Kthehu   Kreu > Ateistėt > Shkencė dhe teknologji
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 29.6.2012, 19:37   21
dagostini
 
Faleminderit, besoj se kerkoj shume po t'i kerkoj dhe shqip...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.6.2012, 23:38   22
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Ne s'kemi shqip librat shkollorė akoma, le kėto. Po ja e zėmė se i pėrkthyem shqip, pėr ēfarė duhen? Konkretisht dhe nė kushtet tona s'kanė ndonjė vlerė imediate praktike, edhe kėtu janė mė shumė pėr kulturė tė pėrgjithshme.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.7.2012, 20:38   23
dagostini
 
S'jam dakord qe s'kane vlere, cdo liber shkencor apo qe perpiqet te zgjeroje njohurite shkencore ka vlere. Dhe sa me shume te perkthehen ne shqip pasuri jane per ne.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.8.2012, 05:33   24
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Thėnė nga gurax

Jo Dexhalli, mendoj qe duhet te rikontrollosh faktet. 99.999% e tere galaktikave te Universit jane duke u larguar nga njera tjetra, me shpejtesi perhere e ne rritje.
Mjaft mirė e thashė, le tė largohen sa tė duan, kjo nuk dėshmon se ka qenė duke u larguar para 100, 1000, apo 1 miliardė vitesh a mė tepėr.

Ēka sheh sot ėshtė sot.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2012, 17:39   25
gurax
 
Distancat per te cilat flitet jane te rrangut nga disa milion vite drite per galaktikat e aferta, deri dhjetera dhe qindra miliard vite drite per me te largtat. Ajo qe ne shohim 'sot' eshte ne fakt drite qe eshte ngjeneruar dhe nisur drejt nesh para po aq vjetesh, objekti i vezhguar eshte sic ka qene para po aq vjetesh. Red shift me driten eshte i njejte ne parim me efektin Doppler per zerin.
Njekohshmeria ne shkalle te tilla distancash nu ka kuptim. Koncepti 'tani' ne megashkalle universale nuk ka kuptim.
Nje vezhgim klasik i redshift (sigurisht me vlera shume te vogla afer njera tjetres sepse dhe shpejtesite jane shume afer njera tjetres) jane sistemet e yjeve binare qe rrotullohen rreth njeri tjetrit me frekuence deri dhe ne MIJRA HERE ne sekonde. Jemi ne gjendje te dallojme dritet e vecanta te yjeve qe perbejne sistemin binar. Keto drite ne menyre te alternuar pikerisht sa eshte frekuenca e rrotullimit, pesojne nje red shift te vogel. Madhesia e ketij red shift eshte dhe diferenca e shpejtesise kur yjet gjate rrotullimit largohen dhe me pas afrohen dhe me pas afrohen dhe me pas largohen, nga ne. Jane praktikisht dy objekte ne distance qe afrohen dhe largohen shume pak dhe shume shpesh ne menyre te alternuar.
Keta yje jane me interesantet per tu studiuar, sipas teorise se pergjithshme te relativitetit, ne zonen midis tyre koncepti 'vije e drejte' nuk ekziston. Kohehapesira ne ate zone eshte e pabesueshme.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.8.2012, 19:40   26
gurax
 
korrigjim: Ne fjaline e pare: Distancat jane nga disa milion v-d galaktikat e aferta, ne disa dhjetera miliard v-d per ato me te largtat.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:23.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.