sė shpejti me hulumtime tė reja mbi Gjergj Kastriotin

Gjetje interesante nga hulumtimet mė tė fundit tė shkrimtarit Gjon Keka, qė kanė tė bėjnė me rastin e vdekjes sė Gjergj Kastriotit, do tė mund t’i lexoni brenda pak muajve nė librin e ri ‘mbi shtetin e Arbrit nėn udhėheqjen e Gjergj Kastriotit’.

Nė kėtė libėr, i cili do tė botohet sė shpejti nga shtėpia botuese ‘Botart’ nė Tiranė, autori Keka njofton se do tė ketė edhe korrespodenca tė cilat nuk janė botuar mė parė, nė gjuhėn shqipe, korrespodenca tė mbretit Ferdinand qė i dėrgon gruas sė Gjergj Kastriotit, transmeton zeri.info.

Ndėr tjera, Keka thotė se nė kėtė libėr do tė kete edhe fjalime e letėrkėmbime diplomatike tė Gjergj Kastriotit.

Pėr tė gjithė ata qė do tė duan ta kenė kėtė libėr, autori Keka shpalos paraprakisht njė prej korrespodencave, e cila ėshtė pėrkthyer nga gjuha italiane nė shqip, e gjetur gjatė hulumtimeve tė tij, nė njė libėr mbi mbretėrin e Napolit tė vitit 1866.

Bėhet fjalė pėr korrespodencėn sekrete, drejtuar gruas sė Gjergj Kastriotit, nga mbreti Ferdinand, qė mban datėn 24 Shkur 1468, nga qyteti Kapua.


VEJUSHĖS SĖ SKĖNDERBEUT.

“I shpreh ngushėllimet pėr vdekjen e burrit tė saj – i dėrgon njė lajmėtar pėr t’i folur mbi disa ēėshtje tė trajtuara mė parė me Skėnderbeun.

Mbretėria e Siēilive etj. – III. Zonjė, pėr ne si njė nėnė shumė e dashur. Jo pa keqardhje tė thellė mėsuam se Skėnderbeu III, burri juaj shumė i dashur dhe pėr ne si njė baba i dytė sipas vullnetit tė Zotit tonė ka vdekur. Kjo vdekje na pikėlloi jo mė pak se ajo e babait tonė tė nderuar Mbretit Alfonso kujtimi i tė cilit ėshtė i pavdekshėm dhe duke qenė se kjo vdekje na u konfirmua mė pas edhe nga ambasadori juaj aq mė tepėr pėr ne qe njė hidhėrim i madh: dhe prandaj po dėrgojmė tek ju fisnikun Ieronimo de Carvineo familjarin tonė i cili do t’ju parashtojė disa ēėshtje qė ne ia kemi komunikuar dhe prandaj do t’ju luteshim qė t’i jepnit atij besim tė plotė pasi nga ana jonė do t’jua komunikojė si tė ishim ne vetė. /Zėri/

http://www.zeri.info/kultura/36548/s...gj-kastriotin/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:35.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.