Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.4.2014, 00:07   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Shkrim i cituar Muret ciklopike tė daorsėve


Citim:
3. The Cyclopean Walls of Daorson

Daorson was the capital of a Hellenised Illyrian tribe called the Daorsi. The Daorsi lived in the valley of the Neretva River between 300 BC and 50 BC. The remnants of Daorson can be found at Ošanići, near Stolac, in Bosnia and Herzegovina.

Archeologist tell us that some primitive tribes cut huge blocks of stones, right angled, surfaces flat and weighing tons, to construct their buildings, without considering they didn't have the tools to move or lift them. The stones have been cut so precisely that you cannot get a credit card in between.

These stone blocks, and their construction, are the same as in Middle America (f.e. at Ollantaytambo, Machu Picchu and Sacsayhuamįn) and other places around the world. It doesn't take much to see that the walls at Daorson were already there when the Illyrian tribes moved in.

These constructions, now shown to also be in Europe, were once built by an advanced worldwide civilization.


Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	daorson01.jpg
Shikimet:	102
Madhėsia:	71,9 KB
NNJ:	7582
Remains of the cyclopean walls of what was once a building. Notice how thick the walls are.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	daorson02.jpg
Shikimet:	96
Madhėsia:	77,2 KB
NNJ:	7583
This gives you an idea of the size of the stone blocks. Notice that they are all of different sizes, a characteristic of all cyclopean buildings around the world. This was done, because this method of construction protects the building from collapse in the case of an earthquake. Also notice that when the side of the stones are angled, the sides of both stones still fit perfectly together. No mortar use anywhere.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	daorson03.jpg
Shikimet:	97
Madhėsia:	67,8 KB
NNJ:	7584
How do you lift up such heavy blocks to a third, fourth and higher level?

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	daorson04.jpg
Shikimet:	95
Madhėsia:	60,2 KB
NNJ:	7585
All irregular stones, some have a corner cut out (top of picture), what we also find on the American continent.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	daorson05.jpg
Shikimet:	98
Madhėsia:	67,6 KB
NNJ:	7586
For the stone blocks to fit together like this, their sides must be completely flat and level.

http://www.soul-guidance.com/houseof...anpyramids.htm
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.