Kthehu   Kreu > Ateistėt > Pyetje-pėrgjigje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 16.2.2011, 23:26   1
EuroStar1
 

Mbase ka njė/shumė krijues, po jo nga librat fetarė?


Per mua Ateizmi si thelb ka pasur kundershtimet e librave fetare dhe objektivi i ateizmit ka qene gjithmone te hedhe poshte me fakte deshmit e librave fetare dhe deri ketu jemi dakord....Por por,,, a ka menduar ndonje Ateist te shkoje me larg se humbjes se kohes duke u perpjekur per te zene ne gabime librat fetare ? Po sikur ti lene menjane librat dhe fete qe ka njerzimi dhe te shohin se mos ndoshta mund te kete nje ose shume ( ku ta di une ) krijues dhe qe ky/keto krijues nuk kan te bejne fare me karagjozlleqet e bibles dhe kuranit ?

Jo per gje po sot eshte bere edhe e modes duke thene qe " Ej une jam Ateist " ...!
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.2.2011, 20:23   2
gurax
 
Ok, ti je bosi. Dhe meqe je bosi, a me verteton dot mosekzistencen e nje qenieje te ngjashme me merimangat ne planetin e trete te yllit Gliese 581, qe ushqehen me rezatim alfa dhe aparatin pamor e kane ne brezin UHF te radiovaleve?

Nje ateist (sipas definicionit te shkrimit tim me lart) po te thote shkurt dhe sakte: Mund te besosh e mendosh cfare te duash, por rregull baze i logjikes eshte qe mohimi i nje shprehje cfaredo behet duke vene modifikatorin "nuk" perpara. Qe ketu, nga "Besoj se zoti ekziston" me mohim behet "Nuk besoj se Zoti ekziston." Kjo e fundit nuk eshte ekuivalente me shprehjen "Besoj se Zoti nuk ekziston".

A ke menduar ndonjehere qe gjerat nuk ka pse te komplikohen me dashje dhe nuk ka pse e fut veten ne rruge qorre?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.3.2011, 22:53   3
sigint
anėtar/e
 
sigint
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Vendndodhja: Hėnė
Jep njėherė pėrkufizimin e kėtij/kėtyre "krijuesve" qė tė dimė pėr ēfarė flasim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.4.2011, 23:36   4
EuroStar1
 
Ajo qe une dua te them eshte qe : Nuk mund te thuash qe nuk ka krijues duke u bazuar ne ca budallalleqe qe kane librat fetare.

Ashtu sic edhe fetaret nuk mund te me mbushin mendjen qe ka Zot me ato dy libra qe me se shumti kan kontradita

Kemi edhe opsionin e Alieneve
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.4.2011, 18:00   5
gurax
 
Arsyetimi ne vetvete eshte i sakte, por ne nje fare menyre nuk merr parasysh faktorin eksperience.
Mendoj se mund te themi me bindje qe argumentat pro nje krijuesi jane sjelle perhere nga fete e ndryshme dhe perfaqesuesit e tyre dhe jane rrezuar perhere nga skeptiket e fese. Kjo gje deri me sot eshte demostruar te jete e vertete.
Gjithashtu duke u bazuar perhere ne informacionet perhere e me ne rritje, mund te themi qe nevoja per nje krijues ka ardhur perhere e duke u zvogeluar. Perhere e me teper pjeset e panjohura te mozaikut te pergjithshem jane duke u mbushur ne nje forme qe eshte me afer opsionit qe nuk ka krijues, sesa opsionit qe ka. Ajo qe une e theksoj perseri (te pakten per veten time) eshte qe deri tani, nuk ka patur nevoje per nje krijues ne skeme dhe ky 'trend' eshte akoma ne fuqi dhe nuk ka patur ndonje rast qe te kete qene ndryshe. Ndonese ne asnje nga dy opsionet (me krijues - pa krijues) nuk mund te flitet me 100% siguri, eshte me i favorizuar opsioni "pa" duke u bazuar ne cfare ka ndodhur dhe si ka ecur deri me tashti.

