Kthehu   Kreu > Ateistėt > Skepticizėm
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 31.7.2011, 10:23   1
kalimtar/e
 

Pyetje Udhėtimi nė kohė


Pershendetje, esht i vetmi website qe ka forum per skepticist- desha ta bej nje pyetje, a besoni te udhetimi ne kohe? a eshte i mundur udhetimi ne kohe?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.8.2011, 15:53   2
gurax
 
Udhetimi ne kohe, te pakten deri ne momentet qe po shkruaj kete shkrim, eshte i pamundur. Nderkohe qe ka disa spekullime teorike qe kjo gje mund te jete e mundur, nuk eshte vezhguar ASNJE rast per marrjen e nje informacioni nga e ardhmja, qe eshte ekuivalente me udhetimin ne te shkuaren.

Ne fiziken moderrne, mund te thuhet se universi trajtohet si nje kontinuum 4 dimensional, maredheniet fizike mund te mendohen ne forme te thjeshtuara si nderveprime matricash 4x4. Keto kater permasa, jane 3 hapesire dhe nje kohe. Megjithate, permasa kohe ka nje vecori, qe eshte se nuk mund te marre vlera arbitrare por vetem perhere e ne rritje. Madje nuk mund te marre as vlere zero, pasi kjo gje do te conte ne vlera infinit dhe/ose zero te permasave te tjera, tre permasave te hapesires. Koha dhe hapesira nuk jane te pavarura, por kane nje lidhje shume te ngushte me njera tjetren. Kur koha zvogelohet, kjo do te thote qe shpejtesia rritet, por ne llogaritjet relativiste kjo con ne shkurtimin, apo ngjeshjen e hapesires. Nje ndalim i kohes, vlere zero, con ne kete rast ne shpejtesine maksimale qe eshte shpejtesia e drites, dhe rrjedhimisht ne zerim edhe te permases.
Si mund ta perfytyrojme kete? Po nje perfytyrim eshte psh qe nese ndalojme kohen, mund te zgjedhim se ne cfare vendi, pjese te hapesires, do te jemi. Ne te njejten kohe mund te jemi ne nje qytet, apo nje qytet tjeter, apo ne Hene, apo ne nje galaktike qindra miliard vjet drite larg nesh. Kjo gje eshte ekuivalente nese ne jemi te afte te levizim me shpejtesine e drites. Nese e parafytyroni veten nje foton qe leviz me shpejtesine e drites, praktikisht per ju koha ka ndalur ne vend dhe te njejtin moment ju jeni ne cod pike te mundshme te Universit, qe nga burimi se ku lindi ky foton e deri ne fundin infinit larg te universit.

Duke ju rikthyer dhe nje here kontinuumit kater dimensional, jane shtruar dhe pyetje te tjera, qe me pak fjale konsistojne ne idene: "Cfare ndodh nese raporti i dimesioneve hapesire:kohe nuk eshte 3:1 por kombinime te tjera qe shumen perseri ta kene 4?" Kjo do te thote qe psh mund te ekzistojne universe ku kemi 2 dimensione hapesire dhe 2 dimensione kohe, si dhe universi tjeter ku kemi 1 dimension hapesire dhe 3 dimensione kohe. Sidoqofte, llogaritjet tregojne qe ne universe te tilla, gjendjet energjitike jane jostabel per te formuar nje univers i cili te mund te kete sens per ate cfare ne quajme energji, ku hyn dhe koncepti i entropise. Ne nje univers ku raporti permasor eshte 3 dimensione kohe dhe 1 hapesire psh, shpejtesia e drites eshte shpejtesia *minimale* e levizjes se cdo lloj pjeseze materiale (pergjate nje dimensioni te vetem hapsinor te mundshem).

