Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.8.2015, 08:36   1

Gėrmime nė Mat


-
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2015, 22:43   2
Citim:
Mat – Zbulohen eshta dhe qeramika tė periudhės romake tė shek IV-VI

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	534.jpg
Shikimet:	230
Madhėsia:	192,7 KB
NNJ:	7389 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	910.jpg
Shikimet:	271
Madhėsia:	201,6 KB
NNJ:	7390 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	1016.jpg
Shikimet:	244
Madhėsia:	198,0 KB
NNJ:	7391


TIRANĖ, 12 Gusht / ATSH / – Nė fshatin Prell tė Matit, gjatė punimeve pėr ndėrtimin e njė HEC-i, u zbuluan disa eshta dhe qeramika qė i pėrkasin periudhės romake (shek. lV-Vl pas l.k).

Drejtoria Rajonale e Kulturės Kombėtare Shkodėr dhe Sektori i Kulturės Kombėtare Dibėr kanė publikuar edhe fotot dhe lajmin vetėm njė ditė pasi u evidentuan kėto gjetje.

Specialisti i sektorit Dibėr, Festim Hoxha, pasi shkoi nė vendngjarje sqaron se disa metra me tej ndodhej edhe njė mur fortifikues qė i pėrkiste po tė njėjtės periudhė.

Ndėrkohė, DRKK Shkodėr sqaron se sė bashku me specialistin e Dibrės, shkuan nė vendngjare edhe dy specialistė te ASHA, Klejdi Zguro dhe Arjol Porja.

Dy arkeologet e ASHA vėrtetuan se kjo zonė ka potencial tė madh arkeologjik dhe po pergatisin njė relacion pėr t’ia paraqitur Kėshillit Kombėtar tė Arkeologjisė.

Sakaq, Sektori i Kulturės Kombetare Dibėr, me ndihmėn e DRKK Shkodėr, thekson se ėshtė nė ēdo moment nė gadishmėri pėr evidentimin e gjetjeve arkeologjike, tė cilat janė asete me vlera tė jashtėzakonshme pėr qarkun Dibėr.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	1226.jpg
Shikimet:	235
Madhėsia:	155,3 KB
NNJ:	7392 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	2105.jpg
Shikimet:	225
Madhėsia:	178,5 KB
NNJ:	7393 Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	364.jpg
Shikimet:	223
Madhėsia:	190,7 KB
NNJ:	7388


http://www.ata.gov.al/mat-zbulohen-e...-k-298494.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 16:30.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.