Kthehu   Kreu > Ateistėt > Skepticizėm
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 19.11.2009, 12:03   1
Gjysmeateisti
 

Pyetje Fantazmat


Desha te ua bej 1 pyetje o ju ateiste,dhe pyetja eshte: A besoni ne fantazma , a besoni se fantazmat ekzistojne??
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2009, 00:07   2
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Citim:
Thėnė nga Gjysmeateisti

Desha te ua bej 1 pyetje o ju ateiste,dhe pyetja eshte: A besoni ne fantazma , a besoni se fantazmat ekzistojne??
Ēa janė "fantazmat"?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2009, 00:56   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga ariani

Ēa janė "fantazmat"?
Sipas fjalorit shqiptar:

Citim:
Thėnė nga FGJSSH

FANTAZMĖ f. sh. - Hija e njė tė vdekuri, qė u fanitet a u pėrhihet njerėzve tė sėmurė nga ana psikike; figurė me pėrmasa dhe tipare tė njė njeriu qė gjoja u shfaqet njerėzve besėtytė e qė shihet prej tyre si shpirt i keq, qė tė kail frikėn, lugat (sipas besimeve tė kota).
Thoshte iu shfaq njė fantazmė. Dukej (doli) si fantazmė.
Pėrdoret dhe "shajni":

Citim:
Thėnė nga FGJSSH

SHAJNI f. sh. - Pėrfytyrimi i rremė qė i shfaqet si hije dikujt nė njė gjendje tė sėmurė, hije, vegulli.
Iu shfaq njė shajni.
Dhe "lugat":

Citim:
LUGAT m. sh. - mit. Figurė e besimeve tė kota, qė pėrfytyrohej si njeri, i cili nė gjallje tė tij ishte shumė i keq dhe pas vdekjes ngrihej natėn nga varri, endej rrugėve e nėpėr shtėpi dhe trembte njerėzit.
Thoshin se u bė (doli) lugat. E hėngėrt lugati! mallk., vjet. Ha si lugat ha shumė, s'ka tė ngopur. Vishet si lugat. Sillet si lugat.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2009, 01:53   4
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

fetarėt e shkretė
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.6.2011, 13:26   5
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Para nja dy ditėsh rastisa nė njė studim tė bėrė pėr kėtė ēėshtje qė para 10 vjetėsh; Po i bėj njė pėrkthim pėrmbledhjes mė poshtė:

Citim:
Simulimi eksperimental i pėrjetimeve tė fanitjes dhe pėrftimi i veprimtarisė konvulsive elektroencefalografike me anė tė fushave komplekse magnetike transcerebrale: shkaktim "fantazme" sintetike?
Persinger MA, Tiller SG, Koren SA.
Burimi: Departamenti i psikologjisė, Universiteti Laurentian, Sadbėri, Ontario, Kanada

Pėrmbledhje:

Pėr tė testuar hipotezėn nėse pėrjetimet e dukurive tė fanitjes tė shoqėruara me frikė mund tė simulohen nė laborator, njė gazetar dhe muzikant profesionist 45-vjeēar qė ka pėrjetuar fanitje tipike rreth 4 vjet mė parė, u ekspozua nė fusha komplekse magnetike transcerebrale prej 1 mikrotesla.

Brenda 10 minutave pas ekspozimit tė hemisferės sė djathtė nė frekuencė tė moduluar, personi raportoi "ethe frike" qė kulminuan nė pėrjetimin e njė fanitjeje. Matjet e njėkohshme elektroencefalografike treguan luhatje tė dukshme komplekse konvulsive 1-2 sek (15 hz) qė shoqėronin shfaqjen e frikės. Njė tjetėr modulim i fushės magnetike me veprim mbi tė dy hemisferat, u shoqėrua me pėrjetime kėnaqėsie.

Subjekti deklaroi se pėrjetimi sintetik i fanitjes ishte shumė i ngjashėm me pėrjetimin nė rrethana natyrore.

Rezultatet e kėtij eksperimenti tregojnė se simulimi i kontrolluar nė laborator i kėtyre dukurive tė pėrhapura, mund tė ndihmojė nė zbulimin e nxitėsve fizikė qė i shkaktojnė nė natyrė.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10833767
Mendoj se e sqaron disi se ēfarė janė "fantazmat"...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.6.2011, 15:11   6
Rubi
 
Citim:
Desha te ua bej 1 pyetje o ju ateiste,dhe pyetja eshte: A besoni ne fantazma , a besoni se fantazmat ekzistojne??
JO nuk besojme. Ne nuk besojme ne gjera te mbinatyrshme dhe jo rracionale! Eshte fakt i pamohueshem qe nje njeri qe nuk beson ne fantazma nuk i shfaqen kurre fantazmat, nje njeri qe nuk beson ne zot ne djall apo ne cfaredo gjeje tjeter te mbinatyrshme gjera te tilla skan per tju shfaqur kurre. Kjo shpjegon dhe karakterin individual psikologjik dhe sugjestionues qe lene fenomene jo rracionale. Po besove shfaqen, po sbesove nuk shfaqen kurre...pra ka karakter subjektiv dhe jo objektiv ekzistenca e te mbinatyrshmes!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.6.2011, 13:34   7
Vloriani
 
Jo! Nese do te besoja ne fantazma do te besoja ne gjithqka qe do te me binte ndermend, perfshire ketu edhe zotin. Po pajtohem plotesisht me Rubin
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.9.2012, 14:25   8
Neutronstar
 
Citim:
Thėnė nga Gjysmeateisti

Desha te ua bej 1 pyetje o ju ateiste,dhe pyetja eshte: A besoni ne fantazma , a besoni se fantazmat ekzistojne??
Pytjen e ke shtruar gabim , sepse fjala besoj nuk ekziston tek ateistet.
Ne mendojme dhe explorojme dhe me pas nxjerrim konkluzionin.