Edhe teorikisht, konsensusi shkencor eshte qe udhetimet ne kohe jane nje enderr fantastiko shkencore. E vetmja gje ku mund te kete dicka te ngjashme me udhetimet ne kohe eshte bota e permasave te Plankut, apo bota e grimcave elementare qe perbejne lenden, atje ku llogaritet dyzimi vale/therrmije i drites dhe energjise. Sidoqofte po ne keto permasa hyn ne fuqi dhe parimi i papercaktueshmerise i cili ne thelb thote se sa me shume precizion te kerkosh ne kohen e ndodhjes se nje ngjarje, aq me teper do te humbesh precizion ne vendin se ku ndodh kjo ngjarje, dhe anasjelltas. Prodhimi i ketyre dy pacaktueshmerive, jepet nga konstantja e Plankut.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.8.2011, 20:42   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Pershendetje, esht i vetmi website qe ka forum per skepticist- desha ta bej nje pyetje, a besoni te udhetimi ne kohe? a eshte i mundur udhetimi ne kohe?
Koha ėshtė koncept si puna e shpejtėsisė, vrapit, mendimit etj. dhe ashtu si nuk "shkohet" dot para-mbrapa nė shpejtėsi, vrap apo mendim, nuk "shkohet" dot as para-mbrapa nė kohė. D.m.th. s'ka kuptim tė thuash qė "shkoj" para-mbrapa nė shpejtėsi, ngrėnie, vrap, mendim, kohė etj.

Nė pėrngjasim njerėzit ngatėrrohen nga filmat dhe muzika e regjistruar etj. qė i luajnė nė mjete tė ndryshme dhe ku mund tė shkojnė para-mbrapa nė tė dhėnat e regjistruara, po jo "nė kohė". Prej kėsaj krijojnė dhe pėrshtypje tė gabuara. Qė tė shkosh para-mbrapa nė kohė nė kėtė sens, i bie qė gjithėsia tė jetė tip harddisku me kapacitet tė pafund regjistrimi pėr tė dhėna tė pafundme e qė i ruan kėto tė dhėna nė gjendje tė ndryshme specifike tė pafundme (modalitete tė gjithėsisė, tė cilat i perceptojmė njėpasnjėshėm falė memories sonė qė ruan modalitetet e mėparshme dhe kėtė e konsiderojmė si "kohė" apo "vijė kohore") tė ndėrlidhura me njėra-tjetrėn si shkak-pasojė e njėra-tjetrės.

Sipas qėndrimit filozofik nė fjalė, koha ėshtė koncept i vlefshėm pėr aq sa ndihmon tė veprojmė me realitetin, por ėshtė thjesht koncept, nuk ka instancė tė vetėn nė realitet, pra si me thėnė... nuk ekziston, kėshtu qė s'ke as si tė lėvizėsh nė tė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.6.2012, 09:57   4
formula3000
 
dmth do leviznim ne kohe vetem po te ishte universi nje memorie gjigande? ne jemoi 0 1 hahah
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.6.2012, 13:58   5
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Citim:
Qė tė shkosh para-mbrapa nė kohė nė kėtė sens, i bie qė gjithėsia tė jetė tip harddisku me kapacitet tė pafund regjistrimi pėr tė dhėna tė pafundme e qė i ruan kėto tė dhėna nė gjendje tė ndryshme specifike tė pafundme (modalitete tė gjithėsisė, tė cilat i perceptojmė njėpasnjėshėm falė memories sonė qė ruan modalitetet e mėparshme dhe kėtė e konsiderojmė si "kohė" apo "vijė kohore") tė ndėrlidhura me njėra-tjetrėn si shkak-pasojė e njėra-tjetrės.
Citim:
dmth do leviznim ne kohe vetem po te ishte universi nje memorie gjigande? ne jemoi 0 1 hahah
Nė kėtė rast do i binte qė ndryshimi i njė tė dhėne pėrpara nė memorie nuk e prek fare njė ēast tjetėr prapa nė memorie, siē hamendėsohet shpesh nė fantashkencė. Ėshtė si tė prishėsh/modifikosh njė kuadėr filmi, po kuadrot e tjera mbeten OK se janė tė pavarura.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.8.2012, 05:47   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ėshtė fantazi, zhurmė e madhe pėr asgjė. Qė tė udhėtosh nė tė ardhmen do tė thotė tė kesh privilegjin qė plot gjėra tė ndodhin para kohe vetėm qė ti tė kalosh mė shpejt kohėn. Tė kthehesh nė tė kalumen kjo do tė thotė tė kesh privilegjin qė e tėrė gjithėsia t'ė kthehet sėrish siē ka qenė vetėm pėr dėshirėn e udhėtuesit nė kohė.

