Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.7.2015, 22:20   1

SHP: Sipėrfaqja pyjore 26% (2015)


Citim:
Zvogėlohen pyjet e Shqipėrisė, nė 10 vjet kemi humbur 7 pėrqind

Imazhet satelitore tė mbulesės sė tokės kanė treguar se sipėrfaqet e pyjeve nė tė gjithė vendin tonė janė ulur ndjeshėm gjatė 10 viteve tė fundit.

Prerjet, djegiet masive dhe erozioni kanė bėrė qė sot tė kemi 26 pėrqind sipėrfaqe pyjore nga 33 pėrqind qė kishim para njė dekade.

Julian Beqiri, drejtor i Agjencisė sė Mjedisit: Kemi njė humbje nga 33 pėrqind nė 26 pėrqind. Kėrkohet medoemos tė ndėrhyhet nė mėnyrė me ekspertė dhe me investime. Kemi edhe zona dhe parqe kombėtare qė bėrthamėn e kanė ruajtur, por pėrreth tyre kemi humbje tė sipėrfaqes pyjore, qė kėrkohet tė investohet, tė bėhet dhe tė lihet njėherė e mirė e qetė e gjithė kjo pasuri kombėtare qė Shqipėria nė sipėrfaqen pyjore.

Lefter Koka, ministėr i Mjedisit: Vjet, me financim tė qeverisė shqiptare me rreth 4.4 miliard lekė, arritėm tė mbjellim njė sipėrfaqe jo tė vogėl, mbi 2 milionė fidanė pemė, e pandodhur kjo nė 20 e ca vjet nė Shqipėri. Rehabilituam disa zona tė degraduara, siē ėshtė rasti i Kodrės sė Currilave nė Durrės, i dhamė besimin jo vetėm qytetarėve por edhe vetė qeverisė qė nė mundemi qė nė njė zonė e konsideruar joproduktive, tė rikthehet nė njė zonė, nė njė kodėr tėrheqėse, pėr t’i shėrbyer turizmit, zhvillimit tė ekonomisė dhe shumė drejtimeve tė tjera.

Agjencia e Europiane e Mjedisit ka mbėshtetur ekspertėt shqiptarė pėr fotografimin satelitor tė gjendjes sė tokės nė Shqipėri, e cila ka pėsuar dėme tė mėdha qė do tė rėndojnė jo vetėm nė mjedis po edhe nė ekonomi.

http://www.top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=305201
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.