Ndersa opsioni i alieneve, perseri deri tashti mund te zgjidhe le te themi pyetjen e jetes ne Toke, por ne fakt vetem e shtyn problematiken nje hap, sepse pyetja tjeter eshte "po alienet vete si erdhen ne ekzistence?". Dhe perseri rishtrohen te njejtat pyetje dhe diskutime qe i kemi bere vetvetes. Ndoshta mund te jene aliene qe kane krijuar nje univers (ai qe ne arrijme te shohim dhe brenda te cilit jemi), por prape vetem eshte shtyre problemi edhe nje shkalle me tutje. Pyetja origjinale tashme eshte jo per ne, as per universin tone, por kete rradhe per alienet dhe universin e alieneve. Dhe ne kete pike fjalen alien mund ta zevendesojme dhe me Zot, dhe do te marre formen "Si u krijua Zoti dhe universi i Zotit".
Duke ndjekur kete logjike, me duket se kemi hyre qe tashti ne nje terren shume spekulativ dhe me koklavitje te panevojshme, dhe qe per me teper kane te njejten problematike por ne nje nivel me larg.

Zakonisht, pergjigja e nje problemi te komplikuar eshte nje analize e cila e shperben kete problem ne nje apo disa pjese me te thjeshta, por qe jane te njohura dhe te kuptueshme. Keto pjese, mund te jene ne vetvete te zberthyeshme me tej, por ideja eshte qe dikur vjen nje moment qe te tera pjeset perberese te problemit reduktohen ne pjese te njohura dhe te kuptueshme. Futja e nje krijuesi, apo e nje alieni ne rolin e krijuesit, nuk e mundeson kete gje, dhe si rrjedhim nuk mund te quhet zgjidhje e ketij problemi. Ne kete rast s'do te kemi bere gje tjeter pervecse do te kemi bere nje rreth te madh dhe do te jemi kthyer persri ne pikenisje.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2011, 00:21   6
EuroStar1
 
Aprovoj ate qe ke shkruar, por gjithsesi ne kemi problemin e krijimit tone dhe jo te Zoti-t apo Alieneve. Pra edhe ti je dakord me mua kur them qe as Ateistet dhe as besimtaret , nuk kan arritur maksimumin e tyre per te bindur masen.

Dua te them se problemi i ketyre dy paleve qendron tek menyra e shtjellimit te ceshtjes. Ateistet nisen gjithnje ne mangesit e fese duke i demantuar dhe duke sjell nje perfundim qe nese fete jan gabim atehere ne ka Krijues, mirpo nga ana tjeter nuk eshte e thene qe fete te jen perfaqsues te Krijuesit ne toke. Gjithashtu edhe fete po mundohen ti bejn nje rifreskim shkrimeve " Hyjnore " duke gerrmuar ne to per pershtatjen me zbulimet e reja qe ben shkenca, gje qe faktikisht eshte out komplet.

Pershendetje
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2011, 00:26   7
gurax
 
Se cfare ben feja mua personalisht me intereson pothuajse zero. Pjesa qe e ndalon te jete zero kete interes timin per veprimtarine e saj eshte te kem mendjen qe mos me fute shkopinj nen rrota kur une jam duke studiuar dhe mesuar per ambientin qe me rrethon.

Ateistet perhere do te nisen nga mangesite e fese per gjera te tilla. Sepse ateistet NUK e kane elementin "krijues" apo te mbinatyrshem ne vetvete, nuk ju duhet, nuk eshte i nevojshem. Per ateistet kjo gje eshte fiktive ne vetvete qe ne definicion. Te tera modelet e jetes, apo ekzistences, apo cfare te duash fushe, nuk e permbajne krijuesin, pervecse ne art dhe filozofi, ku vendoset ne te njejtat pozita si figurat mitologjike, apo nje simfoni e Bahut. Te tera keto jane krijime njerezore.