Mu mė duken privilegje tė teprume.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.12.2012, 22:55   7
Yberkafsh
 
Citim:
Ka njė thėnjėri qė pohon se, nė qoftė se ndonjėri zbulon pėrpiktėrisht cili ėshtė qėllimi i gjithėsisė("universit") dhe pse ndodhet kėtu, ai do tė zhduket po nė atė ēast dhe nė vendin e tijė do tė shfaqet njė diēka edhe mė e ēuditshme dhe e pashpjegueshme. Ka edhe njė thėnjėri tjetėr qė tregon se kjo tashmė ka ndodhur.

D. Adams, Udhėrrėfyes galaktike pėr autostopistat (Douglas Adams, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, 1979)
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	neuron-galaxy.jpg
Shikimet:	0
Madhėsia:	80,2 KB
NNJ:	7730

Citim:
Jemi "universi" qė kėrkon tė kuptojė vetveten, Karl Sagan
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	fractal-art-alfred-laing-spiral-fantasy.jpg
Shikimet:	0
Madhėsia:	48,5 KB
NNJ:	7729

Ngjashmėria e tufyjeve me truqelizat, ka tė bėj me vetngjashmėrinė, qė ėshtė dukuria e njė sendi e tė qenurit po i njėjtė me vetveten, ciladoqoftė largėsia nga e cila vėshtrohet. Kjo na shpie tek vetvetpamjet* ("fraktalet")
dhe tek shiriti i Mėbiusit qė na ndihmon tė pėrfytyrojmė se si mund tė jetė gjithėsia:

https://www.youtube.com/watch?v=dL-mvSLzOHo

Deri mė tash pranohet qė, nė qoftė se hapsirėkoha ėshtė sferike, njė rreze drite mund tė mbėrrijė, duke udhėtuar nė vijė tė drejtė, atje nga un nisė, njėsoj si tė udhėtosh nė sipėrfaqen e tokės duke ndjekur gjysmėsorin("ekuatorin").

Shiriti i Mėbiusit na tregon qė kjo mund tė ndodhė edhe po hapsirėkoha tė ishte njė shirit i tillė dhe jo sferike; madje na lė tė mendojmė mundėsinė qė madhishmėria("makrokozmosi") dhe vogėlishmėria("mikrokozmosi"), tė jenė tė puthitur, ashtu si edhe pikėt mė tė largėta tė gjithėsisė tonė.

https://www.youtube.com/watch?v=ZN4TxmWK0bE

E vendos theksin tek tonė pasi nuk kam asnjė dyshim qė "universi" jonė ėshtė veēse njė bulėz, mbi gjethen e njė barishteje nė njė nga lulishtet e shumta tė njė nga botėt e panumėrta tė pasinorėsisė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	6ASCP023-Level_Playing_Field.jpg
Shikimet:	0
Madhėsia:	187,2 KB
NNJ:	7728

Vetvetėsirat duhet tė na shtyjnė ta 'vetvetpamėsojmė' dhe mendimin. Kjo do na lejonte tė hynim nė Dukurinė e Vetvetėsisė ("Fenomenologji e Identitetit") dhe nė Vetvetėsinė e Dukurisė ("Identiteti i Fenomenologjisė") duke kapėrcyer dykėmbthi mendimtarinė (naiv)ijariste (ose "realiviste"), atė vartėsoriste ("relativiste") dhe atė (gjithsesi shumė mė tė dobishme se sa dy tė parat) prospektiviste. [pėr thjeshtėsim: "realizėm" -> "relativizėm" -> "prospektivizėm" -> "fraktalizėm/quaternionizėm"]

Zgjodha fjalėn vetvetpamje pėr "fraktalet" sepse nuk mė duhet shumė koncepti matematikor i "fraktaleve", por 'lindje-kuptimėsia'(lindja e kutpimit, kuptimėsimi) qė shkaktohet nga pamja jo vetėm e "fraktaleve" por edhe tė "multifraktaleve", "kuaternionve", sipėrfaqeve mėvoglore ("minimal surfaces"), etj.

