Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.6.2015, 22:43   1

Shkrim i cituar Divjakė: Piketohen specie tė rralla shpendėsh nė parkun kombėtar


Citim:
Zbulohen disa specie tė rralla shpendėsh nė Parkun Kombėtar tė Divjakės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	diiv._11.jpg
Shikimet:	77
Madhėsia:	139,6 KB
NNJ:	7368Zbulohet njė koloni e re shpendėsh nė Parkun Kombėtar tė Divjakė-Karavastasė. Shoqata Ornitologjike Shqiptare (AOS) pėrcjell informacionin pėr njė gjetje tė veēantė nė zonėn e Kularit (Parku Kombėtar Divjakė-Karavasta), ku njė koloni e re e ēafkave dhe Karabullakėve u zbulua nga ekipi i AOS mė 28 Qershor 2015.

Sipas Taulant Binos, ornitolog dhe president i AOS, ėshtė njė gjetje vėrtet e madhe, sepse sot kolonia e Kularit pėrfaqėson tė vetmen koloni tė ēafkave nė Shqipėri. Ky zbulim merr edhe mė shumė vlerė nėse merret parasysh se kolonitė e dikurshme tė ēafkave nė Shqipėri, tė ndodhura mė nė veri, nė deltėn e Drinit dhe nė Velipojė, janė zhdukur qė prej 20 vjetėsh mė parė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	div6.jpg
Shikimet:	74
Madhėsia:	130,7 KB
NNJ:	7369Kolonia u zbulua pas disa ditėsh kėrkimesh qė mbuluan pjesėn veriore tė kompleksit ligatinor tė Divjakės. Zbulimi u krye nė zonėn e Kularit, kufizuar nė veri nga lumi Shkumbin, nė lindje nga zonat kėnetore tė fshatit Sulzotaj, nė jug nga kanali i Tėrbufit dhe nė perėndim nga rrjedha e vjetėr e lumit Shkumbin. Foletė ishin ndėrtuar mbi njė pyll marinash tė pėrmbytura, nė njė

zonė qė pėrdoret edhe si fjetore pėr ēafkat dhe Karabullakėt. “Aksesi ėshtė shumė i vėshtirė pėr shkak tė nivelit tė lartė tė ujėrave dhe dendėsisė sė kallamishteve dhe pemėve”, thotė pėr ATSH-nė, Taulant Bino.

Kolonia pėrbėhet nga 400-600 fole. Pjesa mė e madhe i takon Karabullakut tė vogėl. Llojet e tjera folėzuese janė ēafka e natės (Nycticorax nycticorax), ēafka e verdhė (Ardeola ralloides), ēafka e vogėl e bardhė (Egretta garzetta) dhe ndoshta ēafka e madhe e bardhė (Egretta alba), ēafka e pėrhime (Ardea cinerea) dhe Karabullaku i madh (Phalacrocorax carbo).

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	div21.jpg
Shikimet:	54
Madhėsia:	85,2 KB
NNJ:	7370“Kjo gjetje rrit edhe mė shumė rolin e Parkut Kombėtar Divjakė-Karavasta si zona mė e rėndėsishme pėr larminė biologjike nė Shqipėri dhe rajon. Zbulimi i kėsaj kolonie ėshtė njė arsye mė shumė pėr tė vazhduar pėrpjekjet pėr mbrojtjen e kėsaj perle tė natyrės shqiptare”, shprehet Bino.

Parku Kombėtar i Divjakės, tashmė ėshtė kthyer edhe nė njė destinacion pėr turizmin e vėzhgimit. Me dhjetra vizitorė futen aty ēdo ditė pėr tė parė nga afėr specie tė rralla tė faunės dhe florės vendase./m.m/

http://www.ata.gov.al/zbulohen-disa-...es-283415.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:50.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.