Kthehu   Kreu > Ateistėt > Skepticizėm
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.11.2010, 10:29   1
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė

Skepticizmi


Mendoj se duhet njė nėnforum pėr tė paraqitur qėndrimin skeptik, p.sh. nė lidhje me absurditetet moderne qė po zėvendėsojnė fenė dhe qė janė nga fusha tė ndryshme e shkojnė nga falsitetet logjike deri nė pseudoshkencė.

Ky quhet skepticizėm empirik, unė vetė jam i tillė, shikoj qė dhe tė tjerė kėtu kanė atė qėndrim, kėshtu qė mbase do tė kishte interes tė trajtoheshin tema tė tilla kur ka pohime qė bien ndesh me logjikėn, tip "gjithėsi paralele", "pėrtej gjithėsisė", "krijim nga hiēi", "mbinatyra", "fantazmat" etj. dhe tė jepet arsyeja pse janė falsitete logjike apo cilat janė faktet qė i rrėzojnė, kur ka dhe nėse ka.

Nė shumė raste skepticizmi empirik thjesht verifikon nėse pohimet bėhen duke zbatuar metodėn shkencore ose jo, kėshtu qė quhet dhe skepticizėm shkencor.
 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.