Pra duke patur parasysh kėto, mė sipėr, qė janė veē disa nga lėndėlidhjet dhe ndoshta vetėm hija e qyshitlidhjelidhjeve tė gjithėsisė, na mundėsohet mendėsimi i "asfaltit" tė kohės.

Shkurt: ēėshtja e udhėtimit nė kohė, jo vetėm qė ngelet e hapur, por. edhe sikur tė vėretohej e pamundur, kjo do mund tė thoshte, thjesht, qė gjendemi nė njė pikė tė gjithėsisė ku ajo ėshtė lėndėlidhėsisht e pamundur, ndėrsa nė "vende" tė tjera, njė pyetje e tillė do ishte bajate.

Ligjet e fizikės ndoshta ndryshojnė nga njė vend nė tjetrin nėpėr gjithėsi [angl.]

*pėrkthimi i fjaėpėrfjalshėm do ishte 'thyerėsirat', pasi "fraktal" vjen nga lat. fractus i thyer. Por kjo 'pamje e thyer'("e segmentuar") ėshtė dukuria e vetvetpamjeve mė tė thjeshta 2pėrmasore("2D"), dhe humbet tėrėsisht tek pleksėsimi pamor i vetvetėpamjeve 3pėrmasore("3D") e lartė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2013, 13:41   8
fusha sintetike
 
Citim:
Deri mė tash pranohet qė, nė qoftė se hapsirėkoha ėshtė sferike, njė rreze drite mund tė mbėrrijė, duke udhėtuar nė vijė tė drejtė, atje nga un nisė, njėsoj si tė udhėtosh nė sipėrfaqen e tokės duke ndjekur gjysmėsorin("ekuatorin").
po ju ndiqja deri aty te ideja qe koha eshte koncept, po tani me kete hapsirkohen sferike dhe ato fjalet e pakuptueshme me humbet fare. cfare objekti eshte hapsirekoha ku ndodhet perderisa thua qe eshte sferike? po pastaj si pajtohet mosekizstenca e kohes me hapsirekohen?? nqs nuk ekziston koha, mbetet vetem hapesira. po hapesira nqs shkojme sipas analizes se kohes lart prape na del si koncept se tregon ose vend te hapur ose munges te dickaje qe duhet te ishte aty po qe seshte, po qe ne realitet nuk ka hapesire se nuk mund te kete asgje. gjithmone ka dicka, ka lende kudo, pra dhe hapsira eshte koncept, atere si del objekt sferik hapsirkoha?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2013, 14:44   9
Mr. Une
 
Yberkafsha ka sjelle dicka mjaft interesante. Fraktalet. Jane kudo!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.3.2013, 19:22   10
fusha sintetike
 
o shoku frakalet s'jane gjekundi ne natyr me thene te drejten. jan koncepte matematike. njesoj si hapsirkoha sferike. matematikisht mund te gjenerosh ne kompjuter ca te duash deri dhe porno me centaura e krijesa te tjera te fantazise po ca lidhje kane me realitetin!!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.3.2013, 14:20   11
Yberkafsh
 
Citim:
Thėnė nga fusha sintetike

cfare objekti eshte hapsirekoha ku ndodhet perderisa thua qe eshte sferike?
Ndodhet atje ku ndodhet rrethi 2P, apo rruzulli 7P, apo drejtėza 1P, apo boshti i abshisave, domethėnė nė modelin matematikor.

Citim:
Thėnė nga fusha sintetike

po pastaj si pajtohet mosekizstenca e kohes me hapsirekohen??
Ashtu si pajtohet "mosekzistenca" e boshtit tė abshisave me hapėsirėn x, y, z.(?)
(S'ka kuptim ajo qė thua, sepse jemi nė model matematikor ku mund tė pėrfytyrohet dhe sendėrgjohet ēdo lloj mjeti matematikor qė na bėn sadopak tė mundur tė pėrfytyrojmė gjendjen e njėmendtė tė gjithėsisė)

Citim:
Thėnė nga fusha sintetike

nqs nuk ekziston koha, mbetet vetem hapesira.
Mund tė sendėrgjohet njė model matematikor ku mund tė ekzistojnė edhe 10 kohėra nė ndėrveprim me 1000 koordinata hapėsinore, por nėse kjo nuk na ndihmon pėr tė kuptuar gjithėsinė, ngelet thjesht njė ushtrim matematikor.

