Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.7.2015, 22:05   1

Francė: Zbulohet dhėmb njeriu, datuar 560 000 vjetė mė parė


Citim:
TULUZ – Zbulohet njė dhėmb 560 000 vjeēar nė jugperėndim tė Francės

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	dhemb.jpg
Shikimet:	214
Madhėsia:	25,3 KB
NNJ:	7385Disa arkeologė tė rinj francez vullnetarė zbuluan javėn e kaluar nė Tautavel, nė jugperėndim tė Francės, njė dhėmb qė mendohet se i pėrket njė individi tė rritur qė kishte jetuar para 560 000 vjetėsh, gjė qė pėrbėn njė zbulim tė madh sipas studiuesve nė vend.

“Njė dhėmb qė mendohet se i pėrket njė tė rrituri, burrė apo grua, kjo nuk mund tė thuhet, u gjet gjatė gėrmimeve nė njė nivel tė tokės qė njihet pėr sende qė datojnė rreth 580 000 dhe 550 000 vjet mė parė, sepse janė pėrdorur shumė metoda pėr datime tė ndryshme”, theksoi sot paleantropologja, Amelie Viallet, 39 vjeēe.

“Ky ėshtė njė zbulim i madh sepse ka shumė pak fosile njerėzore nė kėtė periudhė nė Evropė”, theksoi ajo

http://www.ata.gov.al/tuluz-zbulohet...es-293850.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 16:29.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.