Kthehu   Kreu > Ateistėt > Skepticizėm
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.4.2013, 19:09   21
fusha sintetike
 
nqs koha ekziston, cfare forme ka?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2013, 19:58   22
gurax
 
Citim:
Thėnė nga Stiven

@gurax pajtohem me ty qe worm holes eshte thjesht nje teori dhe teoria nuk eshte i njejta gje me faktin shkencore por duhet bere dallimi midis teorise dhe hipotezes ku teoria qendron me afer se vertetes.
Ja dhe nje vizatim ku ilustrohet worm hole(vrima e krimbit) dhe si mund te udhetohet me te ne kohe sipas teorise se saj.

http://i3.photobucket.com/albums/y51...-wormhole2.jpg
Jo. Kjo nuk eshte e vertete, pjesa per diferencen midis hipotezes dhe teorise.

Ndryshimi eshte me teper sasior per nga ana e "sa problematike trajton dhe shpjegon". Analogji eshte qe hipoteze eshte psh "nje trup i lene i lire bie perdhe" dhe nderkohe e njejta gje por ne formen e nje teorie (ne fakt termi i sakte eshte Teori shkencore" e cila NUK eshte e njejta gje me thjesht "Teori") e njejta gje formulohet si: "Dy trupa me mase terheqin njeri tjetrin". Te dyja jane po aq afer te vertetes, pavaresisht se sa problematike trajton dhe shpjegon secila.

Me keto ama une nuk dua te jap pershtypjen qe jam i sigurt se s'ka wormholes. Ndoshta edhe ka. Por duhet te jemi te tere te kujdesshem kur diferencojme midis cfare eshte reale dhe cfare do te donim te ishte reale. Ne shkence per absolutisht cdo gje, duhet aplikuar parimi: Cdo Teori Shkencore duhet mbeshtur me vezhgime dhe eksperimente. Nese kjo gje nuk ndodh, kemi te bejme me thjesht nje Teori."

Dhe thjesht nje teori eshte psh edhe teoria e Krijimit Hyjnor te Universit. Problemin kjo teori e ka vetem qe i mungon pjesa e dyte e emertimit Teori Shkencore.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 02:59.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.