Citim:
Thėnė nga fusha sintetike

atere si del objekt sferik hapsirkoha?
Nė model matematikor. Nėse sipas teje(apo kujtdo) ky(apo cfarėdo) model matematikor nuk pėrshkruan saktėsisht gjithėsinė, paraqiten vazhdimisht modele tė tjera, ku ai mė i sakti mbahet gjithnjė ai qė ka pėrkimet mė tė shumta me eksperimentet.
The views of space and time which I wish to lay before you have sprung from the soil of experimental physics, and therein lies their strength. They are radical. Henceforth space by itself, and time by itself, are doomed to fade away into mere shadows, and only a kind of union of the two will preserve an independent reality. – Hermann Minkowski, 1908

Citim:
Thėnė nga fusha sintetike

frakalet s'jane gjekundi ne natyr me thene te drejten. jan koncepte matematike. njesoj si hapsirkoha sferike. matematikisht mund te gjenerosh ne kompjuter ca te duash
Me kėtė qė ke thėnė sė fundmi kuptoj qė ato pyetje prej cytaniku:P i kishe mė shume si ndihmesė pėr tė shtėllitur bisedėn, se i dikėrke tė gjitha vetė.


Modeli matematikor i fraktaleve nuk "ėshtė" nė natyrė, por nė natyrė ka plotė shembuj lėndėlidhjesh(strukturash) qė mund tė pėrshkruhen pėrmjet modelit tė fraktaleve:

Kėrko Fractal Broccoli
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.3.2013, 12:46   12
fusha sintetike
 
po ok tera pergjigjet i ke "modeli matematikor" - ate po them dhe une skane lidhje me natyren, realitetin, jane ne boten e fantazise. objekti ne matematike eshte abstraksion, nuk eshte objekt fizik.!!

ai tjetri pyet a eshte i mundur udhetimi ne kohe, merr pergjigje qe koha sekziston kshu qe smund te udhetohet ne kohe. pastaj i thuhet qe hapsirkoha eshte objekt sferik...pastaj del qe dhe ky objekt eshte objekt matematik, pra qe nuk eshte fare objekt... po ca pergjigje eshte si ti thuash tjetrit qe po ok udhtohet ne kohe se te marrin engjejt ose zoti dhe te con ne x pike ne hapsirkohen time virtuale sferike ktu te drrasa zez apo ne maya multiD! kto modele matematikore jan futja kot , skan asnje merite me shume se engjejt e zotat. duken si pasatempo per fetaret qe kane shkuar nje hap me andej se fetaret primitive, po qe te njejten gje thon
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.3.2013, 21:28   13
Yberkafsh
 
Citim:
po ok tera pergjigjet i ke "modeli matematikor" - ate po them dhe une skane lidhje me natyren, realitetin, jane ne boten e fantazise. objekti ne matematike eshte abstraksion, nuk eshte objekt fizik.!!

ai tjetri pyet a eshte i mundur udhetimi ne kohe, merr pergjigje qe koha sekziston kshu qe smund te udhetohet ne kohe. pastaj i thuhet qe hapsirkoha eshte objekt sferik...pastaj del qe dhe ky objekt eshte objekt matematik, pra qe nuk eshte fare objekt... po ca pergjigje eshte si ti thuash tjetrit qe po ok udhtohet ne kohe se te marrin engjejt ose zoti dhe te con ne x pike ne hapsirkohen time virtuale sferike ktu te drrasa zez apo ne maya multiD! kto modele matematikore jan futja kot , skan asnje merite me shume se engjejt e zotat. duken si pasatempo per fetaret qe kane shkuar nje hap me andej se fetaret primitive, po qe te njejten gje thon
Lundrimi nė internet fal sė cilit po bashkėbisedojmė ėshtė i gjithi meritė e matematikės.
Para 1500 vjetėsh askush nuk do kuptonte funksionimin e njė makine fotografike, ashtu si nė shekullin e kaluar, askush nuk imagjinonte dot njė "memorie filmike dixhitale".
Por thelbi ėshtė se dallimi midis sistemit fotografik fillestar me celuloide dhe ati dixhital, ėshtė thjesht nė materiale dhe nė kombinim tė kombinimeve tė materialeve, sepse natyrisht edhe "dixhitalia", prapė sė prapi kimi-fizikė ngelet. Limitet e teknologjisė nuk i pėrcaktojmė dot, se as nuk kemi listėn e tė gjitha elementeve kimike tė gjithėsisė e jo mė kombinimet e tyre, apo kombinimet e kombinimeve tė tyre, etj..
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.3.2013, 22:22   14
Stiven
 