Normal qe Joo nuk besojm dhe me Joo te madhe.

Fantazmat jane njesoj si historite e prinderve tane qe na thonin kur ishim te vegjel mos dil jasht se ju ha lugati gogoli kucedrra etj.

Per mua njerzit qe besojne te tilla gjera kane probleme mendore. Truri ju thot qe pas tyre eshte nje perbindesh qe do ti gllaberoje etj.

Mjer planeti jone sa oksigjen i konsumohet kot pa pik lidhje.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.3.2013, 14:47   9
fusha sintetike
 
normal qe sbesojm. i bukur eksperimenti me frekuencat magnetike. truri njeriut esht i ndikushem drejtperdrejt nga disbalancat dhe ndryshimet elektrokimike. po me ka pelqyer dhe kjo thenia e ismet totos qe e lidh me endrrat. qe jan dhe kto aktivitet i corientuar elektrokimik. si degauss i perditshem
Citim:
Kur vdiste i respektuarshmi plaku i familjes, trupin e tij e futnin nė baltė siē bėjmė edhe sot. Mirėpo pjesėtarėve qė mbeteshin tė gjallė u ēfaqej nė ėndėrr fytyra e tė vdekurit dhe bile m’e fuqishme dhe mė e rreptė, u flitte, i qėrtonte, i pėrkėdhelte njėsoj sikur tė ishte i gjallė. Mėndja e njeriut primitiv nuk dinte tė dallonte ėndrrėn nga realiteti, siē bėjmė na tė sotshmit. Ata filluan tė mendojnė se njeriu vdes trupėrisht, por mbetet diēka pas tij. Ajo diēka u ēfaqej n’ėndėrr. Ajo diēka (shpirti) rron pėrgjithmonė. Kėshtu shpjegohen gjithė nderimet dhe sakrificat qė filluan tė bėheshin tradita nė vorret e njerėzve tė vdekur.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.3.2013, 19:45   10
Stiven
 
Citim:
Desha te ua bej 1 pyetje o ju ateiste,dhe pyetja eshte: A besoni ne fantazma , a besoni se fantazmat ekzistojne??
Nuk ka ndonje shpjegim nga biologjia qe qenie te tilla te ekzistojne apo edhe te flasin me njerez.
Keto s'jane gje tjeter vecse imagjinata e njeriut kur njeriu ka ndonje problem psikiologjik ose ka perjetuar dicka si ankthi.

Per ta shpjeguar me mire kete ki parasysh njerezit qe pine disa lloj drogash qe shohin imazhe njerezish ose sikur jane diku tjeter.

Po marr nje shembull nje burre qe ka probleme psikike dhe flet ne rruge,po ta shohesh kete ai flet me simbole apo me ze dhe i duket sikur flet me njerez te tjere.
Pra pyetja eshte a ekzistojne ata qe po u flet ky burri??
Pergjigjja eshte e thjeshte nuk ekzistojne pasi keto jane imazhe(fantazma) qe i krijohen vetem ketij burri shkurt pjelle e imagjinates se semure njerezore.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.3.2013, 20:23   11
sami
 
Ka dhe nga ata qe shpikin fantazma nga halli. Njerez te merzitur nga jeta. C'te bejne, do gjejne dhe ata dicka te merren. Po me shume duket se kane ndikuar filmat dhe eshte bere aq familjare si ide per ca njerez saqe iu duket si ndonje e vertete e pergjithshme. Eshte bere industri e tere si puna e filmave me zombi.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2013, 21:53   12
numri3
 
un jam 1 ateist. ne fakt nuk esht se kishte lidhje me fantazmat apo e zotin apo ideologji filozofi apo fe por kisha pare 1 dokumentar se di mesa esht i ver8 qe fliste qe njeriu vdes por nuk thoshte se esht fundi thjesht shpirti esht 1 energji qe transmetohet nga nje trup ne tjetrin por me te njejtat vecori dhe vese qe ka qen tek ai njeriu tjeter por se di sa esht e ver8 kjo por gjithsesi dua ta ndaj me gjith ateistat sepse mu duk pak interesante

me jepni ndonje pergjigje per kete
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.6.2013, 14:13   13
Cjapi Zi
anėtar/e
 
Cjapi Zi
 
Anėtarėsuar: 6.2009
Vendndodhja: Tiranė, ShP
Kto jan dokumentar qė bėhen vetėm qė producenti t'mushi xhepat. Nuk kanė asnji bazė shkencore nė pėrgjithėsi. Ka ca teori qė shpjegojnė imazhet e ēuditshme natėn... po asnjėra nuk ka lidhje me "tė mbinatyrshmen". Kanė lidhje mė shumė me kiminė e fizikėn nė nivele atomike. Megjithatė mbeten gjithmonė teori se pėr fat t keq "fantazmat i urrejnė kamerat" dhe i prishin gjithmonė para se t shfaqen.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.7.2013, 10:53   14
C_14
 
Ne rast se do e perkufizoja fantazmen si “dicka e keqe qe vjen nga e kaluara per te car trapin” ateher, po, besoj se ekzistojn. Shefqet Krasniqi eshte fantazem.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.7.2013, 02:45   15
Jemi Zoter
 
Neper varreza mund te shfaqen disa si pjese ndricuese, si pasoje e fosforizimit te kockave. E kam degjuar si teori, por kurre nuk e kam vertetuar vet.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.