Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shkencė dhe teknologji
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.8.2010, 10:42   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Astronomi: Asteroidėt e SD tė zbuluar nga viti 1980 deri nė 2010


Po e sjell si kuriozitet, videoja tregon numrin e asteroidėve tė zbuluar nga astronomėt, i cili vjen e shtohet me kalimin e kohės nga vitet '80 deri sot. Megjithėse duken shumė tė dendur nė video, nė realitet mes asteroidėve ka shumė hapėsirė. Pėrqendrimi mė i madh ėshtė nė brezin midis Marsit dhe Jupiteri. Kurse pranė Tokės, sipas vrojtimeve tė NASA-s (http://neo.jpl.nasa.gov/faq/#howmany) deri nė 20 gusht 2010 ndodhen rreth 7200 asteroidė, prej tė cilėve 815 kanė diametėr mė tė madh se 1km dhe 1137 prej tyre janė "potencialisht tė rrezikshėm", pra qė ka mundėsi tė godasin Tokėn.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.