Pergjigjen mund ta gjejme ne Gjeneve.

Citim:
A mund tė udhėtojmė nė kohė ?

Mundėsinė e ofron Qendra Evropiane pėr Kėrkimet Bėrthamore (CERN) nė Gjenevė

Sipas teorisė sė dy matematikanėve rusė ekzistojnė kushtet

Dy matematikanė rusė kanė sugjeruar se thėrrmuesi gjigant i atomeve qė po ndėrtohet nė CERN, Qendra Evropiane pėr Kėrkimet Nukleare, pranė Gjenevės, ėshtė nė gjendje tė krijojė kushtet pėr tė udhėtuar prapa dhe pėrpara nė kohė.

Nė thelb, Irina Aref‘eva dhe Igor Voloviē besojnė se pajisja qė po ndėrtohet nė CERN, e cila do tė vihet nė punė pėr herė tė parė gjatė kėtij viti, do tė jetė nė gjendje tė krijojė "vrima krimbi" tė vogla nė hapėsirė, tė cilat mund tė lejojnė disa forma tė limituara udhėtimi nė kohė. Nė rast se rezulton e vėrtetė, ngjarja do tė shėnojė rastin e parė nė historinė njerėzore kur ėshtė mundur tė krijohet makina e kohės.

Nė rast se kthimi prapa nė kohė ėshtė i mundur, teorikisht do tė jetė i mundur vetėm kthimi nė ēastin kur ėshtė krijuar makina, qė do tė thotė se udhėtuesit kohorė tė sė ardhmes do tė kenė mundėsi tė na vizitojnė.
http://sq.wikipedia.org/wiki/Udhetim_ne_kohe
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2013, 00:58   15
kalimtar
 
po pse nuk kane ardhur ende ata nga 'e ardhmja'?!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2013, 10:01   16
fusha sintetike
 
@yberkafsh nuk po hedh posht matematiken shoku, ska lidhje. thjesht po them qe mos ngaterrojm konceptet me realitetin fizik. mu duke me interes tema se kam pasur nja dy her kete bisede me shoqerin dhe gjithmon perserisin ato palosjet e fleteve blabla qe jane palosje grafikesh e jo realitet fizik. hajt palosim grafikun e statistikave dhe projektimit te papunsise psh dhe kemi papunsikohen. si mund te palosesh dy koncepte apo nje koncept me veten? ka nj keqkuptim ketu qe duket sikur thuhet ndonje gje e zgjuar po qe eshte futja kot me kupton cfar dua te them.

@stiven ai shkrimi abuzon me fjalen teori se nuk eshte teori eshte nje fantazi e dy matematikaneve. qe flasin me terma fantastikoshkencore. vim te ajo qe ka thene Legjioni siper, koha nuk ekziston. nqs nuk ekziston si mund te ecesh ne kohe?

cfare eshte koha? koha eshte numerimi i levizjeve qe ne i konceptojme si te perseritura. pra the kohe the levizje e perseritur pjesetim per sa here te duash te ndash (ashtu nxjerr oret/heret, minutat, sekondat, te qindat, te mijtat etj). dita eshte njesi e kohes, cfare eshte dita? nje rrotullim i tokes rreth vetes! po viti - nje rrotullim i tokes rreth diellit. si mund te ecet para mbrapa ne nje numerim apo ne nje levizje? - jane koncepte!