Une nuk mund te flas per te tere ateistet, por kam nje pershtypje qe te tere ateistet do ishin dakord me mua kur them, qe nuk e kam problemin e krijimit tone, sic ke permendur ti me lart. Nese e kam kete problem, per mua eshte i pandashem dhe me krijimin e alieneve apo te zotit, sepse jam koshient qe do te isha shume i ceket dhe driteshkurter nese do i shihja si dy probleme te ndara, bazuar keto sipas atyre qe kam shkruar edhe ne postimet e meparshme. Une (si njerezim) vertet qe kam nje pafundesi te tere per te njohur akoma, Universi ku une bej pjese eshte i tille me sa di une deri tashti, por prape i njoh dhe arritjet e mia: Kam vezhguar deri aq larg ne kohe dhe hapesire kur Universi ishte me moshe 5 milion vjet, kete gje e kam pare diku qe eshte 13.8 miliard vjet-drite larg, di qe drita ka udhetuar 30 miliard vjet-drite per te ardhur qe atje deri ketu, kam observuar dhe kam llogaritur modelin e universit ne fushen e variablit kohe t ∈ ]0; +∞[ , kam ndertuar nje pajisje me te cilen kam pare dhe verifikuar fiks sjelljen e Universit sipas ketij modeli ne hapesiren t ∈ ]1*10^(-12)sek ; +∞[ , cfare me ka ngelur pa verifikuar eshte nje e milion-milionta e sekondes se pare te jetes se Universit sic e njoh, ne pajisjen qe kam ndertuar per kete pune kam realizuar piken me te ftohte qe ekziston ne Universin qe njoh (1.5 Kelvin)..... e shume e shume gjera te tjera.
Ne asnjeren nga keto arritje, apo gjate rruges per keto arritje, sado modeste dhe te parendesishme qofshin, nuk kam pare krijues apo gjurme te nje krijuesi apo hapesira qe lene vend per nje krijues. Ne fakt kam pare vetem te kunderten, kam pare se sa pa vend do te ishte nje krijues ne teresine e cdo gjeje qe kam pare.

Prandaj mendoj se nuk flas dhe aq kot per ato qe them. Te gjitha nuk i di, por pervec fjaleve dhe shprehjes "do te doja qe" kam dhe nje arsenal goxha te pasur me matje, vezhgime, prova, llogaritje (te verifikuara apo qe jane ne proces e siper apo qe po presin te verifikohen) eksperimente.

Jane pikerisht keto qe me cojne drejt botekuptimit qe kam dhe qe ne menyre te natyrshme me bejne ateist.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2011, 14:46   8
EuroStar1
 
gurax pershendetje.

Deri tani ke kerkuar per nje lloj perkufizimi te "krijuesit" qe ndoshta nuk e ka ose ne nuk arrijm ta perkufizojme,nejse...

Nese ke kohe a mund te me shkruash disa rrjeshta ku te me shpjegosh evoluimin e njeriut ne nje kries me koshjenc?

Me terheqin shkrimet e tua

Pershendetje
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.5.2011, 16:10   9
gurax
 
Pershendetje EuroStar1.

Pyetja eshte shume interesante. Ne fakt ajo qe mund te bej eshte vetem te gervisht neper tere ato sa do te doja te thosha, dhe te jesh i bindur qe tere ato sa mund te them une per kete gje jane vetem gervishtje ne teresine e gjetjeve dhe studimeve qe cojne ne ndertimin e modelit qe i pergjigjet pyetjes tende. Por mendoj se ja vlen te shkruhet dhe te diskutohet per kete gje dhe e bej kete gje me kenaqesi, sidomos kur dihet qe shkrimet do te lexohen nga nje audience reale dhe me intelekt mbi mesatarin, sic eshte demonstruar te kene anetaret e ketij forumi.

Kam filluar nje teme per kete gje, pikerisht "Si e fitoi njeriu inteligjencen?"

Shpresoj te kem shkruar dicka te kendeshme dhe interesante per te tere lexuesit.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 03:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.