Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shkencė dhe teknologji
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.1.2013, 21:05   1
evola
 

Astronomi: Gjurmėt e lumit tė gjatė qė dikur pėrshkonte Marsin


Citim:
Ja gjurmėt e lumit tė gjatė qė dikur pėrshkonte Marsin

Pak kohė mė parė u zbulua se nė Mars dikur kishte pasur ujė. Tashmė, tė tjera prova interesante kanė dalė nė dritė lidhur me tė shkuarėn e lagėsht tė planetit tė kuq.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lumi-ne-mars-1-620x269.jpg
Shikimet:	0
Madhėsia:	37,0 KB
NNJ:	7604

Agjencia Europiane Hapėsinore ka publikuar ditėn e sotme pamje shumė interesante qė tregojnė qartė gjurmėt e njė lumi shumė tė madh qė dikur ka pėrshkuar Marsin. Fotot tregojnė strukturėn e lumit tė dikurshėm, qė mendohet tė jetė formuar nė tė kaluarėn e largėt, kur nė planetin e kuq kishte ujė tė rrjedhshėm.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lumi-ne-mars-620x348.jpg
Shikimet:	0
Madhėsia:	55,0 KB
NNJ:	7605

Struktura interesante, qė shtrihet rreth 1500 km nė sipėrfaqen e planetit Mars, rrethohet nga degė tė shumta, njėra prej tė cilave mund tė shihet qartė nė luginėn kryesore, nė anėn e sipėrme tė saj (veri).

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...hkonte-marsin/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.1.2013, 18:10   2
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Teza tjetėr:

Citim:
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Fractures.jpg
Shikimet:	87
Madhėsia:	152,1 KB
NNJ:	7606

To see the relationship between crater formation and rilles, it's useful to observe the more extreme cases in which the standard explanation fails completely. Often, planetary scientists can only guess as to the force generating channels on Mars. Sometimes, they will "see" flowing liquid (water or lava), and other times they will "see" wind erosion, and still other times they will see cracks. In all of these cases, the visible link to craters will pose enigmas. Consider the extraordinary image above of the Martian surface, called Avernus Colles. The network of channels observed from space was certainly not caused by flowing liquid, and on the face of it, it is not surprising that planetary scientists identified the channels as cracks or "fractures." When viewed more closely, however, the "obvious" explanation evaporates. A small section of the region above shows unequivocally the relationship between a cratering process and the enigmatic channels. To appreciate the scope of the mystery, one should view the entire THEMIS image, available here.

Once the inseparable relationship of craters to channels is fully appreciated, planetary scientists will begin to see the essential connection of the same electric force to massive "surface etching" on Mars -- a process that has continued to baffle NASA investigators.

https://www.thunderbolts.info/webnew...riccraters.htm

EDM craters:

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.