ose me fjale te tjera psh nqs ne jemi te rrotullimi 724 i tokes rreth diellit dhe duam te shkojm te rrotullimi 12 si gjendje e plote fizike i bie qe rrotullimi 12 me gjithe vecantite e veta te ekzistoje pafundsisht ne menyre te perhershme si informacion dhe material fizik dhe bashke me ate dhe gjith gjendjet e ndermjetme. e kupton cfare domethen kjo???! udhetimi ne kohe nuk eshte puna se eshte i pamundur sot nga aspekti teknik, po eshte iracional, ska kuptim
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.3.2013, 15:22   17
Stiven
 
@fusha sintetike sa per kohen ka teori te ndryshme nga shkencetaret nese ajo ekziston apo jo.
Teoria me e forte e mbeshtet ekzistencen e kohes dhe thote qe ajo eshte reale madje koha mund te kete edhe dimensionet e saj.

Sipas idese se Eisteinit mbi kohen:Koha eshte dimensioni i katerti nga 3 dimensionet qe njohim ne dhe sipas tij koha eshte e lidhur me hapesiren duke formuar dimensionin kohe-hapesire.
Graviteti eshte forca me e dobet ne univers po ajo mund te perthyej edhe kohen.
Vrima e krimbit eshte e afte te lidhi distanca shume te medha ne univers duke krijuar nje lakim te kohes ne hapesire,duke lejuar udhetimin midis tyre ne nje kohė shume me te shkurter seē do t'i duhej drites te kryente nje udhetim ne hapesire normale.

Vrima e krimbit e shpjegon shume qarte udhetimin ne kohe.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.3.2013, 18:39   18
fusha sintetike
 
o shoku me vjen keq po nuk te kuptoj ca thua. nqs ekziston koha ca forme ka? se gjithe gjerat qe ekzistojn kan forme. cdo gje tjeter esht koncept
plus njehere thua qe koha ekziston po pastaj thua qe eshte dimension. po dimensioni nuk eshte objekt esht koncept!

po dhe te thuash qe koha eshte dimension esht si te thuash qe ngjyra esht dimension i trupit. fakti qe mund t besh grafike me kohen dhe ngjyren sdmth qe jane dimensione. njesoj si te bej grafikun e papunsise ne vite dhe te them qe papunsia eshte dimension!! po ngatrron abstraksionet dhe konceptet me realitetin objektiv. nuk ka dimensione te tjera - 3 jan dimensionet, vet perkufizimi i fjales thote qe dimension eshte shtrirja trupit (objektit) ne gjatesi gjeresi dhe lartesi = 3 - nuk ve dot pingule tjeter, eshte e pamundur ndryshe kalon ne iracionalitet.....

pastaj thua dhe qe koha perthyhet! po si mund te perthyhen konceptet??!?! lageshtia eshte psh nje koncept tjeter in ngjshem per ta bere me analogji si mund te perthyhet lageshtia??! lexoje cfare thua se ska sens.

vrima krimbi lol kto jan fantazi me shoku filma me engjej zota djaj fantazma etj po te updejtuara
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2013, 13:25   19
gurax
 
Stiven, po flet per "wormholes", apo jo? Keto ... shpjegojne... shume qarte udhetimin ne kohe? Si, ne c'menyre? Madje perpara kesaj pyetje, vlen te marim nje pergigje dhe per kete: Ne cilin rast, sikur edhe nje TE VETEM, eshte vezhguar qofte edhe nje gjurme e nje gjurme e cila mund te lere vend te dyshohet per prezencen e ndonje 'wormhole'? Nje rast te vetem ne te tere Universin e vezhguar deri me sot?

Shenim: Une e di shume mire se cfare jane wormholes. Dhe ne kete njohuri futet dhe fakti qe jane teorike dhe vetem teorike per momentin.
Jo cdo gje e modelueshme matematikisht patjeter ka nje 'projeksion' real diku. Vetem e kunderta eshte e vertete, qe cdo fenomen/ngjarje/objekt/etj real eshte e mundur gjithmone te modelohet matematikisht. Shembuj per kete eshte ajo cfare eshte thene ketu me lart per hapesiren dhe dimensionet dhe kendet e drejta. Matematikisht hapesira mund te kete n dimensione, ku: {n ∈ N}. Edhe nese pranojme qe jemi te afte te perfytyrojme hapesire me 1 apo me 2 apo me 3 apo me 4 apo me 5 apo me ... me 'n' dimensione, i ftoj te tere te gjejne nje arsye se pse nuk kemi pare verdalle objekte me 1 apo me 2 apo me 4 apo me 5 dimensione, ndonese matematikisht eshte elementare te imagjinohen dhe modelohen?

