Kthehu   Kreu > Ateistėt > Skepticizėm
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.12.2010, 20:30   1
kalimtar/e
 

Pyetje Antimateria


A ekziston Antimateria...?

Citim:
Njė ekip ndėrkombėtar i shkencėtarėve pretendojnė se kanė kapur pėr herė tė parė atomin e parė tė antimateries.

Shkencėtarėt nė Organziatėn Evropiane pėr Kėrkime Bėrthamore (CERN), thanė se ia kanė dalė tė krijojnė njė atom tė anti-hidrogjenit dhe pastaj e kanė bllokuar nė kohė tė mjaftueshme pėr ta studiuar nė laborator.

Ata thonė se ky ėshtė njė zbulim i madh nė zgjidhjen e njė prej mistereve mė tė mėdha nė fizikė: pse bota jonė ėshtė e pėrbėrė vetėm nga materia dhe jo nga antimateria.

Fizikantėt modernė thonė se antimateria ėshtė krijuar nė sasi tė njėjtė sikur materia nė momentin e Bing Bengut, i cili krijoi universin.Por, qė nga ajo kohė antimateria duket se ėshtė zhdukur nga universi.

Shkencėtarėt ka kohė qė kanė mundur tė krijojnė antimaterien, por jo edhe ta kapin atė pėr ta studiuar- sepse antimateria dhe materia kur tė vihen nė kontakt me njėra-tjetrėn asgjėsohen.

http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,15,40749
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.12.2010, 17:53   2
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Ėshtė njė abstraksion matematik tip deus ex machina, i fizikės teorike. Aty ku i dėshton ekuacioni i fusin njė antimaterie, lėndė tė errėt, vrimė tė zezė, ose kombinime tė kėtyre dhe ndodh mrekullia.

Citim:
Thėnė nga Koha ditore

Shkencėtarėt nė Organziatėn Evropiane pėr Kėrkime Bėrthamore (CERN), thanė se ia kanė dalė tė krijojnė njė atom tė anti-hidrogjenit dhe pastaj e kanė bllokuar nė kohė tė mjaftueshme pėr ta studiuar nė laborator.
P.sh. si duket ky atomi i anti-hidrogjenit?... Ka ndonjė fotografi, meqė qenka "bllokuar nė kohė tė mjaftueshme pėr ta studiuar nė laborator"? Megjithėse mė poshtė thotė dhe kėtė:

Citim:
sepse antimateria dhe materia kur tė vihen nė kontakt me njėra-tjetrėn asgjėsohen
Kėtu kanė dhe dopjofatalitet logjik, po arrijnė nivele tė reja absurditeti, (1) me ēfarė materieje e bllokuan "antimaterien" pėr ta studiuar nqs. kėto asgjėsojnė njėra-tjetrėn? dhe (2) lėnda nuk krijohet dhe nuk asgjėsohet!
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:55.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.