Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shkencė dhe teknologji
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.5.2011, 19:47   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Biologji: Evolucion aktual


Nė Kaliforni zbulohen baktere tė cilat pėr dallim nga tė gjitha format e tjera tė jetės nė tokė, pėrmbajnė nė ADN-nė e vet elementin helmues arsenik.

http://www.the-scientist.com/news/display/57851/

Emri:  57851-1.jpg
Shikimet: 67
Madhėsia:  59,1 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2011, 19:51   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kėrpudha qė tashmė pėrdorin rrezet radioaktive tė mbetjeve nukleare, pėr tė prodhuar ushqim nė tė njėjtėn mėnyrė sikur qė bimėt pėrdorin fotosintezėn.

http://www.apostropher.com/blog/archives/003805.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.5.2011, 23:01   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Nė Kaliforni zbulohen baktere tė cilat pėr dallim nga tė gjitha format e tjera tė jetės nė tokė, pėrmbajnė nė ADN-nė e vet elementin e helmueshėm Arsenium.
Kjo ka dalė qė vjet, u bė njė zhurmė e madhe se qarkulloi paraprakisht thashethemi sikur NASA kishte gjetur jetė jashtėtokėsore, pėrfundimisht u sqarua se bakteret ishin "ushqyer" me arsenat nga biologėt dhe sipas tyre filluan ta pėrdorin nė vend tė fosforit. Problemet me kėtė ishin se ndryshe nga ē'pritej, bakteret nuk ishin gjetur rastėsisht, ishin pjesė eksperimenti tė financuar nga NASA dhe se njė pjesė e mirė e biologėve nuk u bindėn nga studimi. Arsyet mund tė jenė tė shumta, kritika kryesore ishte se nuk ishin rigorozė dhe pati jo pak reagime negative, prandaj dhe nuk e solla si lajm se m'u duk shumė zhurmė pėr asgjė.

Ndėrkohė lidhja me jetėn jashtėtokėsore vjen pėr shkak tė idesė se mund tė ketė jetė dhe aty ku mendojmė qė s'ka, si p.sh. nė mjedise me elemente qė ne i konsiderojmė armiqėsore ndaj jetės. Kjo ka kohė qė pohohet, por ende mbetet tė provohet siē duhet.

Pėr kėtė tė dytėn s'kam lexuar, mbase di gjė guraxi.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2011, 00:33   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Pėr kėtė me kėrpudha, kohė mė parė kam pasur rast tė lexoj qė janė ankuar perėndimorėt pėr kėrpudhat e importuara nga zona lindore, ku janė kontaminuar me radioaktivitetin e Ēernobilit.

Mė pas kam pasur rastin tė lexoj se kėto kėrpudha rriten edhe fare pranė aty nė Ēernobil por janė rezistente.

Krejt nė fund e gjeta kėtė qė solla.Nuk mė duket shumė ēudi, sepse pohohet shumė se kėrpudha ėshtė gjallesa qė mė sė shpejti evoluon, aq sa sod ėshtė praktikisht e pamundur tė gjendet ndonjė lloj kėrpudhe e kohės antike.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.5.2011, 15:15   5
gurax
 
Me sa di une, eshte i vertete ky lajmi qe flet per kerpudhat qe perdorin radioaktivitetin si burim energjie per proceset jetesore. Ketyre lloj kerpudhave ju eshte dhene edhe nje emer i vecante, kerpudha radiotrofike.
E perdorin melaninen si katalizator ne proceset jetesore qe kryejne per shkembimin e energjise se rezatimit gama ne energji kimike, analogjia e goditur e klorofilit per te konvertuar energjine e rrezatimit fotonik te spektrit te dukshem.

Gjithashtu nje rast i trete per te plotesuar temen, jane bakteret qe u shfaqen per here te pare ne vitin 1981 nese nuk e ngaterroj vitin, ne Japoni, dhe qe ushqeheshin me PVC, nje material qe nuk eshte natyral por qe eshte i prodhuar nga njeriu gjate gjysmes se dyte te shekullit XX. U desh me pak se nje shekull per evolimin e baktereve qe hane PVC.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:14.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.