Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shkencė dhe teknologji
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.9.2009, 16:55   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Revista shkencore


Nė internet qėllon qė lexoj New Scientist. Ka material plot. Ēfarė revistash apo faqesh tė tjera frekuentoni pėr informacion shkencor e tė tilla?

http://www.newscientist.com/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2009, 19:58   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Science dhe atė lart, po rėndom nė RSS se ndryshe ėshtė rrėmujė.

http://sciencemag.org

Kohėt e fundit 80beats nga revista Discover duket se bėn pėrmbledhje tė mira kur s'ke kohė me u hallakat.

http://blogs.discovermagazine.com/80beats/

Njė pėrmbledhės i mirė lajmesh qė po shikoj kėto kohė ėshtė dhe: americanscientist.org. Konkretisht seksioni Shkenca nė lajme qė mbikėqyr shtypin anglishtfolės.

Njė lajm interesant i ditėve tė fundit ishte p.sh. shpėrthimi i njė asteroidi nė lartėsi 20 km mbi Indonezi nė dt. 8 tetor, qė paska kaluar pa u kuptuar fare nė atmosferė. Shpėrthimi qė u vėrejt ishte sa 50 000 tonė tritol, d.m.th. 3 Hiroshima. http://www.americanscientist.org/science/content1/8041 Problemi kėtu ishte pikėrisht mosvėnia re e asteroidit, qė po tė kishte shpėrthyer ca mė poshtė do i kishte lėnė fetarėt tė pyesnin se kujt prej zotave i ra qoftja nga tigani... dhe ēa dreqin ka me Indonezinė. Se njerėzia atje sikur dhe beson.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.10.2009, 22:58   3
DarkGoroTh
 
Faleminderit per keto info t'mira...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.6.2010, 17:01   4
kata
 
me duhen disa emra revistash shkencore te europes perendimore . Revista me faktor impakti ose me bord editorial.Nese me ndihmoni do ju jem teper mirenjohese
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.6.2010, 18:33   5
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Nė ēfarė fushe, teknike tė mirėfillta apo tė pėrgjithshme?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2010, 17:02   6
kata
 
Reviste me faktor impakt ne fushen e shkences sportive, mjeksi, psikologj
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2010, 23:03   7
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ke ca kėtu, sipas faktorit: med-if.txt. Po hidh njė sy dhe kėtu: http://www.mondotimes.com/2/topics/3/science.

Dhe kėtu: http://www.elsevier.com/wps/find/jou...rowse.cws_home
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.6.2010, 22:04   8
kata
 
shume faleminderit virus ...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:53.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.