Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shkencė dhe teknologji
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.12.2009, 22:00   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Central osmotiko-elektrik nė Norvegji...


Pas energjisė gjeotermike qė zbatohet nga Gjermania, nė Norvegji ėshtė ngritur centrali i parė nga "Statkraft"-i qė prodhon energji osmotike (thithje tretėsire me anė cipe tė posaēme). Energji nga uji me kripė...

Citim:
First osmosis power plant goes on stream in Norway

The world's first prototype osmotic power stationMovie Camera came on stream this week.

Sited on the banks of the Oslo fjord in southern Norway, it generates electricity using the natural process that keeps plants standing upright and the cells of our own bodies swollen, rigid and hydrated.

Osmosis occurs wherever two solutions of different concentrations meet at a semipermeable membrane. The spontaneous passage of water from dilute to concentrated solutions through the membrane generates a pressure difference that can be harnessed to generate power.

"The potential is huge," said Terje Riis-Johansen, the Norwegian minister for petroleum and energy, speaking at the new plant's opening ceremony in Tofte, near Oslo, on Tuesday.

Statkraft, the renewable-energy giant running the project, estimates the total global potential of osmotic power to be around 1700 terawatt-hours per year – about 10 per cent of the world's current electricity consumption.

http://www.newscientist.com/article/...rss&nsref=tech
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.