Edhe ne kete teme ka shkrime qe vlejne te lexohen lidhur me kete diskutim.
https://ateistėt.com/forum/t1000117
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2013, 16:49   20
Stiven
 
Citim:
fusha sintetike
o shoku me vjen keq po nuk te kuptoj ca thua. nqs ekziston koha ca forme ka? se gjithe gjerat qe ekzistojn kan forme. cdo gje tjeter esht koncept
plus njehere thua qe koha ekziston po pastaj thua qe eshte dimension. po dimensioni nuk eshte objekt esht koncept!

po dhe te thuash qe koha eshte dimension esht si te thuash qe ngjyra esht dimension i trupit. fakti qe mund t besh grafike me kohen dhe ngjyren sdmth qe jane dimensione. njesoj si te bej grafikun e papunsise ne vite dhe te them qe papunsia eshte dimension!! po ngatrron abstraksionet dhe konceptet me realitetin objektiv. nuk ka dimensione te tjera - 3 jan dimensionet, vet perkufizimi i fjales thote qe dimension eshte shtrirja trupit (objektit) ne gjatesi gjeresi dhe lartesi = 3 - nuk ve dot pingule tjeter, eshte e pamundur ndryshe kalon ne iracionalitet.....

pastaj thua dhe qe koha perthyhet! po si mund te perthyhen konceptet???!! lageshtia eshte psh nje koncept tjeter in ngjshem per ta bere me analogji si mund te perthyhet lageshtia??! lexoje cfare thua se ska sens.

vrima krimbi lol kto jan fantazi me shoku filma me engjej zota djaj fantazma etj po te updejtuara
Ti duhet te kesh nje koncept te qarte rreth kohes dhe teorise se Eisteinit.

Koha paraqet kalimin nga nje ngjarje ne ngjarjen tjeter. Ajo nuk mund te matet pra eshte relative.Koha paraqet vendodhjen tende ne hapesire dhe po te mos ekzistonte koha nuk do te eksistonte absolutisht asgje.
Ja nje shembull i thjeshte.Ne castin qe une e perfundova kete shkrim(pra qe paraqet nje ngjarje apo nje moment) dikush eshte duke e lexuar shkrimin tim(e cila poashtu paraqet nje ngjarje a moment).Ky shembull mund te sterzgjerohet dhe qdo here do te dalim te konkludimi i njejte.Pra koha ekziston per te gjithe dhe nga ky shembull mund te konkludojm per kohen qe paraqet kalimin apo dallimin e dy apo me shume ngjarjeve, dhe eshte ajo qe mund te percaktoje vendndodhjen tone.Normal duke i perfillur se bashku edhe 3 dimensionet e tjera qe poashtu te caktojne vendodhjen tende.

Koha po ashtu konceptohet si dimencioni i katert i Universit.Tre dimencionet e tjera jane ato te Hapesires (lart-poshte,majtas djathtas,para-prapa) Koha nuk mund te ekzistoje pa hapesiren dhe ne menyre te ngjashme hapesira nuk mund te ekzistoje pa kohen.Kjo lloj lidhje eshte quajtur "Space contnuum" qe do te thote qe gjithcka qe ndodh ne Univers ka te beje me te dyja,edhe kohen edhe hapesiren.

@gurax pajtohem me ty qe worm holes eshte thjesht nje teori dhe teoria nuk eshte i njejta gje me faktin shkencore por duhet bere dallimi midis teorise dhe hipotezes ku teoria qendron me afer se vertetes.
Ja dhe nje vizatim ku ilustrohet worm hole(vrima e krimbit) dhe si mund te udhetohet me te ne kohe sipas teorise se saj.

http://i3.photobucket.com/albums/y51...-wormhole2.jpg
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.